Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Mamy pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Jedna osoba jest hospitalizowana w szpitalu we Wrocławiu. Pozostałe poddane zostały kwarantannie domowej - informuje wojewoda dolnośląski.

Jest to kobieta w średnim wieku, u której córki już wcześniej zdiagnozowano COVID-19. Obie panie są pacjentkami szpitala przy ul. Koszarowej. Czują się dobrze.

Pogorszył się jednak stan 71-letniego mężczyzny, który we wtorek trafił na oddział intensywnej terapii. Pacjent ma problemy z oddychaniem i jest podłączony do respiratora.

Łącznie 17 marca odnotowano 13 przypadków COVID-19 na Dolnym Śląsku. To najwyższy wynik podczas walki z epidemią. Rano minister zdrowia poinformował o dwóch przypadkach, po południu o sześciu, a teraz o pięciu.

Zmarł 57-latek z Wałbrzycha. Mężczyzna był dyrektorem finansowym dużej spółki i mieszkał w Szczawnie-Zdroju. Pacjent podczas wywiadu medycznego przyznał, że miał kontakt z osobą z Niemiec i to mogło być powodem zakażenia koronawirusem. Małgorzata Bąk, dyrektorka sanepidu w Wałbrzychu, szacowała, że mężczyzna sam kontaktował się z ok. 15 osobami. Personel medycyny, który go przyjmował, jest pod nadzorem sanepidu.

Pozytywny wynik wyszedł również u chirurga pracującego w szpitalu przy ul. Koszarowej. Lekarz jest obecnie pacjentem na oddziale zakaźnym. U mężczyzny pojawiły się objawy chorobowe, dlatego został odizolowany. Ponadto kwarantannie poddano 35 osób, z którymi mógł mieć kontakt w pracy.

Wcześniej w woj. dolnośląskim zmarł już 73-latek z Wrocławia, a łącznie w regionie potwierdzono 38 zakażeń.

Wojewoda dolnośląski podał, że liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją w województwie wynosi 1294, liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 1871, a liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV - 79.

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.