Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagrodami WARTO „Gazeta Wyborcza Wrocław” wyróżnia młodych, zdolnych twórców w pięciu dziedzinach – film, literatura, muzyka, sztuki wizualne i teatr. Nagrody przyznają kapituły, ale swojego laureata tradycyjnie wybierze także publiczność.

Wrocławska scena muzyczna nie wycisza się. W tym roku kapituła nagrody WARTO naprawdę miała w czym wybierać - wyłoniona piątka nominowanych to tylko wycinek listy artystów, którzy w minionym roku zrobili coś, co zwróciło uwagę jurorów. Zestawienie to cieszy tym bardziej, że znaleźli się w nim artyści młodzi i będący na początku swej muzycznej drogi.

Kadabra Dyskety Kusaje - za album "Simplex"

"Kadabra to bardzo wesoły duecik polsko-ukraiński elektroniczno-lo-fi-popowy, z super flecikiem i wieloma magicznymi melodiami ukrytymi w rękawie i zawiniętymi w listki ruty" - tak sami o sobie napisali.

Kadabra Dyskety KusajeKadabra Dyskety Kusaje Archiwum prywatne

Mariczka Mavko i Michał Szczepaniec działają razem od końca 2015 roku i już wtedy zarejestrowali pierwszą EP-kę. Jej zawartość poznaliśmy jednak oficjalnie w sierpniu 2019. Wtedy to ukazał się ich koncept album "Simplex", inspirowany starą radziecką książeczką dla dzieci, opowiadającą o przygodach Aloszy, chłopca, który trafił do komputerowego miasta.

 

Gaijin Blues - za płyty "Gaijin Blues" i "Gaijin Blues II"

Wspólny projekt Michała Szczepańca (współtworzy m.in. Kadabra Dyskety Kusaje) i Pawła Klimczaka znanego jako Naphta. Zespół wydał w 2019 roku dwie płyty: minialbum "Gaijin Blues" i krążek "Gaijin Blues II".

Gaijin BluesGaijin Blues Fot. Radosław Bugajski

Ten drugi zasługuje na szczególną uwagę - to kompletny koncept album i ogromny powiew świeżości. Oba albumy inspirowane są japońskimi filmami i grami, a muzycy ilustrują swoje fascynacje, mieszając azjatycki folk, czasami rock czy jazz z muzyką elektroniczną, w tym techno i house'em.

 

Pola Chobot & Adam Baran - za krążek "Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?"

Muzycy wcześniej znani z projektu Jabłonka. Pola jest wokalistką oraz autorką tekstów. Adam to gitarzysta i kompozytor. Podczas koncertów uzupełnianych przez perkusję własne utwory przeplatają psychodelicznymi i awangardowymi improwizacjami. Ich źródła inspiracji to rdzenne work songs, Muddy Waters, Skip James, Bjork czy Radiohead.

Pola Chobot, Adam BaranPola Chobot, Adam Baran Fot. Wiktor Franko

W swojej twórczości nawiązują do bluesa, ale wykraczają poza jego tradycyjną formę. Wydana w 2017 roku EP "Brudno” zapowiadała debiutancką płytę, która ukazała się w połowie listopada 2019 roku. To krążek "Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?". Duet stawia na oryginalne instrumentarium (perkusja, gitara, gitara rezofoniczna, klarnet basowy) i śpiewane po polsku osobiste i emocjonalne historie o strachu, miłości, przemocy i ludziach.

 

Horsy - za muzyczne poszukiwania i innowacje

Tomek Wódkiewicz Horsy'ego powołał do życia w 2013 roku, gdy debiutował na muzycznej scenie Nowych Horyzontów. Ten "kolorowy ptak" konstruuje m.in. interaktywne roboty muzyczne, na przykład improwizującą maszynę dancingową do występów na żywo. Kiedy wymieszamy wspomniany dancing, kicz, wczesny Queen, The Cure, punk, electro pop, piosenkę aktorską, rzewne zaśpiewy i melodyjną gitarę, to otrzymamy Horsy'ego.

HorsyHorsy Archiwum prywatne

Pod koniec 2019 roku wydał EP-kę "Drones of Love”. W tym roku (obok EABS) reprezentował Polskę na największym showcase'owym festiwalu w Europie, holenderskim Eurosonic. Wódkiewicz tworzy też muzykę teatralną, w 2012 roku zajął II miejsce na festiwalu Cage'owskim.

 

Nowomowa - za płytę "Debiut"

Zespół grający muzykę zainspirowaną postpunkową sceną lat 80. oraz współczesną muzyką alternatywną. Stawiają na brzmienie pełne garażowego brudu i energii. Jeszcze jako Distant Nights zdobyli nagrodę jury podczas przeglądu Promo Festiwal Wrocław 2017 oraz dotarli do finału Muzycznej Bitwy Radia Wrocław 2017, w którym zajęli II miejsce.

NowomowaNowomowa Fot. Aneta Wojcik

Jako Nowomowa w 2018 roku zespół wystąpił w finale konkursu Jarocińskie Rytmy Młodych, tego samego roku skład dotarł do finałowej dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, na którym zajął III miejsce. Występowali przed Made In Poland, Świetlikami, Nosowską, Pogodno. W październiku 2019 roku premierę miał pierwszy album grupy zatytułowany „Debiut”.

 

Kapituła muzycznej nagrody WARTO

* Leszek Możdżer – pianista i kompozytor, dyrektor artystyczny festiwalu Jazz Nad Odrą;

* Piotr Bartyś – szef muzyczny Radia RAM, autor składanek „RAM Cafe”;

* Marta Wróbel – dziennikarka, aktywistka kulturalna, DJ-ka;

* Kamila Węcka – booking manager koncertowego cyklu Sofar Sounds;

* Rafał Zieliński – dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

WARTO 2020. Trwa głosowanie na laureata Nagrody Publiczności

Każdy z laureatów wraz z pamiątkową plakietą autorstwa Tymona Wodnickiego otrzyma 10 tys. zł nagrody, a zwycięzca w plebiscycie publiczności – 5 tys. zł. Mecenasem nagród jest miasto Wrocław, partnerem plebiscytu publiczności - Wrocławski Dom Literatury.

Trwa plebiscyt czytelników, którzy wskażą w nim swego zwycięzcę. Tu dostępny jest regulamin plebiscytu "Nagroda Publiczności WARTO 2020".


 

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.