Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci znajduje się w Wierzbicach w gminie Kobierzyce. Prowadzi go zgromadzenie Sióstr Św. Józefa, jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej długoterminowej. Niesie pomoc dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej w odzyskaniu jak największego zakresu sprawności i niezależności oraz poprawia jakość ich życia oraz udziela kompleksowej opieki medycznej chorym, gdy nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego.

9 października ZOL poinformował, że wśród pracowników placówki odnotowano zakażenia koronawirusem. "Pilnie poszukujemy wolontariuszy do sprawowania opieki nad dziećmi. Przyjmiemy też wszelką pomoc w formie środków ochrony osobistej (maseczki, fartuchy, rękawiczki, środki do dezynfekcji)" - taki wpis pojawił się tego dnia w sieci.

Dzień później okazało się, że problem jest dużo bardziej poważny - cały personel ZOL-u znalazł się na kwarantannie, co storpedowało działalność placówki. Do sieci trafił kolejny dramatyczny apel: "Proszę o modlitwę za nas. W tym momencie 50 niepełnosprawnych dzieci w Wierzbicach jest bez opieki".

- Bardzo potrzebujemy wolontariuszy medycznych, czyli pielęgniarek, opiekunów, mogą też być studenci medycyny - mówi jedna z sióstr. - Nasze dzieci są niepełnosprawne nie tylko ruchowo i wymagają praktycznie stałej opieki pielęgniarskiej.

Dzieci w zakładzie nie miały jeszcze robionych testów na koronawirusa.

- Zabezpieczyliśmy już środki ochrony osobistej, więc opiekunowie będą pracować w pełnych strojach ochronnych. Oczywiście chętnie przyjmiemy także dalszą pomoc w postaci kombinezonów, płynów do dezynfekcji czy maseczek, bo nie wiemy, ile ta sytuacja może potrwać - mówią nam w Zakładzie.

Wszelkich informacji udziela dyrektor ZOL siostra Nikoletta pod nr, tel. 517 563 789 lub przez kontakt na Facebooku. Można też wspomóc ZOL wpłacają środki pieniężne, które przeznaczone będą dezynfekcję, środki ochrony osobistej czy żywność.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci

Wierzbice, ul. Lipowa 44 , 55-040 Kobierzyce,

Konto bankowe: BNP Paribas Polska 78 1600 1156 1848 8502 9000 0002 z dopiskiem: Darowizna - pomoc w walce z epidemią.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.