Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Polsce jest 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

Potwierdzone w poniedziałek przypadki dotyczą dziewięciu osób z woj. dolnośląskiego: to największy przyrost w Polsce. Trafiły one do szpitali we Wrocławiu i Wałbrzychu. Czterech nowych pacjentów jest hospitalizowanych we Wrocławiu. – To osoby z Oleśnicy, Legnicy i Wrocławia – informuje Magdalena Odrowąż-Mieszkowska z wrocławskiego sanepidu.

To ludzie w średnim wieku. - Są generalnie w dobrym stanie. Mieli kontakt z osobami zakażonymi - informuje Urszula Małecka, rzecznik prasowa szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

Wśród nich jest małe dziecko – córka małżeństwa, które trafiło na Koszarową przed weekendem. Mężczyzna wrócił do Polski z Anglii. W samolocie i na lotnisku we Wrocławiu nie miał żadnych objawów. Swoim samochodem wrócił do domu. Dzień później poczuł się znacznie gorzej.  Początkowo żonę i dziecko mężczyzny poddano kwarantannie domowej, lecz u kobiety wystąpiły objawy chorobowe. Teraz do szpitala trafiło także dziecko. - Dziewczynka jest malutka, nie mogła zostać sama w domu, dlatego trafiła do nas z rodzicami. Nie choruje, nie ma żadnych objawów koronawirusa, ale wykonany jej test dał wynik pozytywny - informuje Małecka.

W sumie w szpitalu przy Koszarowej jest 15 pacjentów z pozytywnym wynikiem. Czworo nowych zakażonych przebywa na kwarantannie domowej.

Jeden z nowych zakażonych trafił do szpitala w Wałbrzychu. – Ten potwierdzony przypadek to 57-letni mężczyzna z powiatu wałbrzyskiego. Jego stan jest dobry – informuje Edward Szewczak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Wiadomo, że mężczyzna miał kontakt z osobą, która przyjechała z Niemiec.

Łącznie na Dolnym Śląsku są już 24 potwierdzone przypadki.

5 osób jest hospitalizowanych w woj. mazowieckim (Warszawa), 3 osoby woj. wielkopolskim (Kalisz i Poznań), 2 osoby woj. opolskim (Opole), 2 osoby w woj. śląskim (Cieszyn, Tychy), 2 osoby w woj. podkarpackim oraz 2 osoby z woj. łódzkim.

Tylko jedna osoba jest w stanie średnim, pozostali pacjenci są w stanie dobrym. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 150. Trzy osoby nie żyją.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.