Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na miejski newsletter wrocławskiej „Gazety Wyborczej”

Mowa o 74-latce, u której 9 marca potwierdzono zachorowanie na COVID-19. Kobieta trafiła do szpitala 8 marca i już wtedy jej stan był poważny.

Ma koronawirusa, ale czuje się lepiej

Starsza kobieta to krewna zmarłego 73-latka, który był leczony na oddziale intensywnej terapii. Mężczyzna był podłączony do respiratora, ale niestety zmarł 13 marca. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność oddechowa i w jej następstwie krążeniowa z rozwiniętą sepsą.

- Starsza kobieta czuje się już lepiej - potwierdza Urszula Małecka, rzeczniczka szpitala przy ul. Koszarowej. 

Leki na HIV i malarię sposobem na koronawirusa?

74-latce, za jej zgodą, podano leki retrowirusowe na HIV i malarię. Jest to możliwe dzięki zgodzie wydanej przez Komisję Bioetyczną. 

– To nie są doświadczenia na myszkach – podkreślał przed kilkoma dniami prof. Krzysztof Simon, który zaczął nowatorską metodę leczenia pacjentów. – To leki są zarejestrowane i dostępne. Tego typu terapia częściowo sprawdziła się w Chinach i Japonii.

Małecka: - Leki retrowirusowe podajemy kilku pacjentom, ale póki co jest za wcześnie, żeby mówić o efektach. 

Mowa przede wszystkim o chlorochinie stosowanej jako lek przeciwko malarii i chorobom autoimmunologicznym. Jak informuje portal pulsmedycyny.pl, naukowcy z Qingdao University oraz Qingdao Municipal Hospital przeprowadzili badania kliniczne, w których oceniono skuteczność chlorochiny w terapii COVID-19.

Łącznie badania przeprowadzono na 100 pacjentach w 10 chińskich szpitalach.

"Lek skutecznie hamował dalsze zaostrzenie zapalenia płuc wywołane przez koronawirusa SARS-CoV-2 i skracał przebieg choroby. Nie odnotowano przy tym ciężkich działań niepożądanych" - pisze pulsmedycyny.pl.

Kolejną pozytywną informacją ze szpitala jest dobry stan zdrowia pierwszego pacjenta z potwierdzeniem koronawirusa, który trafił do wrocławskiej placówki. 26-latek przyleciał do stolicy Dolnego Śląska z Portu Lotniczego East Midlands niedaleko Nottingham. Obecnie u pacjenta nie występują żadne objawy chorobowe i szpital oczekuje na wyniki badań - jeśli będą negatywne, to prawdopodobnie mężczyzna zostanie wypisany do domu.

Infolinia NFZ

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.