Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorek przed godz. 14 Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że stwierdzono 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Z tego sześć osób jest z Dolnego Śląska, trzy z woj. łódzkiego, dwie z woj. śląskiego i po jednej z woj. małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

Wśród nich jest chirurg ze szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. U mężczyzny pojawiły się objawy chorobowe, dlatego został odizolowany i obecnie jest pacjentem na oddziale zakaźnym. Ponadto kwarantannie poddano 35 osób, z którymi mógł mieć kontakt w pracy.

- To nie zmienia jednak niczego w funkcjonowaniu szpitala, bo chirurgia od kilku dni jest pusta. Lekarz nie zaraził się koronawirusem w szpitalu - zapewnia Urszula Małecka, rzecznik prasowa szpitala przy ul. Koszarowej.

Według nieoficjalnych informacji stan mężczyzny jest średni. Wszyscy poddani kwarantannie zostaną przebadani pod kątem COVID-19. 

Przypomnijmy, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego jest przeznaczony do walki z koronawirusem. Przez ostatnie dni przenoszono pacjentów do innych placówek, stąd na oddziale chirurgicznym nie było już żadnego pacjenta.

- Jeśli chory leży na oddziale neurologicznym, to szukamy miejsca na neurologii. Podobnie na przykład w kontekście interny - wyjaśniała Małecka.

W sumie na Dolnym Śląsku stwierdzono 33 zakażenia, z czego tylko w poniedziałek potwierdzono 12 przypadków. We wtorek wojewoda dolnośląski poinformował o kolejnych sześciu przypadkach, z czego dwie osoby zostały poddane kwarantannie domowej, a cztery są we wrocławskich szpitalach. Wśród zakażonych są dwie nastolatki, które leżą na klinikach przy ul. Chałubińskiego.

Wojewoda dolnośląski podał, że liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją w województwie wynosi 1294, liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 1871, a liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV - 79.

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.