Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Roczny podatek dochodowy PIT nie trafia w całości do skarbu państwa. Prawie połowa zostaje przekazana do gminy, w której został rozliczony (we Wrocławiu 48 proc.).

Dlatego Biuro Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia od kilku lat zachęca mieszkańców do rozliczania swoich podatków w mieście, z którym związali przyszłość zawodową i prywatną. Pieniądze te przeznaczano później m.in. na budżet obywatelski, trasy rowerowe, transport publiczny, edukację dzieci czy utrzymanie zieleni.

Wrocław zależy od ciebie

Rower miejski we WrocławiuRower miejski we Wrocławiu Fot. Kamila Kubat / Agencja Wyborcza.pl

W tym roku miasto uruchomiło kampanię „Od Ciebie zależy Wrocław, jaki znasz i lubisz”. Chce w ten sposób podkreślić, że również podatnicy mają wpływ na kondycję miasta po pandemii.

– Choć o akcji „Rozlicz PIT we Wrocławiu” było słychać co roku, mówię o tym codziennie, szczególnie teraz. Bo Wrocław zależy od każdego z nas. Taki Wrocław, jaki znamy i kochamy – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Akcja jest adresowana do każdego, kto mieszka i pracuje we Wrocławiu lub w okolicach. By rozliczyć PIT we Wrocławiu, potrzebna jest jedynie decyzja – nie jest konieczny meldunek. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wpisze się wrocławski adres, ponieważ do celów podatkowych liczy się miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.

– Proszę raz jeszcze tych, którzy we Wrocławiu mieszkają albo tu prowadzą swój biznes, a z przyzwyczajenia płacą podatki gdzie indziej: w kilka sekund możecie to zmienić. Was nie będzie to kosztowało ani złotówki więcej, a dla Wrocławia to duże wsparcie – przekonuje Jacek Sutryk.

Na swojej oficjalnej stronie na Facebooku udziela dokładnych wskazówek: „Wystarczy, że na platformie podatki.gov.pl (bo teraz wszystko robimy zdalnie) przy rozliczaniu zeznania podatkowego zaktualizujecie swój adres zamieszkania na wrocławski i wskażecie jeden z pięciu urzędów skarbowych naszego miasta”.

Budżet Wrocławia topnieje

Miasto zachęca mieszkańców do rozliczenia podatku dochodowego we Wrocławiu poprzez kampanię 'Od Ciebie zależy Wrocław jaki znasz i lubisz'Miasto zachęca mieszkańców do rozliczenia podatku dochodowego we Wrocławiu poprzez kampanię 'Od Ciebie zależy Wrocław jaki znasz i lubisz' Fot. Mat. UM we Wrocławiu

Z powodu epidemii sytuacja budżetowa Wrocławia jest poważna, miasto bez wsparcia będzie sobie radzić dużo gorzej.

– Z powodu pandemii COVID-19 ludzie niemal przestali jeździć tramwajami i autobusami. Co za tym idzie – przestali kupować bilety. Średni spadek sprzedaży za marzec wyniósł 45 proc., a dzienne spadki sięgały nawet 95,56 proc. Wartość sprzedanych biletów w porównaniu z marcem 2019 r. jest niższa o prawie 6,6 mln zł – wylicza prezydent.

Ponadto Wrocław wydał już ponad 4 mln zł na pomoc szpitalom w walce ze skutkami epidemii koronawirusa. Miasto kupiło m.in. specjalistyczną karetkę za 1 mln zł, kolejny milion pozwolił sfinansować aparat do natleniania krwi 20 osób jednocześnie, a 100 tys. zł wydano na testy do badania obecności wirusa.

– Szacujemy, że w wyniku epidemii wpływy do miejskiego budżetu mogą być mniejsze nawet o pół miliarda złotych. Dlatego właśnie zależy nam, by jak najwięcej osób rozliczyło podatki w naszym mieście – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Na co idą twoje podatki?

We Wrocławiu według danych z 2017 i 2018 r. PIT rozlicza ponad 400 tys. osób rocznie, co oznacza, że co drugi mieszkaniec decyduje się na rozliczenie swojego podatku dochodowego właśnie w stolicy Dolnego Śląska.

Przebudowa torowiska na pl. Orląt Lwowskich w związku z budową linii tramwajowej na Nowy DwórPrzebudowa torowiska na pl. Orląt Lwowskich w związku z budową linii tramwajowej na Nowy Dwór Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Średni dochód miasta z PIT od jednej osoby w 2018 r. wynosił ok. 3,1 tys. zł. Za taką kwotę można sfinansować np. miesięczne utrzymanie dziecka w rodzinnym domu dziecka, roczne utrzymanie roweru miejskiego lub placu zabaw, roczne utrzymanie ośmiu psów lub kotów w schronisku, prawie 500 km przejazdów autobusu MPK czy nasadzenie i trzyletnią pielęgnację dwóch drzew.

Wrocław dostał prawie 1,5 mld zł z PIT za poprzedni rok (424 tys. osób). Kwota stanowi 30 proc. wszystkich miejskich dochodów.

Za równowartość wpływów z PIT można zrealizować m.in. cztery trasy autobusowo-tramwajowe, wybudować 430 km dróg lub kupić 150 tramwajów. To także niemalże równowartość tego, co rocznie Wrocław wydaje na oświatę: utrzymanie wszystkich placówek ze świetlicami oraz budowę nowych.

– Tych inwestycji mogłoby być jeszcze więcej, gdyby więcej mieszkańców rozliczało PIT we Wrocławiu – mówi Jacek Sutryk.

Według badań MPWiK w rzeczywistości we Wrocławiu mieszka ok. 825 tys. osób. Zameldowane są 584 822 osoby.

Gdyby w mieście rozliczyło się o 3 tys. osób więcej, można by było sfinansować budowę nowego przedszkola, o 10 tys. – wybudować 10-kilometrową trasę rowerową, o 30 tys. osób więcej – wystarczyłoby na 5 km podwójnej trasy tramwajowej.

Zyska nie tylko Wrocław

Tylko w poprzednim roku PIT we Wrocławiu rozliczyło prawie o 21 tys. osób więcej niż w 2018 r. Wrocław od lat stara się, by ta liczba rosła. Wcześniej organizowano loterie, w których mieszkańcy mogli wygrywać cenne nagrody, m.in. samochody hybrydowe, rowery, tablety czy bilety MPK na 180 dni.

– Od 2013 r., kiedy zorganizowaliśmy pierwszą loterię, każdego roku cieszyły się one dużym zainteresowaniem mieszkańców. Brało w nich udział ok. 20 tys. osób. Tegoroczna kampania jest drugą z kolei, w której nie przeprowadzamy loterii, zwiększając tym samym pulę środków na działania, z których skorzystają wszyscy mieszkańcy miasta – mówi Radek Michalski, dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

W ostatnich latach kampania „Rozlicz PIT” odzwierciedlała zmiany, jakie zaszły w myśleniu o miastach, i skupiała się na wspieraniu projektów społecznych i ekologicznych, np. poprawiających jakość powietrza. Gdy tylko codzienność miasta wróci do normy, Wrocław odwdzięczy się podatnikom nie tylko w taki sposób. Płacąc podatki we Wrocławiu, można zyskać zniżki na miejskie atrakcje w ramach programu „Nasz Wrocław”, a także dostęp do akcji promocyjnej „Nasz Wrocław 365”, dzięki której każdy zarejestrowany uczestnik otrzymuje darmowe wejścia do popularnych wrocławskich atrakcji.

Termin na rozliczenie PIT w tym roku jest dłuższy – upływa z końcem maja.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.