Ekolog Radosław Gawlik z rodziną został bez dachu nad głową. Spalił mu się dom i prosi o pomoc. - Tuż przed pożarem wygasło mi ubezpieczenie, które opłacałem przez 18 lat - tłumaczy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Radosław Gawlik z żoną Anną mieszkają w Pruszowicach w gminie Długołęka. 9 marca, kiedy w Polsce "rozkręcała się" pandemia koronawirusa, stracili dach nad głową.

- Ogień zauważyłem dość wcześnie dzięki temu, że w nocy zbudziła mnie 97-letnia ciocia, która mieszka z nami - opisuje Gawlik. - Było dość dużo czasu, żeby wszyscy domownicy mogli bezpiecznie opuścić dom. Nikt z mojej rodziny nie ucierpiał. Straż pożarna walczyła z ogniem przez kilka godzin. Pożar było bardzo trudno ugasić, gdyż zajęła się drewniana konstrukcja pomiędzy niepalnymi warstwami dachu i poddasza.

Przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej.

Ekolog, były poseł i wiceminister środowiska został bez dachu nad głową. Powodem pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.
Ekolog, były poseł i wiceminister środowiska został bez dachu nad głową. Powodem pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.  zrzutka.pl

Rodzina Gawlików policzyła straty. Koszty rekonstrukcji dachu ze zniszczoną połową paneli fotowoltaicznych zamontowanych kilka miesięcy wcześniej i odbudowy mieszkalnej części poddasza to ok. 150 tys. zł. Ubezpieczenie tego nie pokryje.

Gawlik: - Na skutek pechowych zbiegów okoliczności tuż przed pożarem wygasło mi ubezpieczenie na dom, które opłacałem wcześniej przez 18 lat.

To dlatego poprosił o pomoc - najpierw lokalne władze. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Długołęce w czwartek poinformował, że ruszyła zbiórka na odbudowę. "Każda pomoc zwiększa szansę na szybki powrót rodziny do domu" - napisano w apelu.

Ale to niejedyna akcja. Gawlikowie pieniądze zbierają też przez portal Zrzutka, gdzie opisują swoją historię. Konto, na które dziewięć osób wpłaciło 900 zł, jest to samo, które podaje GOPS w Długołęce.

O wsparcie na Radosława Gawlika, który był działaczem opozycji Solidarności i Ruchu Wolność i Pokój, wieloletnim posłem i wiceministrem środowiska w rządzie Jerzego Buzka, prosi w mediach społecznościowych wiele osób.

Dziennikarz "Wyborczej" Adam Wajrak: " Powiem tylko, że mało kto w Polsce jest tak zasłużony i zrobił tyle dla ochrony środowiska co Radek!"

Piotr Tyszko-Chmielowiec, dyrektor w Instytucie Drzewa, były wiceprezes Fundacji EkoRozwoju: "Radosław Gawlik to taki gościu, z którym wiele mnie łączy, a nawet to, co dzieli, to i tak łączy. Bo z nim można się lubić różniąc się - teraz już takich nie robią. Więc pomóżmy Radkowi i jego rodzinie".

Do akcji włączyła się też Partia Zieloni.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Adam Wajrak ma rację, p. Gawlik do bardzo zasłużona osoba, ale jego wyjaśnienia w sprawie powodów braku ważnej polisy ubezpieczeniowej są poniżej pewnego poziomu. Współczuć jednakowoż należy i wypada.
  @nelsonpuszysty
  tak, bezobjawowe współczucie nic nie kosztuje, a podnosi samoocenę.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @zen_z_erefen
  Można tez gratulację przesłać plebanowi, życzyć wszystkiego dobrego w dalszych latach służby bożej.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy zwarcie na dachu nie jest od fotowoltaiki? Może złe złączki, złe kable.... amatorskie wykonanie i zwarcie? Takie problemy będą i już są na świecie i w Polsce. Czy wykonawca nie odpowiada, skoro zamontowane kilka m-cy temu?
  już oceniałe(a)ś
  13
  3
  Mój ubezpieczyciel [PZU] nie pozwala zapomnieć o wznowieniu ubezpieczenia, i już gdzieś na miesiąc przed końcem "atakuje" mnie agent telefonami.
  @aa2000
  Każdy to robi, zwłaszcza jak ubezpieczał 18 lat.Oczywiście po dwóch latach monitowania przestaje.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  mój ostatnio w ogóle się nie odzywał, przegapiłam ubezpieczenie o kilka miesięcy, okazało się, że ma udar, przekazał wszystko synowi, a tamten olał temat
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Czy panele na dachu mają związek z pożarem?
  @polakpawdziwy
  Nie, no skąd.
  Znajomym też się sfajczyły panele na dachu, na szczęście na budynku gospodarczym.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @polakpawdziwy
  Tak pewnie było, zwarcie instalacji elektrycznej od paneli też wystarcza do pożaru.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @polakpawdziwy
  Niekoniecznie. W nocy panele fotowoltaiczne nie wytwarzają prądu.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @Kadik
  To był dopust boży.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Gawlik co prawda jest zasłużony, ale po pierwsze nie przekonują mnie opowieści inteligentnego człowieka po braku ubezpieczenia, po drugie za 150 tys. to można wybudować dom a nie wyremontować poddasze, po trzecie człowiek który był posłem i wiceministrem powinien mieć odłożone 150 tys. zł. Ja rozumiem zbiórkę na odbudowę domu dla biednej rodziny, ale w tym przypadku to przesada. Wstyd panie Gawlik
  @wichra@wp.pl
  Gowno wiesz o kosztach.
  już oceniałe(a)ś
  5
  2
  @wichra@wp.pl
  Zaufaj mi, że w domu za 150 tysięcy nie będziesz chciał zamieszkać, z tej prostej przyczyny, że nie będzie to dom nawet w potocznym rozumieniu tego słowa. Po drugie, skąd ta ochota do zawstydzania Pana Gawlika i jego rodziny? Znasz ich finanse? Zakładasz, że zajmowanie się ekologią i działanie w organizacjach pozarządowych to lukratywny biznes?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Co 5 lat powinien mieć wykonany przegląd inst.elektrycznej. Dziennikarzyna zadał pytanie, kiedy ostatni raz ten przegląd był?
  Fotowoltaikę montował Zenek ze szwagrem?
  @Wawo
  Znajdź człowieku dobrego fachowca. Mnie jeden elektryk zostawił z domem bez prądu i atrapami kontaktów, po czym przestał odbierać telefon, drugi położył złe kable do AGD i nie przewidział uziemnienia, trzeci pociągnął kabel do pieca tak, że nie mogę pomalować ścian inaczej niż na biało, bo inaczej tam gdzie jest kabel, jest ciemna smuga na ścianie, czwarty podłączył lampę tak, że mało brakowało, aby mi dom spłonął.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @Wawo
  Zenek ze szwagrem to uczył ciebie czytać.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @x50n66
  Spokojnie ekologowi naprawisz po godzinach dach, a na dachu postawisz pompę ciepła. Żeby ciepło było.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  I tak by nie dostał ani grosza, bo trzeba mieć aktualny przegląd elektryczny, kominowy, itp. Nikt tego prawie nie czyta i potem wielkie zdziwienie. Tak więc jestem przekonany w 100%, że po opłaceniu ubezpieczenia, po zwarciu instalacji, ten pan nic by nie dostał...
  @izarider123
  To zależy od owu - nie wszystkie firmy mają takie wymagania
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Jak ekolog, poseł i wiceminister mógł sprawnie wykonywać swoje obowiązki, skoro nie potrafił dopilnować spraw swojego domu. To mnie po prostu tak zdumiewa, jakim osobom powierza się sprawy obywateli. Współczuję, bo jakby nie patrzeć, to nieszczeście, ale nie rozumiem tej beztroski.
  @alba
  Wolska.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0