Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapisz się na miejski newsletter wrocławskiej „Gazety Wyborczej”. Codziennie dostaniesz najważniejsze artykuły w jednym e-mailu

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 12 lipca. Zaświadczenie o prawie do głosowania jest potrzebne np. osobom, które wyjeżdżają na urlop i chciałyby wziąć udział w wyborach. Przyda się także tym wyborcom, którzy dopisali się do spisu wyborców przed pierwszą turą wyborów poza swoją miejscowością, a teraz chcieliby głosować u siebie. Po dokument muszą zgłosić się jednak do urzędu miejskiego w obwodzie, w którym oddali głos 28 czerwca. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dopisanie do spisu wyborców wiążące na obie tury. PKW: Po wyborach po raz kolejny zwrócimy się o zmianę przepisów

W Urzędzie Miejskim we Wrocławiu wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składają więc te osoby, które są ujęte w spisie wyborców we Wrocławiu.

Wniosek można składać osobiście, telefaksem lub w formie elektronicznej (na adres wso@um.wroc.pl). Można go znaleźć m.in. na miejskim portalu wroclaw.pl.

Wybory prezydenckie 2020. Duże zainteresowanie 

Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera w urzędzie osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę. W tym drugim przypadku trzeba napisać upoważnienie, a w nim umieścić swoje dane - imię, nazwisko, numer PESEL - oraz dane osoby upoważnionej do odebrania dokumentu. 

W związku z dużym zainteresowaniem pobieraniem zaświadczeń o prawie do głosowania Urząd Miejski we Wrocławiu wydłużył godziny ich wydania w Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Zapolskiej 4 (wejście od ul. Bogusławskiego).

Od poniedziałku można je było odbierać do godz. 18. W piątek jednak - jak zapowiadają pracownicy UM - zaświadczenia "będą wydawane do ostatniego klienta." Pozostałe Centra Obsługi Mieszkańca - przy pl. Nowy Targ i przy al. Kromera - w piątek, 10 lipca są czynne do godz. 15.15. 

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostaje z urzędu skreślony ze spisu wyborców. Aby zagłosować, musi je zabrać ze sobą do lokalu wyborczego. 

Urzędnicy przypominają też, aby nie zgubić tego dokumentu. - W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania - zaznaczają. 

Osoby, które składały wniosek o zaświadczenie przed pierwszą turą, otrzymały dokument upoważniający do głosowania także w drugiej turze. 

Wybory prezydenckie 2020. Ważne daty dla wyborców

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.