W programie festynu charytatywnego na Stadionie Wrocław są m.in. pokazy samochodów zabytkowych i wyczynowych, kiermasz ciast i kino plenerowe. Dochód trafi na leczenie Mii, która cierpi na najostrzejszy typ rdzeniowego zaniku mięśni.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Festyn na Stadionie Wrocław rozpoczął się o godz. 14 i potrwa do godz. 20. Wszystkie środki trafią na leczenie śmiertelnie chorej Mii Kurtuldu. W programie są m.in. pokazy samochodów zabytkowych i wyczynowych, pokazy służb specjalnych i ratunkowych, ikarus 260, licytacje, kiermasz ciast i dmuchańce. 

Po zakończeniu festynu odbędzie się kino plenerowe. Projekcja filmu rozpocznie się o godz. 21.

Mia choruje na SMA. Rodzina walczy z rasistowskim hejtem 

Mała wrocławianka choruje na najostrzejszy typ rdzeniowego zaniku mięśni (SMA1). Żeby przeżyć, potrzebuje najdroższego leku świata. 

Mia choruje na najostrzejszą postać rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) i pilnie potrzebuje terapii
Mia choruje na najostrzejszą postać rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) i pilnie potrzebuje terapii  Fot. siepomaga.pl

Rodzice dziewczynki i tysiące osób wspierających zbiórkę na lek walczą o nowatorską terapię genową, która w przyszłości pozwoli dziecku normalnie żyć. Cena za ten innowacyjny lek jest olbrzymia – prawie 10 mln zł. Zbiórka dla Mii kończy się za sześć dni. Udało się zebrać 7 mln zł, ale wciąż potrzebne jest ponad 2,5 mln. Czasu pozostało bardzo mało.

Zbiórkę pieniędzy na leczenie utrudniali hejterzy. Atakowali dziecko z powodu narodowości ojca, który jest Turkiem. Część komentarzy była rasistowska, a część najzwyczajniej okrutna. Mama Mii tłumaczy, że każdy taki komentarz ma wpływ na zbiórkę.

– Każdego dnia zmuszeni jesteśmy usuwać setki nienawistnych wpisów. Chciałabym, by mąż nie rozumiał, jednak on zna język polski. Cieszymy się, że Mia jest taka mała i nie wie, co ludzie o niej piszą. Ale przecież kiedyś to zobaczy – podkreśla Natalia Papierz-Kurtuldu.

Za rodziną wstawił się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. W swoim koronawirusowym raporcie podkreślał, że we Wrocławiu nie ma miejsca na rasizm i ksenofobię, a zachowanie hejterów jest haniebne. 

Zbiórka dla Mii. Jak jeszcze można pomóc?

Osoby, które chcą pomóc, a nie mogą się zjawić na stadionie, mają do wyboru kilka metod wsparcia. 

Rodzina uruchomiła zbiórkę w portalu siepomaga.pl. Można też dołączyć do grupy licytacyjnej na Facebooku oraz grupy wsparcia Mii.

Dziewczynkę można wesprzeć, wpłacając cegiełkę na jej subkonto, w tytule przelewu wpisując: darowizna dla MIA KURTULDU 240-693; konto: Fundacja „Potrafię Pomóc”, ul. Horbaczewskiego 24, 54-130 Wrocław, nr konta mBank: 60 1140 2004 0000 3502 7501 0722; dla przelewów z zagranicy: mBank kod SWIFT: BREXPLPWMBK; mBank kod IBAN: PL 60 1140 2004 0000 3502 7501 0722.

Losy małej wrocławianki można śledzić TUTAJ.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem