Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Choć obie sprawy robią się coraz poważniejsze.

Coraz więcej zakażonych koronawirusem

Nie dość, że z dnia na dzień przybywa osób zakażonych koronawirusem (na Dolnym Śląsku to już 1235), to jeszcze choroba dotyka służby, które nam pomagają.

Ostatnio ucierpiało pogotowie ratunkowe we Wrocławiu, w którym jeden z ratowników medycznych został zakażony. Skutek? Nie tylko on nie może pracować, lecz także na kwarantannę zostało skierowanych 20 innych ratowników.

Koronawirus zabiera nie tylko zdrowie, ale i pracę. Również osobom zatrudnionym za granicą. Dlatego w piątek kilkaset osób protestowało na polsko-niemieckiej granicy w Zgorzelcu. Krzyczeli: „Wpuśćcie nas do pracy, wpuśćcie nas do domu!”.

To nie są prawdziwe wybory prezydenckie

PiS nadal upiera się, by w maju urządzić głosowanie korespondencyjne, które rządzący nazywają wyborami prezydenckimi.

Z tego powodu premier Mateusz Morawiecki zażądał od samorządowców udostępnienia spisu wyborców, co oznaczałoby, że Poczta Polska dostałaby bez żadnej podstawy prawnej wszystkie nasze wrażliwe dane, włącznie z adresem i numerem PESEL.

Nie zgadza się na to prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Przestrzegam prawa, nie mogę takich danych udostępnić – tłumaczy.

A Władysław Frasyniuk, legenda „Solidarności”, w związku z polityczną debatą wokół wyborów apelował w piątek, żeby trzymać się konstytucyjnych wartości za wszelką cenę i nie dać się pokusie naginania lub też łamania prawa.

– Odpowiedzią na autorytarne państwo jest państwo prawa, wartości i zasady – mówił.

Dowiedzieliśmy się także, jak rząd kusi pocztowców do pracy przy organizacji głosowania korespondencyjnego. Listonosze w dwuosobowych zespołach przez siedem dni będą roznosić po domach pakiety do głosowania. Za każdy doręczony pakiet otrzymają premię – nieoficjalnie 1,50 zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.