Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na miejski newsletter wrocławskiej „Gazety Wyborczej”

„Mamy dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Jeden z miasta Jelenia Góra i jeden z terenu Kotliny Jeleniogórskiej. Niestety mamy odnotowany także przypadek śmiertelny” – poinformował na Facebooku Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. 

W szpitalu w Bolesławcu w ostatniej dobie zmarł zarażony koronawirusem mieszkaniec gminy Mysłakowice. Ministerstwo Zdrowia nie ujęło go w podanych o godz. 10 statystykach. Poinformowało tylko o śmierci dwóch kobiet: 80-latki ze szpitala w Bytomiu oraz 87-latki ze szpitala w Poznaniu. Obie miały choroby współistniejące.

Z komunikatu ministerstwa wynika, że na Dolnym Śląsku przybyło 19 zakażonych koronawirusem. Biuro prasowe wojewody dolnośląskiego informuje, że nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i Jeleniej Góry oraz powiatów: lubińskiego, wołowskiego, średzkiego, milickiego, wrocławskiego, lubańskiego oraz legnickiego. W sumie liczba osób zakażonych w województwie dolnośląskim wynosi 357.

Epidemia koronawirusa – drugi przypadek śmiertelny w jeleniogórskim

Jak informuje prezydent Łużniak, do tej pory w Jeleniej Górze odnotowano 11 przypadków zarażenia koronawirusem i 6 przypadków w Kotlinie Jeleniogórskiej. W sumie w regionie jeleniogórskim zmarły dwie osoby. 

W ubiegłym tygodniu zmarł bowiem 71-letni kierowca PKS-u, który był pacjentem szpitala zakaźnego w Bolesławcu. Mężczyzna przebywał na oddziale intensywnej terapii. Niestety jego życia nie udało się uratować. Zmarł w środę 25 marca przed południem. – Był w ciężkim stanie, przyczyną zgonu była niewydolność oddechowa – podkreślał w rozmowie z „Wyborczą” Kamil Barczyk, dyrektor szpitala w Bolesławcu.

Epidemia koronawirusa - zakażeni w sanepidzie i DCO

Z ostatnich oficjalnych statystyk wynika, że w czwartek, 2 kwietnia, w całym kraju odnotowano 392 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – w tym 12 na Dolnym Śląsku. W województwie dolnośląskim zakażonych było 338 osób. W całej Polsce testy potwierdziły zakażenie u 2946 osób. Stan osób zmarłych na 2 kwietnia wynosił 57 osób.

SARS-CoV-2 wykryto m.in. u jednej z pracownic Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. Zakażona kobieta od tygodnia była na zwolnieniu lekarskim z objawami grypopodobnymi. Od pozostałego personelu pobrano próbki do testów na obecność koronawirusa. Część została wysłana na kwarantannę.

W ciągu ostatniej doby na Dolnym Śląsku zmarły trzy osoby, u których wynik testu na koronawirusa był pozytywny. Ministerstwo Zdrowia nie ujęło ich jednak w swoich statystykach zgonów.

Zakażenie koronawirusem wykryto także u kolejnych siedmiu pacjentów i personelu DCO. W sumie w szpitalu zdiagnozowano już 19 przypadków. Oddział chirurgii nowotworów układu pokarmowego będzie zamknięty najprawdopodobniej do poniedziałku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.