Rusza program wsparcia psychologicznego dla osób, które borykają się z problemami w związku z pandemią koronawirusa. Klinika Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego uruchomiła infolinię, na której można uzyskać pomoc.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Epidemia koronawirusa to trudny okres dla personelu medycznego i osób hospitalizowanych, które przebywają w kilkutygodniowej izolacji. Lęk odczuwają też przedsiębiorcy czy osoby przebywające w kwarantannie domowej. Dla niektórych koronawirus oznacza też utratę pracy albo rezygnację długoterminowych planów. 

Uniwersytet Medyczny postanowił pomóc wrocławianom w trudnym czasie. Wolontariusze czekają pod telefonem. To psychiatrzy i psychoterapeuci, którzy gotowi są udzielić pomocy psychologicznej. 

Epidemia koronawirusa. Stres w szpitalu, izolatce, z dala od domu 

Na problem zwrócił uwagę już połowie marca jeden z rezydentów, który pracuje w szpitalu przy ul. Koszarowej. 

- Zadzwonił do nas i poinformował, że pracownicy są mocno zestresowani i mają trudności z radzeniem sobie w obecnej sytuacji. Podobny komunikat napłynął do nas ze szpitala w Wałbrzychu. To była wystarczająca przesłanka, żeby zacząć działać - opowiada prof. Joanna Rymaszewska, kierowniczka Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Wspólnie ze swoim zespołem, w ramach przychodni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, uruchomiła program wsparcia. Zaczęli od pracowników ochrony zdrowia.

- Otworzyliśmy program nie tylko dla lekarzy. Również diagności, farmaceuci, aptekarze i pracownicy administracji szpitala na co dzień są w obszarze ryzyka - mówi inicjatorka.

Program prędko się rozszerzył. Telefon udostępniono także chorym i diagnozowanym w szpitalach zakaźnych, a także osobom w kwarantannie. Dodatkowo objął studentów i doktorantów uczelni - w tym osoby, które przyjechały z zagranicy i są odcięci od swoich bliskich. 

Kwarantanna a przemoc domowa 

Obecnie ze wsparcia mogą skorzystać wszyscy. Prof. Rymaszewska zachęca do kontaktu i zapewnia, że nie ma nieważnych zgłoszeń.

- Żyjemy w wyjątkowym okresie pandemii, która znacznie ogranicza funkcjonowanie nas wszystkich. Świat stanął i musiał się podporządkować nowym wyzwaniom. Świat każdego z nas również. Nawet w tych warunkach, bez martwienia się o skierowanie lekarza, możemy skorzystać z pomocy psychologicznej - zapewnia. 

I, jak podkreśla, nowe warunki sprzyjają pojawianiu się stanów lękowych czy nawet agresji: - Niestety w obecnej sytuacji obserwujemy wzrost przypadków przemocy domowej. Izolacja budzi w ludziach niepokój i narastający dyskomfort. To także może się objawiać się zaburzeniami pod postacią somatyczną. Drgawki, nudności, zaburzenia snu, problemy z żołądkiem czy duszności, które mylnie mogą być postrzegane jako objaw zakażenia.

Zaznacza, że wszyscy jesteśmy narażeni na stres: - Dlatego poza utrzymaniem struktury funkcjonowania w warunkach domowych, należy zadbać o zdrowie psychiczne i kontakt z ludźmi. Taką osobą może też być nasz wolontariusz. 

Każda osoba potrzebująca konsultacji może się skontaktować ze specjalistami poprzez mail albo telefoniczne. Następnie w ciągu doby zostanie umówiony na telekonsultacje lub wideokonsultacje.

Skontaktować się należy pod nr.: 717 841 610 lub poprzez mail: psychiatria@umed.wroc.pl.

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone przypadki zakażenia

NFZ prowadzi całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590. Na naszych mapach znajdziecie lokalizacje przypadków koronawirusa w naszym kraju i poza jego granicami.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Zapisz się na codzienny newsletter: Koronawirus w skrócie
 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem