Akademia Piłkarska Śląska nie powstanie tam, gdzie pierwotnie zakładano. Zmiana miejsca inwestycji znacznie opóźni rozpoczęcie prac.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gmina Wrocław oraz Śląsk od wielu lat planują wybudowanie klubowej akademii piłkarskiej. Trenować mają tam nie tylko młodzieżowe grupy Śląska, ale wszystkie klubowe zespoły: drużyna seniorów, rezerwy, a także zespół kobiet. W całym kompleksie znajdowałaby się również siedziba klubu.

Śląsk Wrocław. Działka obok Stadionu Miejskiego 

Pod inwestycję potrzebny jest duży teren, nawet 15 hektarów. Śląsk miałby tam do dyspozycji 10-11 boisk piłkarskich z całym zapleczem (szatnie, sanitariaty). Poza tym planowane są też dwa-cztery boiska rekreacyjne dla dzieci wrocławian, które nie trenują w klubie.

 Już wiele miesięcy temu wstępnie wskazano kilka miejsc w obrębie miasta, gdzie obiekt mógłby powstać. Wszystko wskazywało, że akademia będzie wybudowana na Maślicach, niedaleko Stadionu Wrocław, po drugiej stronie autostradowej obwodnicy Wrocławia.

Jednak ta koncepcja jest już nieaktualna. Na działce, na której planowano sportową inwestycję, wyrosło sporo drzew i teren stał się małym laskiem.

- Trwają wstępne analizy i rozmowy dotyczące całego projektu. Także jeśli chodzi o lokalizację akademii – mówi Przemysław Gałecki. dyrektor biura prasowego wrocławskiego magistratu. - Początkowo w grze był teren w pobliżu Stadionu Miejskiego, ale ten jest zadrzewiony i cenny przyrodniczo. Stąd zrezygnowaliśmy z tej lokalizacji. Teraz rozpatrywane są inne warianty, ale wciąż ostateczna decyzja nie zapadła - zaznacza.

Nieoficjalnie wiemy, że najbardziej prawdopodobna lokalizacja to działka położona bliżej Żernik, ale nadal w pobliżu autostradowej obwodnicy Wrocławia. Założono, że obiekt ma być dobrze skomunikowany, tak aby można do niego dojechać różnymi środkami komunikacji.

Oporowska na sprzedaż?

Budowa całego kompleksu kosztowałaby kilkadziesiąt milionów złotych. Śląsk bezskutecznie starał się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Skąd więc wziąć pieniądze na przedsięwzięcie, aby nie nadwyrężać budżetu gminy?

Bardzo poważnie rozważany jest wariant wystawienia na sprzedaż deweloperom stadionu Śląska i całego kompleksu położonego przy ul. Oporowskiej, gdzie m.in. teraz trenuje część klubowej młodzieży. Obiekt należy do gminy, więc pieniądze z transakcji mogłyby w części zostać przeznaczone na budowę akademii.

Z naszych informacji wynika, że analizy i przygotowania do inwestycji potrwają co najmniej rok. Projektowi nie pomaga fakt, że ze względu na pandemię koronawirusa gmina musi oszczędnie wydawać pieniądze, dlatego przesuwa niektóre inwestycje.

Dodajmy, że ostatnio wiele polskich klubów rozbudowuje infrastrukturę i otwiera swoje akademie piłkarskie. Niedawno nowoczesny kompleks oddała do użytku Legia Warszawa. Centrum sportowe znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od miasta w gminie Grodzisk Mazowiecki. Także daleko od centrum miasta swój ośrodek wkrótce otworzy Cracovia.

Z już funkcjonujących w Polsce akademii piłkarskich najwyższej oceniane są Lecha Poznań oraz KGHM Zagłębia Lubin.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jeśli wyrósł las to jest to już pierwszy sukces tej inwestycji.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Brawo las! Las lepszy niż pusty plan nawet z trawą.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Zburzyć stadion, wybudować boisko!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0