Dokładnie 901 osób było objętych kwarantanną w Zgorzelcu, skąd do szpitala we Wrocławiu trafił uczeń, u którego podejrzewano zachorowanie na koronawirusa. W czwartek wieczorem przyszły wyniki jego testów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziecko do szpitala klinicznego przy ul. Chałubińskiego we Wrocławiu przewieziono w środę 11 marca. Od razu podjęto decyzję o przymusowej kwarantannie pozostałych uczniów.

- Wpłynęło do nas podejrzenie zachorowania na COVID-19 u ucznia ze Zgorzelca. W szkole podstawowej nr 5 wdrożono standardowe procedury zapobiegające rozprzestrzenianiu się tego zakażenia. Ucznia odwieziono do szpitala i czekamy na wyniki - tłumaczyła Dorota Szczepańska, rzecznik prasowa zgorzeleckiego sanepidu, w rozmowie z Telewizją Regionalną TVT. - Kwarantanna dotyczy osób, które potencjalnie mogły mieć kontakt z osobą podejrzaną lub zakażoną, ale nie wykazują objawów chorobowych. 

Mowa także o pracownikach szkoły i personelu medycznym, który miał kontakt z dzieckiem na zgorzeleckim SOR-ze. Jeśli u kogokolwiek pojawiłyby się objawy takie jak: wysoka gorączka, kaszel i duszność, to natychmiast powinien skontaktować się z sanepidem. 

Za złamanie warunków 14-dniowej kwarantanny i narażenie życia i zdrowia innych osób groziła kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet rocznego pozbawienia wolności.

Epidemia koronawirusa. Chłopiec ze Zgorzelca nie jest zarażony

Jak poinformował w czwartek wieczorem burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, uczeń szkoły podstawowej nie jest zarażony koronawirusem.

Burmistrz opublikował na facebooku oficjalny komunikat Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zgorzelcu, Andrzeja Kellnera:

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu informuje, iż w dniu 12.03.2020r. o godz. 17:30 otrzymał z WSSE we Wrocławiu wyniki badań w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 metodą rt RT PCR, które były ujemne.

W związku z czym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu stwierdzi wygaszenie decyzji o kwarantannie. Obie decyzje (o konieczności kwarantanny oraz o jej wygaszeniu) zostaną przesłane pocztą do wszystkich osób, których one dotyczą tj. opiekunów prawnych dzieci oraz personelu szkoły" - czytamy w piśmie.

Koronawirus w Polsce. Liczba chorych rośnie

Według najnowszych danych w Polsce zakażonych jest 51 osób, z czego siedem na Dolnym Śląsku. W czwartek w Poznaniu zmarła 57-latka, która od niedzieli przebywała w szpitalu zakaźnym.

W sumie w całym kraju przebadano prawie 2300 próbek. Na całym globie koronawirusa z Chin wykryto u ponad 121 tys. osób. Zmarło 4,3 tys. osób, a 66,9 tys. wyzdrowiało.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem