Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybory prezydenckie 2020 już dziś. 12 lipca prawie 30 mln uprawnionych do głosowania obywateli Polski może oddać głos w drugiej turze wyborów. We Wrocławiu to 490 tys. osób.

Wybory prezydenckie. Godziny otwarcia lokali wyborczych

Lokale wyborcze w całym kraju będą otwarte od godziny 7 do 21. Zgodnie z Kodeksem wyborczym każdy, kto przyjdzie do lokalu wyborczego przed godz. 21, musi mieć możliwość zagłosowania. Jednak w związku z wprowadzonymi obostrzeniami nie w każdym przypadku fizyczne przebywanie na terenie lokalu wyborczego będzie możliwe.

Obwodowe komisje wyborcze są na takie okoliczności odpowiednio przygotowane. O godz. 21 na końcu kolejki, jaka może ustawić się przed lokalem wyborczym, stanie osoba z komisji lub pracownik placówki, który będzie pilnował, aby wszystkie osoby stojące przed nim miały możliwość oddania głosu. W związku z tym praca niektórych komisji obwodowych może zostać wydłużona.

W trakcie drugiej tury wyborów bez kolejki do lokalu wyborczego mogą wejść: osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do trzech lat, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności oraz osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie. To skutek nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia ws. środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków komisji wyborczych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

Wybory prezydenckie 2020. Na można kogo głosować?

W Państwowej Komisji Wyborczej przed pierwszą turą wyborów zarejestrowano 11 kandydatów. Do drugiej tury weszło dwóch z najlepszym wynikiem: Andrzej Duda (43,51 proc.) i Rafał Trzaskowski (30,47 proc.).

Kim są kandydaci?

1. Andrzej Duda – urzędujący prezydent RP, wykształcenie wyższe, 48 lat, nie należy do partii politycznej;

2. Rafał Trzaskowski – pracownik samorządowy, wykształcenie wyższe, 48 lat, członek partii politycznej: Platforma Obywatelska.

Wybory prezydenckie 2020. Gdzie głosować we Wrocławiu?

W tym roku we Wrocławiu zmieniły się lokalizacje 24 komisji obwodowych. Dlatego warto sprawdzić, w którym miejscu znajduje się nasz lokal wyborczy. Obwieszczenia z numerami, granicami i siedzibami obwodowych komisji wyborczych można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

„Tam, gdzie nastąpiła zmiana lokalizacji, były dostarczane do skrzynek pocztowych lub wywieszane na bramach odpowiednie ulotki, tak aby mieszkańcy danego rejonu Wrocławia mieli świadomość, gdzie mieści się ich lokal wyborczy” – informuje Urząd Miejski Wrocławia.

Uruchomione zostały także wyszukiwarki siedzib obwodowych komisji wyborczych, zarówno wyszukiwarka urzędu miejskiego – znajdziesz ją TUTAJ – jak i wyszukiwarka Państwowej Komisji Wyborczej – znajdziesz ją pod tym LINKIEM.

Wyniki wyborów prezydenckich

O godzinie 21 zostaną zamknięte lokale wyborcze. Chwilę później będą opublikowane wyniki sondażowe exit poll realizowane przez pracownię Ipsos dla telewizji TVN, Polsat i TVP. Wyniki wyborów prezydenckich podamy także na stronie wyborcza.pl

Wyniki głosowania z komisji wyborczych będziemy podawać także w lokalnych raportach wyborczych. Informację o frekwencji będzie w ciągu dnia podawać Państwowa Komisja Wyborcza.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.