Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Według danych głównego inspektora sanitarnego aż 17 proc. osób zakażonych koronawirusem to personel medyczny. Kolejne 4,5 tys. lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych jest na kwarantannie. 

– To procent zatrważający, najwyższy w Europie. Jak to zobaczyłem, to osłupiałem – mówił w „Faktach po Faktach” w TVN prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.

W szpitalach brakuje środków ochrony. Tymczasem - jak pisze Jacek Harłukowicz - w połowie lutego Agencja Rezerw Materiałowych sprzedała prawie 63 tys. specjalistycznych całotwarzowych masek neoprenowych Panoramasque, typ 1710395, produkcji francuskiej - po 10 zł za sztukę. Później w internecie były oferowane po 300-400 zł. 

Nie widać końca epidemii koronawirusa

Tymczasem w Polsce coraz szybciej rośnie liczba zakażonych osób. Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę informacje o kolejnych czterech ofiarach śmiertelnych koronawirusa i 61 chorych na Dolnym Śląsku. 

Dlatego Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, w swoim niedzielnym nagraniu na Facebooku ostrzegał m.in., że największa fala zachorowań na koronawirusa ciągle przed nami. Przyznał, że walka z pandemią może potrwać jeszcze dwa lub nawet trzy miesiące.

Pierwsza przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono także w Przylądku Nadziei, klinice zajmującej się leczeniem nowotworów u dzieci. Dla małych pacjentów to śmiertelnie niebezpieczne, dlatego postanowiono przebadać wszystkich pracowników, dzieci i ich opiekunów.

Pusty Wrocław

Wrocław w czasie epidemii koronawirusa. Wrocław w czasie epidemii koronawirusa.  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta

Prezydent Sutryk mówił też: - Ciężko w domu wysiedzieć, a za chwilę mamy święta. W reżimie siedzimy już czwarty tydzień. Chcę podziękować tym, którzy znaleźli w sobie siłę, żeby zostać w domu, i zachowują się odpowiedzialnie.

Skrytykował też tych, którym nie podobają się ograniczenia w poruszaniu się: - Jeśli ktoś nie rozumie, że zbiorowy wysiłek ma nas uchronić, to nie wiem, w jakim świecie żyję.

Ale Wrocław opustoszał. Można to m.in. obejrzeć na zdjęciach zrobionych przez Tomka Pietrzyka, fotoreportera "Wyborczej". Warto, będziecie zaskoczeni! 

Przywiozą ci świąteczne potrawy

Catering na Wielkanoc we Wrocławiu. Petit Fours Cafe oferuje potrawy na świętaCatering na Wielkanoc we Wrocławiu. Petit Fours Cafe oferuje potrawy na święta Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta

Puste są również restauracje i kawiarnie, ale wiele z nich nie zaprzestało działalności. Teraz oferują catering na dowóz przed Świętami Wielkanocnymi. Sprawdź u nas, gdzie można zamówić potrawy na święta podczas epidemii koronawirusa.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.