Polska służba zdrowia mogła zostać wyposażona w bardzo dobre maseczki, ale już podczas epidemii rządowa agencja wyprzedała je prawie za darmo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Według danych głównego inspektora sanitarnego aż 17 proc. osób zakażonych koronawirusem to personel medyczny. Kolejne 4,5 tys. lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych jest na kwarantannie. 

– To procent zatrważający, najwyższy w Europie. Jak to zobaczyłem, to osłupiałem – mówił w „Faktach po Faktach” w TVN prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.

W szpitalach brakuje środków ochrony. Tymczasem - jak pisze Jacek Harłukowicz - w połowie lutego Agencja Rezerw Materiałowych sprzedała prawie 63 tys. specjalistycznych całotwarzowych masek neoprenowych Panoramasque, typ 1710395, produkcji francuskiej - po 10 zł za sztukę. Później w internecie były oferowane po 300-400 zł. 

Nie widać końca epidemii koronawirusa

Tymczasem w Polsce coraz szybciej rośnie liczba zakażonych osób. Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę informacje o kolejnych czterech ofiarach śmiertelnych koronawirusa i 61 chorych na Dolnym Śląsku. 

Dlatego Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, w swoim niedzielnym nagraniu na Facebooku ostrzegał m.in., że największa fala zachorowań na koronawirusa ciągle przed nami. Przyznał, że walka z pandemią może potrwać jeszcze dwa lub nawet trzy miesiące.

Pierwsza przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono także w Przylądku Nadziei, klinice zajmującej się leczeniem nowotworów u dzieci. Dla małych pacjentów to śmiertelnie niebezpieczne, dlatego postanowiono przebadać wszystkich pracowników, dzieci i ich opiekunów.

Pusty Wrocław

Peron Dworca Głównego we Wrocławiu
Peron Dworca Głównego we Wrocławiu  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Prezydent Sutryk mówił też: - Ciężko w domu wysiedzieć, a za chwilę mamy święta. W reżimie siedzimy już czwarty tydzień. Chcę podziękować tym, którzy znaleźli w sobie siłę, żeby zostać w domu, i zachowują się odpowiedzialnie.

Skrytykował też tych, którym nie podobają się ograniczenia w poruszaniu się: - Jeśli ktoś nie rozumie, że zbiorowy wysiłek ma nas uchronić, to nie wiem, w jakim świecie żyję.

Ale Wrocław opustoszał. Można to m.in. obejrzeć na zdjęciach zrobionych przez Tomka Pietrzyka, fotoreportera "Wyborczej". Warto, będziecie zaskoczeni! 

Przywiozą ci świąteczne potrawy

Catering na Wielkanoc we Wrocławiu. Petit Fours Cafe oferuje potrawy na święta
Catering na Wielkanoc we Wrocławiu. Petit Fours Cafe oferuje potrawy na święta  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Puste są również restauracje i kawiarnie, ale wiele z nich nie zaprzestało działalności. Teraz oferują catering na dowóz przed Świętami Wielkanocnymi. Sprawdź u nas, gdzie można zamówić potrawy na święta podczas epidemii koronawirusa.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem