Nadal notowane są przypadki zakażenia koronawirusem i śmierci chorych osób. Ale epidemia koronawirusa zmieniła też życie osób zdrowych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 352 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego 13 zanotowano na Dolnym Śląsku. W całej Polsce zmarło 18 osób, w tym 66-letni mężczyzna z Wrocławia i 87-letnia kobieta z Wałbrzycha. Wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski informował również o śmierci 68-letniej kobiety w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego.

Dziedziniec Zamku Książ, w którym zorganizowano Dolnośląski Festiwal Tajemnic zmienił się w pole bitwy.
Dziedziniec Zamku Książ, w którym zorganizowano Dolnośląski Festiwal Tajemnic zmienił się w pole bitwy.  FOT . KRZYSZTOF ĆWIK

Epidemia koronawirusa. Wsparcie dla turystyki

W związku z pandemią dolnośląski urząd marszałkowski przeznaczył już ponad 100 mln zł dla szpitali i około miliarda złotych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Teraz zaś uruchamia wsparcie dla małych i mikroprzedsiębiorców związanych z branżą turystyczną na Dolnym Śląsku. Przeznaczył dla nich ponad 60 mln.

Pieniądze trafią do przedsiębiorców w formie bezzwrotnej dotacji. Mogą się o nie ubiegać także podmioty prowadzące działalność gastronomiczną, kulturalną i rekreacyjną, ale pomoc ta kierowana jest szczególnie do branży turystycznej.

Odwołują zawody z powodu koronawirusa

Turystyce na pewno nie pomoże za to najnowsza decyzja dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego. Wycofała ona zgody na wszystkie imprezy sportowe odbywające się na terenie parku w 2020 r.

Oburzyło to organizatorów sportowych wydarzeń. Robert Gudowski, organizator Maratonu Karkonoskiego, pisze: „Nie rozumiem i nie mogę znaleźć racjonalnego wytłumaczenia dla decyzji Dyrektora KPN. Dlaczego w innych parkach: Tatrzańskim, Magurskim, Gór Stołowych, Wigierskim mogą odbywać się imprezy, a w naszym nie?”.

Biznes jest ostrożny

Biurowiec West Gate przygotowany na przyjęcie pracowników Nokii, która zajmuje niemal cały budynek
Biurowiec West Gate przygotowany na przyjęcie pracowników Nokii, która zajmuje niemal cały budynek  Fot. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

Z obawy przed zakażeniami firmy powoli i bardzo ostrożnie wracają do biurowców. Ten proces często dzielony jest na etapy i nie wiadomo, kiedy się zakończy. Niektórzy pracownicy już dostali informacje, że do końca roku czeka ich praca zdalna.

O zdrowie pasażerów postanowili natomiast zadbać pracownicy MPK. Zauważyli, że wiele osób podróżujących komunikacją miejską nie ma maseczek, więc będą je rozdawać w tramwajach i autobusach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem