Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kilkanaście nowych przypadków [stan na 12.03 – red.] zakażenia koronawirusem w Polsce. Wśród nich są dwie osoby z Wrocławia i jedna z Oleśnicy.

Koronawirus we Wrocławiu. Informacja od lotniska

Pacjent z Oleśnicy to około 30-letni mężczyzna, który przyleciał do Wrocławia z Londynu. W samolocie i na lotnisku nie miał żadnych objawów. Wrócił do domu samochodem, a dzień później poczuł się znacznie gorzej: miał gorączkę, duszności i kaszel.

– Mężczyzna sam pojechał do szpitala na ul. Koszarową, gdzie został przyjęty w nocy z 10 na 11 marca. Pozytywny wynik badania potwierdzono u niego wczoraj ok. godziny 21 – mówiła „Wyborczej” Urszula Kozioł, dyrektor oleśnickiego sanepidu.

Teraz Port Lotniczy Wrocław apeluje do pozostałych pasażerów samolotu, którym podróżował chorzy, by zapoznali się z instrukcją głównego inspektora sanitarnego.

– Chodzi o pasażerów rejsu numer FR8405 z Londynu-Stansted, którzy lądowali na wrocławskim lotnisku w niedzielę 8 marca o godz. 12.15 – informują władze lotniska.

Zgodnie z zaleceniami GIS pasażerowie w przypadku zaobserwowania u siebie takich objawów jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem powinni bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego.

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

GIS apeluje: w czasach koronawirusa lepiej nie podróżować

Główny inspektor sanitarny rekomenduje zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego główny inspektor sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji, Niemiec i Japonii.

Czytaj więcej: Co z załogą samolotu, którym przyleciał chory pasażer?

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.