– Od 10 października wprowadzamy zasady ze stref żółtych na terytorium całego kraju – mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki. – Mamy do wyboru albo zamknąć w poszczególnych województwach ruch, albo wprowadzić obostrzenia w całym kraju, zresztą podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich. Zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie, co komunikacyjne jest bardziej jasne dla wszystkich Polaków.
Zdaniem premiera rozszerzenie strefy żółtej na cały kraj „spowolni rozprzestrzenianie się koronawirusa”. – Dziś słowa klucze to: spokój, odpowiedzialność, odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka emisji – mówił Morawiecki. – Nie chcemy doprowadzić do lockdownu i niedostępności służby zdrowia dla pacjentów. Jesteśmy kilka kroków przed brakiem łóżek, respiratorów. Będzie czynić wszystko, żeby dostępność łóżek była w jakiś sposób zapewniona.
Morawiecki zachęcał seniorów do pozostawania w domach, żeby przemieszczali się wtedy, gdy jest to konieczne. – Wszystkich proszę o to, żeby dokonywać właściwej oceny, czy może dojść do jakiegoś spotkania, imprezy okolicznościowej – apelował. – Trzeba mieć nadzieję na szczepionkę.
* Obowiązek noszenia maseczek wszędzie, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych (zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek tylko na podstawie zaświadczenia lekarskiego).
* Obowiązuje dystans społeczny 1,5 m, dotyczy on także pieszych.
* W weselach, spotkaniach rodzinnych czy innych imprezach może uczestniczyć nie więcej niż 75 osób plus obsługa.
* W kinach, teatrach i na imprezach sportowych może być zajętych 25 proc. miejsc. Konieczne jest też zachowanie 1,5 m odstępu między widzami, którzy muszą zakrywać nos i usta.
* Na siłowni może być jedna osoba na 7 m kw.
* W lokalach gastronomicznych może być jedna osoba na 4 m kw.
* W imprezach na otwartej przestrzeni może uczestniczyć do 75 osób.
* W wesołych miasteczkach, w parkach rozrywki i parkach rekreacyjnych może przebywać jedna osoba na 10 m kw.
* W kongresach i targach może uczestniczyć jedna osoba na 4 m kw.
* Wydarzenia kulturalne na otwartej przestrzeni – limit do 100 osób.
W środkach transportu publicznego może podróżować tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich miejsc siedzących albo połowa liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub techniczno-ruchowej dla pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu co najmniej połowy miejsc siedzących niezajętych.
Utrzymany został zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób, odległość między poszczególnymi zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m, a uczestnicy (zasłaniający usta i nos) muszą pozostawać w odległości 1,5 m od siebie.
Jeśli zgromadzenie religijne odbywa się w budynku (miejscu kultu), to uczestnicy muszą zakrywać nos i usta, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeśli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, to uczestnicy muszą zachować 1,5 m odległości lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
Utrzymany zostaje zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych, a także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.
W strefie czerwonej restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne będą mogły pracować w godz. 6–22, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Wszędzie obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust przez klientów zarówno w lokalach, jak i ogródkach, do czasu zajęcia miejsc przy stoliku. Usta i nos musi zakrywać również obsługa.
W kwestii handlu nie wprowadzono dodatkowych obostrzeń. W całym kraju podczas zakupów towarów lub usług obowiązkowe jest noszenie przez klientów rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk.
Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu mogą działać bez zmian. Przebywać w nich może wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
Lista ograniczeń i zasad obowiązujących w żółtej strefie ma zostać poszerzona w sobotę 10 października.
ZOBACZ TEŻ: Nowe obostrzenia związane z epidemią. Od soboty w strefie czerwonej prawie 40 powiatów i miast [MAPA]
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło również listę czerwonych powiatów. Wśród nich nie ma żadnego z Dolnego Śląska.
NFZ prowadzi całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590. Na naszych mapach znajdziecie lokalizacje przypadków koronawirusa w naszym kraju i poza jego granicami.
Zapisz się na miejski newsletter wrocławskiej „Gazety Wyborczej”. Codziennie dostaniesz najważniejsze artykuły w jednym e-mailu
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
W tej samej GW jest info, że według projektu rozporządzenia w parkach, lasach, plażach, zieleńcach noszenie maseczek nie będzie obowiązywać.
Super, a co z bieganiem i jazdą na rowerze?
Nie trzeba tam nosić.
Idź zakaź się i nie czekaj pomocy. Twój komentarz świadczy o histerii i panice.