W sobotę na Dolnym Śląsku potwierdzono 23 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło dwóch pacjentów: 79-latek ze szpitala w Jeleniej Górze i 71-latek z Bolesławca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sobotę 11 kwietnia o godz. 10 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 133 nowych przypadkach zakażenia COVID-19. Wśród nowo zdiagnozowanych było 20 osób z woj. dolnośląskiego. Jak przekazał wojewoda dolnośląski, pochodzą one z Jeleniej Góry, Wrocławia oraz powiatów: trzebnickiego, kamiennogórskiego, strzelińskiego, lubańskiego, jeleniogórskiego, dzierżoniowskiego, zgorzeleckiego, wrocławskiego i złotoryjskiego.

Po południu resort zdrowia poinformował o kolejnych 268 przypadkach zakażenia, wśród których trzy dotyczą Dolnego Śląska. W komunikacie przekazano także, że zmarło kolejnych 13 osób. Wśród nich są pacjenci z województwa dolnośląskiego: 79-letni mężczyzna, który zmarł w Jeleniej Górze oraz 71-latek, który zmarł w Bolesławcu. 

Tym samym liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 wzrosła w województwie dolnośląskim do 660. 22 osoby zmarły. 

Koronawirus na Dolnym Śląsku. Zakażenia w szpitalu w Oleśnicy

W sobotę o godz. 10 rano powiatowy zespół zarządzania kryzysowego w Oleśnicy przekazał w komunikacie: "Niestety, na terenie miasta potwierdzonych zostało kolejnych dziewięć przypadków zakażenia wirusem". 

Ogniskiem zakażenia jest Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy. Jak informuje portal olesnica24.com, zakażone są tam dwie pielęgniarki i siedmioro pacjentów. Wszyscy wciąż przebywają w szpitalu, czują się dobrze. Jego część jest zamknięta z powodu kwarantanny. 

To kolejny już szpital na Dolnym Śląsku, u którego pracowników odnotowano zakażenie koronawirusem. W piątek poinformowano, że działać przestaje Pogotowie Ratunkowe w Strzelinie, gdzie zakażenie stwierdzono u lekarki i dwóch ratowników. Cały zespół poddano kwarantannie.

Oleśnicki zespół zarządzania kryzysowego poinformował także, że łącznie w powiecie jest 35 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem [stan na godz. 10]. Są też pierwsze przypadki ozdrowień: siedmioro mieszkańców powiatu powtórnie uzyskało ujemne wyniki testu na obecność koronawirusa. 

Koronawirus. Zakażenia i testy we wrocławskich szpitalach

We Wrocławiu zakażenie koronawirusem zostało w piątek potwierdzone u pacjenta oddziału anestezjologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka przy ul. Fieldorfa. U części pacjentów i personelu przeprowadzono więc testy na obecność koronawirusa. 

Już wiadomo, że u dziesięciu pacjentów oddziału anestezjologii i intensywnej terapii wyniki okazały się ujemne.

- Również wyniki ujemne ma około 20 osób z personelu medycznego. Nadal oczekujemy na wyniki badań kilkudziesięciu osób z personelu - informuje Michał Nowakowski, rzecznik marszałka. - Szpital dzięki natychmiastowej reorganizacji personelu zabezpiecza anestezjologicznie pacjentów aktualnie przebywających na oddziałach. W gotowości na pilne przypadki jest blok operacyjny, SOR zabezpiecza tylko pilne przypadki.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono też u dziesięciu osób z personelu medycznego szpitala przy ul.  Kamieńskiego we Wrocławiu. Zdecydowano więc o wstrzymaniu działania chirurgii z blokiem operacyjnym oraz całej tzw. "interny". 

- Badanych jest obecnie około 60 osób. To pacjenci oraz personel medyczny - informuje Nowakowski. - SOR jest ograniczony tylko do pilnych przypadków zabezpieczanych na miejscu.

Szpital jest teraz jednostką biało-czerwoną. Oznacza to, że są tam dwa oddziały dedykowane pacjentom zakażonym koronawirusem lub u których istnieje podejrzenie zakażenia. To oddział położniczy oraz kardiologiczny. Te oddziały działają. 

Koronawirus w Polsce. 27 osób nie żyje

Według informacji Ministerstwa Zdrowia z godz. 10 w całej Polsce testy okazały się być pozytywne łącznie w 133 nowych przypadkach.

To 34 osoby w woj. śląskiego, 23 z woj. kujawsko-pomorskiego, 20 z woj. dolnośląskiego, 17 z woj. małopolskiego, 10 z woj. wielkopolskiego, 6 z woj. pomorskiego, 6 z woj. świętokrzyskiego, 5 z woj. podkarpackiego, 4 z woj. zachodniopomorskiego, 3 z woj. podlaskiego, 2 z woj. opolskiego, 2 z woj. lubelskiego i 1 z woj. warmińsko-mazurskiego. 

"Z przykrością informujemy o śmierci 14 osób zakażonych koronawirusem" - przekazał też w komunikacie resort zdrowia.

To aż sześciu pacjentów z Radomia: 79-latek, 81-latka, 60-latek, 74-latka, 84-latka i 81-latka. A także cztery osoby z Warszawy: 76-latek, 85-latek, 66-latek i 69-latek. Z kolei w Starachowicach zmarły 74-latka i 80-latka (obie pochodzą z woj. mazowieckiego), w Tychach 65-latek, a w Łańcucie 69-latek. Jak dodało ministerstwo, wszystkie zmarłe osoby miały choroby współistniejące. 

W sobotę po południu ministerstwo poinformowało o 268 nowych potwierdzonych przypadkach z  województw: mazowieckiego (128), wielkopolskiego (48), łódzkiego (29), śląskiego (18), małopolskiego (16), opolskiego (11), podkarpackiego (6), podlaskiego (3), zachodniopomorskiego (3), dolnośląskiego (3), lubuskiego (2), lubelskiego (1).

- "Z przykrością informujemy o śmierci 13 osób zakażonych koronawirusem" - dodał resort. 

W sumie liczba zakażonych w Polsce wynosi 6356 osób. 208 nie żyje. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem