Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tylko w poniedziałek oficjalnie potwierdzono 12 nowych przypadków zachorowania na COVID-19 w woj. dolnośląskim. To najgorszy pod tym względem dzień w czasie walki z pandemią koronawirusa.

Epidemia koronawirusa. Chorzy czują się dobrze

Pozytywny wynik badania pod kątem koronawirusa otrzymano u starszego mężczyzny i młodszej kobiety. Pacjenci są już od jakiegoś czasu hospitalizowani w szpitalu przy ul. Koszarowej, gdzie trafili z podejrzeniem koronawirusa. Chorzy czują się dobrze. Trzecią osobą z pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych jest kobieta - na razie jest poddana kwarantannie domowej.

Przypomnijmy, że dziś rano minister zdrowia poinformował o dziewięciu potwierdzonych zakażeniach w naszym regionie - ośmiu z Wrocławia i jednym z Wałbrzycha. To oznacza, że tylko w ciągu doby stwierdzono 12 zachorowań. 

Wśród nich było 7-miesięczne dziecko - córka małżeństwa, które trafiło na Koszarową przed weekendem. Mężczyzna wrócił do Polski z Anglii. W samolocie i na lotnisku we Wrocławiu nie miał żadnych objawów. Swoim samochodem wrócił do domu. Dzień później poczuł się znacznie gorzej. Początkowo żonę i dziecko mężczyzny poddano kwarantannie domowej, lecz u kobiety wystąpiły objawy chorobowe. Teraz do szpitala trafiło także dziecko. - Dziewczynka jest malutka, nie mogła zostać sama w domu, dlatego trafiła do nas z rodzicami. Nie choruje, nie ma żadnych objawów koronawirusa, ale wykonany jej test dał wynik pozytywny - informuje Małecka.

(Stan na poniedziałek 16 marca, godz. 17.40) W sumie na Dolnym Śląsku stwierdzono 27 zakażeń. Wojewoda dolnośląski podał, że liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją w województwie wynosi 933, liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 1822, a liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV - 63.

Koronawirus. Cztery ofiary śmiertelne

Niestety doszło również do czwartego zgonu w kraju z powodu COVID-19. Jest to 67-letni mężczyzna z Łańcuta w woj. podkarpackim. Wcześniej z powodu koronawirusa zmarł 66-latek z Lublina, 57-latka z Poznania i 73-latek z Wrocławia.

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Na całym świecie zakażonych koronawirusem jest ok. 182 tys. osób, z czego ponad 7 tys. zmarło. Wyzdrowiało ponad 78 tys. 

ZOBACZ TEŻ: Czy studenci medycyny odmówili pracy przy zakażonych koronawirusem?

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone przypadki zakażenia

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590. Na naszych mapach znajdziecie lokalizacje przypadków koronawirusa w naszym kraju i poza jego granicami

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Zapisz się na codzienny newsletter: Koronawirus w skrócie

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.