Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na miejski newsletter wrocławskiej „Gazety Wyborczej”

Prezydent Sutryk podczas swojej codziennej relacji na Facebooku dla mieszkańców opowiedział o kolejnym dniu walki z epidemią koronawirusa. Sutryk zapowiedział, że wszelkie imprezy przyciągające tysiące widzów będą odwołane do końca maja. Nie tylko Jazz nad Odrą, Przegląd Piosenki Aktorskiej, ale również koncerty na majówkę i bicie gitarowego rekordu Guinnessa z Leszkiem Cichońskim.

- Wszyscy muszą się liczyć z tym, że to się nie odbędzie - zadeklarował prezydent.

Koronawirus we Wrocławiu. Co ze strefą płatnego parkowania?

Sutryk w swoim nagraniu odnosił się do wielu pytań internautów. Odmówił likwidacji strefy płatnego parkowania.

- Żadne z miast nie zdecydowało się na taki krok poza Krakowem, który jest w szczególnej sytuacji, bo ma dużo mniejszą strefę i droższą, oraz poza Szczecinem. Strefa płatnego parkowania to 10 mln zł rocznego dochodu. Skończy się to wszystko [walka z epidemią - przyp. red.] i będziecie państwo pytać, kiedy zrobimy tramwaj, plac zabaw i chodnik. Ale ja się pytam z czego? Wiem, że to mało kogo obchodzi, ale nikt nie pyta, jak miasto ma zarabiać i z czego ma mieć dochody. Jesteśmy dziś w sytuacji, że poza tymi, którzy stracą, a są podmiotami gospodarczymi, których mi szkoda i będę chciał im pomóc, choć to głównie zadanie państwa polskiego, muszę dbać o finanse publiczne tego miasta. [...] To nie jest konkurs piękności. Jestem po to, żeby dbać o wasze i jednocześnie moje miasto.

Prezydent zapowiedział stworzenie programu pomocowego dla przedsiębiorców, którzy będą mieć problemy finansowe z powodu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego. - Tutaj potrzebna będzie jednak duża pomoc państwa polskiego - stwierdził.

Koronawirus we Wrocławiu. Buspasy i gastronomia

Prezydent dodawał również, że nie będzie likwidacji buspasów. Sutryk jest także zwolennikiem zamknięcia centrów handlowych.

- Gdyby ode mnie zależało, to zamknąłbym markety budowlane, są do niczego niepotrzebne teraz. To czas, który powinniśmy poświęcić na przebywanie w domu, a nie na prace remontowe, tudzież grilla - zauważył. W trakcie 30-minutowego nagrania na żywo zapowiedział również kupno przez miasto dwóch karetek - dla szpitala klinicznego oraz przy ul. Weigla. 

Ponadto zaapelował o zamawianie jedzenia z wrocławskich lokali, żeby pomóc restauratorom w tym bardzo trudnym dla nich czasie. - To wsparcie dla naszych gastronomów, dla ludzi, którzy płacą podatki, tworzą miejsca pracy, to nie jest reklama. Im też trzeba pomóc.

Jacek Sutryk dodał, że zaplecze aquaparku będzie przygotowywać obiady dla 150 bezdomnych z noclegowni, i zapewnił, iż nie będzie również żadnych kar za przetrzymywanie książek, gdyż jest to teraz "50. kolejność odśnieżania". 

- "Ktoś zapytał, jaki idiota podjął decyzję, że zamknięto biblioteki. Tu stoi ten idiota" - powiedział Sutryk, klepiąc się po klatce piersiowej, dodając, że życie i zdrowie mieszkańców są dla niego najważniejsze.

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone przypadki zakażenia

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590. Na naszych mapach znajdziecie lokalizacje przypadków koronawirusa w naszym kraju i poza jego granicami

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Zapisz się na codzienny newsletter: Koronawirus w skrócie

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.