W związku z epidemią koronawirusa instytucje kulturalne są nieczynne, działają więc w sieci. Jedną z nich jest Filharmonia Dolnośląska - jej muzycy nagrali wspólnie, przez internet, fragment suity Edvarda Griega. - Wpraszamy się do państwa domów - mówią. Inne placówki zamieszczają w internecie swoje archiwa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- To już drugi tydzień, kiedy nie możemy państwa gościć w sali Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Postanowiliśmy zatem zajrzeć do domów naszych muzyków, którzy przygotowali dla państwa fragment suity "Peer Gynt" Edvarda Griega, czyli "Poranek" - tak całą akcję zapowiada w filmie Tomasz Janczak. dyrektor jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej. - Wpraszamy się zatem do państwa. 

 

Orkiestra zagrali ze swoich domów, w słuchawkach mieli włączony metronom a na ekranie widzieli dyrygującego całością Szymona Makowskiego. Dlaczego wybrali ten utwór? - Dotyka on u każdego odbiorcy takich strun, które dziś każdy chce mieć poruszone One mówią nam, że wstaje nowy, słoneczny dzień, lepszy, niż poprzedni - mówił dyrygent w materiale TVN24. 

Epidemia koronawrusa. NFM: koncerty i płyty w sieci 

Narodowe Forum Muzyki wstrzymało wszystkie organizowane wydarzenia, które były planowane do 19 kwietnia. Dla wszystkich szukają nowych terminów, w przypadku przesunięcia koncertu bilety zachowują ważność.  

Fot. Fot . Wojciech Nekanda Trepka / Agencja Wyborcza.pl

Zanim jednak to się wydarzy, to NFM zaprasza do internetu. Znajdziemy tam m.in. płyty wydane przez NFM i ich opisy oraz koncerty i inne materiały audio-wideo w trybie tak zwanej premiery. Płyty są w serwisie streamingowym Spotify, a transmisje oraz nagrania są dostępne na profilu NFM na Facebooku. Więcej informacji o "NFM Online" i instrukcje, jak i gdzie słuchać i oglądać materiałów NFM, znajdziemy na stronie głównej Narodowego Forum Muzyki

Epidemia koronawirusa. Centrum Sztuki WRO online 

Do internetu zaprasza także Centrum Sztuki WRO. Otworzyło ono swoje zbiory i w każdym tygodniu pokazuje w sieci specjalnie przygotowane programy działań artystycznych zestawione w siedmiodniowe cykle tematyczne.

W tym tygodniu jest to cykl “Koncertujemy!”, czyli zapisy i retransmisje wydarzeń muzycznych. Będzie m.in. grudniowy koncert Ensemble Kompopolex wykonany na finał Biennale WRO 2019. Instrumenty wirtualne, dźwiękowy feminizm, medytacje logiczno-filozoficzne Wittgensteina - m.in. takimi hasłami WRO opisuje swój muzyczny cykl. 

Nowe wideo pojawiać się będzie codziennie o godz. 10 na stronie wrocenter.pl

Epidemia koronawirusa. Teatr dla najmłodszych

Wrocławski Teatr Lalek także postanowił podzielić się z widzami materiałami, które przez ostatnich kilka lat publikował w programach teatralnych kolejnych premier. - Inspiracją dla ich powstania były zawsze nasze spektakle, ale ich znajomość nie jest konieczna. Wymyślając zadania i zabawy, staraliśmy się bowiem, by miały one charakter kontekstowy, a ich tematy były uniwersalne - pisze zespół teatru.

Wszystkie materiały dostępne są na stronie teatru. Każdy zestaw opatrzony jest krótką etykietką zawierającą wiek odbiorcy, główne tematy oraz słowa-klucze. Wszystkie pliki można pobrać na komputer albo wydrukować.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem