Koronawirus na Dolnym Śląsku. 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, cztery osoby są hospitalizowane, pozostałe trafiły do kwarantanny domowej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapisz się na miejski newsletter wrocławskiej „Wyborczej”. Codziennie dostaniesz najważniejsze artykuły w jednym e-mailu

Koronawirus na Dolnym Śląsku. Aktualizacja godz. 18

"Mamy 64 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 20 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. łódzkiego, 10 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. wielkopolskiego, 5 osób z woj.śląskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. lubuskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i warmińsko-mazurskiego" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w niedzielę przed godz. 18.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi: 627/7(wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Jak informuje biuro prasowe wojewody dolnośląskiego, na Dolnym Śląsku potwierdzono 10 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Cztery osoby są hospitalizowane, pozostałe zostały poddane kwarantannie domowej.

- Wśród nich jest kobieta w starszym wieku z Oleśnicy i dwie kobiety w średnim wieku z Wrocławia i powiatu wrocławskiego - mówi rzeczniczka wojewódzkiego sanepidu Magdalena Odrowąż-Mieszkowska. 

Jedna z osób, które przebywały na kwarantannie domowej jest obecnie hospitalizowana.

Liczba osób zakażonych w województwie dolnośląskim wzrosła do 79 (w tym dwie osoby zmarłe). Tylko w niedzielę zdiagnozowano łącznie 13 nowych osób do godz. 18.

Liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją wyniosła 3017, zaś nadzorem epidemiologicznym - 3039. Ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 100 osób.

Koronawirus na Dolnym Śląsku. W Polsce zmarło łącznie 7 osób

"Mamy 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało po godz. 12 Ministerstwo Zdrowia.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i opolskiego.

"Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Radomiu zmarła siódma osoba zakażona koronawirusem. To 43-letni mężczyzna, który był w stanie ciężkim. Diagnoza lekarzy wskazuje na śmierć z powodu zakażenia koronawirusem" - informuje ministerstwo. Był to kierowca PKS, którego leczono w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. CZYTAJ WIĘCEJ

Również w niedzielę w Poznaniu zmarła 37-letnia pacjentka. "Zgodnie z diagnozą lekarzy powodem śmierci było zakażenie koronawirusem i choroby, które pojawiły się w następstwie zakażenia" - poinformowało nad ranem Ministerstwo Zdrowia.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 563/7(wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Koronawirus na Dolnym Śląsku. Dane sprzed godz. 12

Jak informuje biuro prasowe wojewody dolnośląskiego, trzy nowo zdiagnozowane osoby zostały poddane kwarantannie domowej. W sumie liczba zakażonych koronawirusem na Dolnym Śląsku wynosi już 69 (w tym dwie osoby zmarłe). 

Według danych z soboty z godz. 18 liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją w regionie wynosiła 2854, liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 2550, a liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2 - 75.

W sobotę, 21 marca na terenie Dolnego Śląska odnotowano łącznie 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zgodnie z informacjami wojewody dolnośląskiego wszystkie nowo zdiagnozowane osoby zostały poddane kwarantannie domowej. 

W piątek 13 marca zmarł 73-letni pacjent, który od 6 marca przebywał w szpitalu zakaźnym przy ul. Koszarowej. Po dwóch dniach jego stan był tak zły, że został przeniesiony na oddział intensywnej terapii. Miał niewydolność oddechową i został podłączony do respiratora. Pacjent już wtedy znajdował się w bardzo ciężkim stanie. W piątek 13 marca wczesnym popołudniem jego stan już był krytyczny. Niedługo później zmarł. Bezpośrednią przyczyną była niewydolność oddechowa i w jej następstwie krążeniowa z rozwiniętą sepsą.

We wtorek rano, 17 marca, zmarła druga osoba na Dolnym Śląsku zakażona koronawirusem. To 57-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Wałbrzychu. Był dyrektorem finansowym dużej spółki w regionie wałbrzyskim, mieszkał w Szczawnie-Zdroju.

W ciężkim stanie znajduje się również 71-letni kierowca PKS z Jeleniej Góry. Mężczyzna przebywa w szpitalu w Bolesławcu na oddziale intensywnej terapii, został podłączony do respiratora.

Mężczyzna jest kierowcą w firmie PKS Tour. W ostatnim okresie, po przypuszczalnym terminie zakażenia obsługiwał trasę Jelenia Góra – Szklarska Poręba – Jelenia Góra.

"W związku z powyższym pasażerowie PKS Tour, którzy podróżowali na tej trasie w dniach 9 – 13 marca autobusem relacji Jelenia Góra – Szklarska Poręba (wyjazd o godz. 13,15, 16.30, 18.45) oraz relacji Szklarska Poręba – Jelenia Góra (wyjazd 15.40, 18.25, 21.00) proszeni są o kontakt z Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Jeleniej Górze, pod nr tel. 75/ 64-355-89 oraz 75-64-573-92" - informował jeleniogórski sanepid w piątek. 

I dalej: "Fakt podróży autobusem nie jest równoznaczny z zachorowaniem, niemniej bezwzględnie obowiązkowe jest poddanie się badaniu, żeby można było wykluczyć takie zagrożenie."

Epidemia koronawirusa. Śmierć 45-latka w Głogowie

Przypomnijmy, że w sobotę w Głogowie zmarł 45-letni mężczyzna. Był kierowcą ciężarówki, który wrócił z zagranicy i przebywał na kwarantannie domowej. Na chwilę obecną nieznane są przyczyny jego śmierci. Nie wiadomo również, czy był zarażony koronawirusem. 

- Według naszych informacji zmarły głogowianin był kierowcą pracującym w transporcie międzynarodowym. Wrócił niedawno z zagranicy - mówi Natalia Janiszewska z wrocławskiej fundacji Truckers Life. - Wiemy też, że nie potwierdzono u niego koronawirusa, dopiero czekał na kwarantannie na zrobienie testów.

W sprawie wypowiedział się również starosta głogowski: - Osoby, które są w kwarantannach, mają problem z wykonaniem testów. Sanepidy zgłaszają zapotrzebowanie na testy, a ich po prostu nie ma. Jeśli już, to trzeba na nie czekać kilka dni - alarmował Jarosław Dudkowiak.

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone przypadki zakażenia

NFZ prowadzi całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590. Na naszych mapach znajdziecie lokalizacje przypadków koronawirusa w naszym kraju i poza jego granicami.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Zapisz się na codzienny newsletter: Koronawirus w skrócie

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie jest prawdą, że zmarło dotąd 7 osób. Wiadomo o co najmniej jeszcze jednej chorej na wirusa, u której zgon nastąpił w wyniku sepsy wywołanej korronawirusem. Czyli mamy statystykę polityczną PiSu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Dlaczego nie podacie z jakich konkretnych miejscowości pochodzą ten najnowsze przypadki zakażonych?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0