"Piszę to nie po to, żeby użalać się nad sobą, ale po to, żeby uświadomić wam, w jak trudnej i poważnej sytuacji jesteśmy" - napisała na Facebooku pani Agnieszka Medyńska, pielęgniarka z Oławy, która kilka dni spędziła w szpitalu zakaźnym przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z Oławy do szpitala przywiózł ją zespół ratownictwa medycznego oławskiego pogotowia. „Będę Im dozgonnie wdzięczna. Są super i bardzo mi pomogli, a bałam się jak cholera, że się uduszę” – pisze pani Agnieszka.

„Zawsze Ich szanowałam, ale dzisiaj zobaczyłam, jak to jest po drugiej stronie, kiedy twoje zdrowiem czy życie jest zagrożone, a oni robią wszystko, żeby pomóc”. 

Epidemia koronawirusa. „To miejsce przyprawia o dreszcz” 

W szpitalu trafiła do izolatki. „Uwierzcie mi, tutaj nie jest przyjemnie, jest przerażająco. Okno mam na izbę przyjęć i to, co tu się dzieje, to masakra jakaś. Wciąż podjeżdżają karetki z pacjentami. Z izolatki nie można wyjść, a jak stałam, wyszłam [z domu – red.] i nawet gaci - za przeproszeniem - nie mam na zmianę. Mój mąż nie może wychodzić z domu, więc nie przywiezie mi potrzebnych rzeczy. A do tego strach, bo mam duszność i myśli, czy nie zaraziłam rodziców, którzy czekają w domu” – wyznaje Agnieszka Medyńska. 

Szpital przy ul. Koszarowej
Szpital przy ul. Koszarowej  Fot. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

I przyznaje, że po przyjeździe na Koszarową była zszokowana: „To miejsce przyprawia o dreszcze. Wielu z nas, medyków, to przyznaje, choć niejedno widzieliśmy. Proszę Was, wykażcie się rozsądkiem, żebyście nie musieli tu przyjeżdżać. Na dzień dobry na oddziale był zgon osoby chorej, trafiłam akurat na taką sytuację. Pomyślcie!!!”. 

Epidemia koronawirusa. „Zrozumiałam, że jest źle”  

„Po raz setny błagam Was: nie olewajcie tematu i zostańcie w domach, wiele osób lekceważy sobie sytuację i czeka nas dramat. Przestańcie w końcu robić wycieczki po sklepach albo pod przychodnię na pogawędkę, to nie czas teraz” – napisała pani Agnieszka. „Z własnego doświadczenia: pacjentka przyszła na wizytę do chirurga, bo kolana bolą. Od kilku lat. I akurat teraz. Chora, kaszląca. Zwróciłam jej uwagę i co usłyszałam? »A, jaki tam wirus. A wy młode, to odporne«. I to nie jest odosobniony przypadek! Taka wizyta u lekarza może poczekać! Pomyślcie o ratownikach medycznych i pielęgniarkach, lekarzach czy pozostałym personelu. Wirus rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, nie opanujemy tego, jeśli nie będziemy siedzieć w domach!!!”. 

„Naprawdę nie sądziłam, że tak mnie to poruszy. Zrozumiałam, że jest źle” – pisze pielęgniarka. „A ludzie lekceważą. Jedna z pacjentek, kichająca i kaszląca, mówi mi: »A tam, mi już niewiele zostało życia, mam 80 lat, to wszystko jedno«. Poza tym często chorzy, dzwoniąc pod 999, nie przyznają się, że mają objawy koronawirusa, bo boją się, że karetka nie przyjedzie. Tym samym zespół wchodzi w normalnym ubraniu i potem jest sytuacja, że zespół musi odbywać kwarantannę do czasu wyniku pacjenta. Nie będzie miał za chwilę kto pracować. Pomijając stres i emocje, jakie przeżywają ratownicy w oczekiwaniu na wynik”. 

Epidemia koronawirusa. „Izolacja to koszmar” 

„Jednocześnie powiem Wam: są wspaniali ludzie, którzy mają wielkie serducha i pomagają. Napisała do mnie wrocławianka z pytaniem, czy coś potrzebuję, bo chce pomóc i prześle mi paczkę z piżamą i przyborami toaletowymi. Ratuje mnie niesamowicie, bo nic nie wzięłam z domu, anioł” – to kolejny fragment z wpisu pani Agnieszki. 

Opisuje też pracę ratowników medycznych: „Podjeżdżają karetki i oni w kombinezonach, ze swoimi pacjentami. Naprawdę porusza symbolika tej sytuacji. Towarzyszą nam, być może zarażonym, i nie zostawili nas w potrzebie. I ja wiem, że nie zostawią, bo to wspaniali ludzie”. 

Koronawirus we Wrocławiu. Ratownicy z pierwszej linii walki z epidemią
Koronawirus we Wrocławiu. Ratownicy z pierwszej linii walki z epidemią  Fot. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

Pani Agnieszka świetnie zna realia pracy męża ratownika. - Boję się, że może się zarazić, że będziemy musieli mieszkać oddzielnie w kwarantannie. To ciężka praca. Wystarczy, że parę godzin pochodzisz w kombinezonie, goglach, masce,... 

Gdy poinformowano, że pielęgniarka z Oławy może być zakażona koronawirusem, w sieci pojawiły się obraźliwe komentarze. - Pisali "brudaska", "rąk nie myła'. Wiele osób mówiło: taką pracę sobie wybraliście. Tak, taki zawód wybrałam i z pełnym poświęceniem będę walczyć z tą zarazą. Póki starczy mi sił i zdrowia – komentuje pani Agnieszka. - Będę opiekowała się chorymi, zarażonymi, nie wyobrażam sobie inaczej. Tak, to powołanie. Podobnie koleżanki pielęgniarki czy ratownicy, ratowniczki. Staram się angażować, jak mogę, i niezręcznie mi jest, że muszę siedzieć na zwolnieniu, a oni tam walczą.

Testy na obecność koronawirusa wyszły ujemne. Okazało się, że pielęgniarka ma grypę o ciężkim przebiegu z obrzękiem krtani. - W czwartek wyszłam do domu i mąż-ratownik opiekuje się mną. Podaje leki, jestem też w kontakcie z lekarzami z Koszarowej. Opieka tu jest najwyższym poziomie, chylę czoła, ogarniają temat świetnie. Wspaniali ludzie. Ale sama sytuacja izolacji i tego widoku osób przywożonych przez karetki to był dla mnie szok. Już nie mogę doczekać się, kiedy wrócę do pracy. Boli mnie, gdy słyszę obraźliwe komentarze pod naszym adresem. Może za bardzo się angażuję, ale nie umiem inaczej. Płakałam cały dzień. Ale trzeba iść do przodu. Wiele osób wspiera nas i to jest piękne. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pani Agnieszko,ZDROWIA,ch......niech się Pani nie przejmuje,to nie ludzie,to .... nie znajduję słowa,bo nie obrażę wilków.Jestem z Panią
  już oceniałe(a)ś
  44
  0
  To robotniczo-chłopskie społeczeństwo, nie zrozumie, tu liczy się górnik z kilofem i rolnik z widłami, lekarze, pielęgniarki i nauczyciele mu niepotrzebni.
  już oceniałe(a)ś
  32
  1
  Proszę się trzymać. Dziękuję za taką postawę
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  niech personel medyczny opusci swoje miejsca pracy i niech wszyscy pojda do kosciolow sie modlic w koncu modlitwa moze wszystko , wiecej religii mniej nauki
  @padoq_76
  Ale rozumiem, to dopiero wtedy, gdy będziesz na SORze czekał?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Uważam, że autorów takich obrzydliwych postów typu "brudaska, rąk nie myła" o których pisze Pani Agnieszka, powinno się z urzędu, decyzją administracyjną, namierzać, identyfikować po IP i publikować ich zdjęcia z danymi osobowymi oraz treścią wpisów jakie umieścili. Tak samo publikowałbym dane tych, którzy z premedytacją oszukali personel zatajając informacje o wyjeździe zagranicznym lub kontakcie i powodując że iluś tam ratowników ląduje w kwarantannie zamiast pomagać ludziom. Tyle praw ograniczono nowymi ustawami, że to już nie byłoby wielkim problemem, a byłoby przynajmniej sprawiedliwie. Pręgierz na rynku to był kiedyś bardzo fajny pomysł.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  Jak to jest myśleć, że się dusisz, leżeć pod respiratorem i walnąć łzawy tekst w międzyczasie? Serio w takich chwilach ktoś spisuje swoje nastroje zamiast testamentu?
  @roztr
  Jak się leży pod respiratorem to się śpi. Pisać testamentu nie można. Myśleć o duszeniu się chyba też nie
  już oceniałe(a)ś
  1
  0