Zapraszamy do udziału w plebiscycie "Supermiasta". Z czego jesteśmy najbardziej dumni w Legnicy, Lubinie, Świdnicy i Wałbrzychu?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tym roku mija 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Gdy spojrzymy na szare zdjęcia naszych miast z 1990 r., zobaczymy, jak gigantyczną drogę w tym czasie pokonaliśmy. Utworzenie samorządów, wzmocnionych następnie reformą z 1999 r., to jeden z największych sukcesów odnowionej Polski.

Z okazji tej niezwykle ważnej rocznicy zapraszamy Was do udziału w plebiscycie Supermiasta. Razem z Wami chcemy zastanowić się, co nam się najlepiej w ciągu tych 30 lat udało. Co jest największym sukcesem, z czego jesteśmy najbardziej dumni?

Naszą akcję podzieliśmy na kilka etapów.

Do 22 marca czekamy na Wasze propozycje, jakie wydarzenie, inwestycja, zjawisko są największymi sukcesami miast w ciągu ostatnich 30 lat. Piszcie na adres: supermiasta@wroclaw.agora.pl. Prosimy, by objętość tekstów nie przekraczała 1500 znaków.

Spośród wszystkich zgłoszonych przez Was propozycji redakcyjne jury wybierze dziewięć.

Listę ogłosimy 27 marca. Tego samego dnia rozpocznie się internetowe głosowanie, w którym wybierzecie największy sukces 30-lecia we Wrocławiu, a także w Legnicy, Lubinie, Świdnicy i Wałbrzychu.

Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy 8 maja.

Wiara i duma

Danuta Marosz, dyrektor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu: – Na początku tej naszej drogi samorządowej wystawiliśmy taki spektakl – „Kopalnia”. Przygotował go Piotr Kruszczyński do tekstu Michała Walczaka. I tam jest taki fragment, gdy pada zdanie: „Na pewno przyjedzie Królowa”. To się odnosiło do atmosfery, która nam wtedy towarzyszyła w Wałbrzychu. Czekaliśmy, aż ktoś przyjedzie i za nas coś zrobi.

Gdy porównuję te czasy z tym, co jest teraz, widzę, że zrobiliśmy milowy krok – i zrobiliśmy go sami. Pojawił się wśród nas odważny i podejmujący śmiałe decyzje prezydent, który potrafił zebrać wokół siebie ludzi. Do miasta wróciła wiara i duma. Nie ma już tego poczucia gorszości, rewitalizacja dokonała się w naszych głowach. I to uważam za największych sukces tych ostatnich 30 lat.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem