Chcemy Was - nasze Czytelniczki i Czytelnicy - zaprosić do naszej akcji Supermiasta i wybrania w plebiscycie sukcesu 30-lecia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od 1990 roku wyrosło nam w mieście nowe pokolenie, które nie pamięta, że po szaroburym rynku jeździły samochody, na Odrą nic się nie działo, a tam gdzie dziś stoją osiedla Jagodno, nowy Gaj czy Lipa Piotrowska było klepisko.

Gdyby tak zacząć wymieniać, co we Wrocławiu, a także innych dolnośląskich miastach przez te 30 lat zbudowano, unowocześniono, wymyślono, to nie starczyłoby gazety. Na pewno nie jest to obraz Polski w ruinie, jak widzą ją politycy PiS.

„Skok”, „postęp”, „rozwój” – to słowa, których najczęściej używamy, podsumowując zmiany, które zaszły w naszych miastach od wprowadzenia w wolnej już Polsce prawdziwego samorządu. Niemal wszyscy zgodnie przyznają, że samorząd to jest to, co się Polsce najbardziej udało.

I nie ma wątpliwości, że jest to nasz wspólny sukces. Bo ten niesamowity rozwój to efekt naszej – mieszkańców – woli. To my wybieraliśmy radnych oraz prezydentów i oni – zgodnie z naszymi oczekiwaniami, postulatami, życzeniami – nasze miasta zmieniali na lepsze, piękniejsze, wygodniejsze.

Ten jubileusz jest szczególnie bliski sercu naszej redakcji. Bo wrocławska „Gazeta Wyborcza” niemal z polskim samorządem się rodziła.

Chcemy Was – nasze Czytelniczki i Czytelnicy – zaprosić do naszej akcji Supermiasta i wybrania w plebiscycie sukcesu 30-lecia. Czy we Wrocławiu było nim uczynienie ze Starego Miasta atrakcji turystycznej na miarę europejską? Czy też solidarna obrona przez powodzią tysiąclecia? Albo ściągnięcie poważnych inwestorów i wielkich globalnych firm, które wyniosły Wrocław na gospodarcze wyżyny? A może jest tym sukcesem 30-lecia duma z bycia mieszkańcem miasta, która wg badań jest we Wrocławiu najwyższa w Polsce?

Prosimy, abyście przysłali nam swoje propozycje. Zbierzemy je i poddamy pod głosowanie. Zapraszamy też mieszkańców czołowych dolnośląskich miast: Legnicy, Lubina, Świdnicy i Wałbrzycha o przysyłanie propozycji dla swoich miast, a potem do głosowania.

Naszą akcję podzieliśmy na kilka etapów.

>> Do 22 marca czekamy na Wasze propozycje: jakie wydarzenie, inwestycja, zjawisko są największymi sukcesami miast w ciągu ostatnich 30 lat? Piszcie na adres: supermiasta@wroclaw.agora.pl. Prosimy, by objętość tekstów nie przekraczała 1500 znaków.

>> Spośród wszystkich zgłoszonych przez Was propozycji redakcyjne jury wybierze dziewięć. Listę ogłosimy 27 marca. Tego samego dnia rozpocznie się internetowe głosowanie, w którym wybierzecie największy sukces 30-lecia we Wrocławiu, a także w Legnicy, Lubinie, Świdnicy i Wałbrzychu.

>> Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy 8 maja. 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie. Trzy z nich otrzymają GrandPrix przyznane przez jury ekspertów z redakcji lokalnych.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem