Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z okazji 30. rocznicy pierwszych wyborów do rad gmin redakcja "Gazety Wyborczej" zorganizowała plebiscyt Supermiasta. Mieszkańcom 31 polskich miast zadaliśmy pytanie: Co nam się przez te lata udało? Z czego jesteście najbardziej dumni? 

Wrocławianie zdecydowanie obronę miasta przed powodzią (20 proc.), drugie miejsce miało Poczucie dumy z miasta u mieszkańców (18 proc), a trzecie - uczynienie z Rynku perły Wrocławia (16 proc).

Wtorkową galę prowadzili: Maciej Stuhr i Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktorka naczelna "Gazety Wyborczej" w Poznaniu. Nagrodę Miasta Solidarnego wręczył wydawca "Gazety Wyborczej" Jerzy Wójcik.

Zwycięzcą jest bardzo wolne, bardzo solidarne, miasto na W, i tym miastem nie jest Warszawa. Tym miastem jest Wrocław. Pamiętamy, jak dzielnie walczył z powodzią, jak dzielnie broni tolerancji, jak dzielnie walczył podczas pandemii. Ma wspaniałych mieszkańców, którzy rozumieją, co to wolność i solidarność, którzy okazują je w praktyce - mówił Wójcik.

Wyróżnienie odebrał symbolicznie prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

- Dziękuję "Gazecie Wyborczej" nie tylko za tę nagrodę, ale też za codziennie rozmowy o Wrocławiu, demokracji, o Polsce. Ta nagroda należy się oczywiście mieszkańcom Wrocławia. Ten rok jest dla wrocławian rokiem szczególnym. Obchodzimy 75 lat powojennego, polskiego Wrocławia - powiedział Sutryk.

Nagroda Miasto SolidarneNagroda Miasto Solidarne Andrzej Rysuje

Prezydent Wrocławia zacytował słowa Olgi Tokarczuk. - Nasza honorowa obywatelka, a później noblistka powiedziała: miasto Wrocław nazwane przez swoich byłych mieszkańców Festung Breslau i tym samym skazane na zagładę, zostało po wojnie odbudowane. I tu padają te kluczowe słowa Olgi: z miłością odbudowane, przez przyjeżdżających do niego z różnych stron Rzeczypospolitej Polaków. Taki jest Wrocław, zbudowany z miłością - podkreślił Sutryk.

- Wspólnota Wrocławia wyznaje oczywiste wartości, jak tolerancja, otwartość, solidarność, samorządność. Szanujemy Konstytucję i państwo prawa. Ale to także miasto wielu doświadczeń, choćby powodzi z 1997 roku. Solidarność dała o sobie znać wtedy i teraz, w czasie pandemii. Jesteśmy silną, zdrową, mądrą wspólnotą i wierzę, że taką pozostaniemy - dodał prezydent.

Czytaj też: Prezydent Sutryk o tym, z czego Wrocław może być dumny i jak widzi przyszłość miasta [WYWIAD NA 30-LECIE]

Nagroda Miasto Niepokorne powędrowała do Gdańska, zaś tytuł Miasta Przemian dostał Rzeszów.

- Trzymajmy się naszych małych ojczyzn i bądźmy z nich dumni. To był piękny wieczór i to było piękne 30 lat - podsumował galę Maciej Stuhr.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.