Epidemia koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Wśród nich są dwie osoby z Wrocławia i jedna z Oleśnicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus w Polsce. - Mamy 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia w komunikacie. - Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), czterech osób z woj. lubelskiego (Lublin), 3 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław, Oleśnica), 3 osób z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie) i jednej osoby z woj. łódzkiego (Łódź).

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce w ciągu dnia wzrosła jeszcze do 47 (stan na godz. 12). Trzy nowe przypadki na Dolnym Śląsku to trzech mężczyzn: dwóch z Wrocławia i jeden Oleśnicy. 

Koronawirus na Dolnym Śląsku. Nowe przypadki

"Osoby, u których dzisiaj potwierdzono obecność koronawirusa to mężczyźni (dwóch w sile wieku, trzeci w średnim wieku). Są w stanie dobrym" - informuje biuro prasowe wojewody dolnośląskiego.

Na oddział zakaźny do szpitala przy ul. Koszarowej trafiło dwóch pacjentów (w tym mężczyzna z Oleśnicy), gdzie poddano ich badaniom na obecność koronawirusa. Wyniki okazały się pozytywne.

- Mężczyzna w średnim wieku wrócił z Francji oraz młody mężczyzna, który wrócił z Wielkiej Brytanii. Obaj trafili do nas na oddział i obaj są w dobrym stanie - powiedziała dla Radia Wrocław Urszula Małecka, rzeczniczka szpitala przy ul. Koszarowej.

Trzeci zakażony to osoba z rodzinnego ogniska chorobowego i poddawany jest kwarantannie. Potwierdzono u niego koronawirusa, ale nie ma objawów. Przebywa w mieszkaniu razem z innymi domownikami, w tym zakażoną młodą kobietą. Oboje najprawdopodobniej zakazili się od wujka z USA. Z tego samego ogniska w szpitalu nadal przebywają 74-latka i 73-latek. Stan kobiety jest poważny, a starszego mężczyzny ciężki.

ZOBACZ: Wbrew twierdzeniom Ministerstwa Zdrowia zakażonej wrocławiance pozwolono zostać w domu z innymi osobami. Czy ktoś ich pilnuje?

W sumie na Dolnym Śląsku potwierdzonych jest 7 przypadków zakażenia. Pierwszym był 26-letni mężczyzna, którego stan zdrowia jest określony jako dobry.

Przyleciał w ubiegłym tygodniku z lotniska East Midlands niedaleko Nottingham w Wielkiej Brytanii. Gdy poczuł objawy choroby, zgłosił się do szpitala, gdzie potwierdzono u niego obecność koronawirusa.

Z informacji wojewody dolnośląskiego (stan na czwartek 12 marca, na godz. 9) liczba osób objętych kwarantanna lub izolacją w województwie wynosi - 158, liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 772, a liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV to 46.

Koronawirus w Oleśnicy

Około 30-letni pacjent z Oleśnicy w ostatnich dniach przebywał w Anglii, skąd przyleciał do Wrocławia. W samolocie i na lotnisku nie miał żadnych objawów. Mężczyzna swoim samochodem wrócił do domu. Dzień później poczuł się znacznie gorzej.

- Skarżył się na wysoką gorączkę do 39 stopni, duszności i kaszel. To typowe objawy, które można zakwalifikować do podejrzenia zachorowania na koronawirusa. Mężczyzna sam pojechał do szpitala na ul. Koszarową, gdzie został przyjęty w nocy z 10 na 11 marca. Pozytywny wynik badania potwierdzono u niego wczoraj ok. godziny 21 - mówi Urszula Kozioł, dyrektor oleśnickiego sanepidu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Po stwierdzeniu koronawirusa u pacjenta z Oleśnicy nadzorem objęto rodzinę, współpracowników i dzieci z przedszkola

Epidemia koronawirusa. Pozamykane szkoły i przedszkola

Przypomnijmy, że uczelnie, szkoły, przedszkola i żłobki w całym kraju będą zamknięte przez dwa tygodnie - taką decyzję z powodu zagrożenia koronawirusem podjął rząd.

Placówki mają być nieczynne od przyszłego poniedziałku do środy, 25 marca. Jednak już od czwartku nie będzie w nich lekcji. – Przez najbliższe dwa dni można przyprowadzać dzieci, które nie mają zapewnionej opieki – tłumaczył Dariusz Piontkowski, minister edukacji. – Natomiast od poniedziałku takiej możliwości nie będzie.

Organizacja pracy w szkołach i przedszkolach w ciągu najbliższych dwóch tygodni zależy od dyrektorów. – Mogą zdecydować, czy nauczyciele będą w szkołach, czy w domu pozostawać w gotowości do pracy – informował Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty.

Apelował też, aby podczas przerwy nauczyciele wspierali uczniów w nauce, udostępniali im materiały dydaktyczne przez internet i pozostawali z nimi w kontakcie.

Również uczelnie wyższe - zarówno publiczne, jak i prywatne - we Wrocławiu - podjęły decyzję o zawieszeniu zajęć na okres dwóch tygodni.

ZOBACZ: Uczelnie zamknięte, a studenci się martwią: kto im podbije legitymacje?

Koronawirus we Wrocławiu. PPA odwołany

Na środowej konferencji rządu minister Gliński ogłosił z kolei decyzję o zamknięciu wszystkich instytucji kultury. Kina, muzea, teatry, sale koncertowe, galerie oraz szkoły artystyczne będą nieczynne od czwartku na przynajmniej dwa tygodnie. Instytucje kultury dołączyły do placówek zamkniętych z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa.

Przegląd Piosenki Aktorskiej miał się odbyć we Wrocławiu już po raz 41. w dniach 20-29 marca. Wśród zapowiedzianych gwiazd byli m.in. Pussy Riot, Salvador Sobral i Renata Przemyk. Koncert finałowy miał reżyserować Paweł Palcat, a galowy - Jan Klata.

Wiadomo jednak, że PPA się nie odbędzie. "Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej został odwołany" - czytamy w komunikacie.

Część prywatnych placówek również zawiesiła swój repertuar, m.in. Stary Klasztor czy Vertigo Jazz Club & Restaurant. Zamknięte będą również publiczne biblioteki.

Odwołano także imprezy biegowe, a najbliższe ligowe mecze piłkarskie, koszykarskie oraz siatkarskie na pewno zostaną rozegrane przy pustych trybunach.

Epidemia koronawirusa. Wrocławianie ruszyli do sklepów

Część półek w marketach pustoszeje, a sprzedawcy nie nadążają z wykładaniem towarów. Ludzie kupują, bo boją się kwarantanny, inni, by zdążyć przed wykupieniem produktów.

Makarony, konserwy, mydło, a nawet podpaski - towary schodzą z półek w tempie ekspresowym. Sprzedawcy przyznają, że od ogłoszenia zamknięcia szkół ruch jest większy, a produkty trzeba dokładać co chwilę.

- Papier, mydło, środki do dezynfekcji. Co wyłożę, to znika. Klienci biorą też produkty z wózków, które wywożę z magazynu - przyznaje Marcelina z Rossmanna w Galerii Dominikańskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus. Ludzie masowo wyruszyli do sklepów we Wrocławiu

Koronawirus w Polsce

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Koronawirus o zmienionej niedawno nazwie SARS-CoV-2 powoduje zapalenie płuc o nazwie COVID-19. Choroba ta objawia się gorączką, suchym kaszlem, trudnościami z oddychaniem, widocznymi zmianami w płucach na skanach RTG.

Przed zarazkiem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-proc. alkoholu).

Z powodu trwania epidemii SARS-CoV-2 nasz główny inspektor sanitarny nie zaleca również podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji). Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania. Z powodu epidemii koronawirusa kolejne linie lotnicze odwołały swoje połączenia z Wrocławia. Już nie tylko do Włoch, ale też do Monachium, Zurychu czy Dusseldorfu.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Zapisz się na codzienny newsletter: Koronawirus w skrócie

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Testy i jeszcze raz testy. Trzeba wymusić na rządzie aby robiono masowo testy tak jak sie robi w innych krajach. Potwierdzono ze objawy moga byc rozne i ludzie sa zarażeni i przenoszą wirusa.
  @krytyczny10
  Powszechne robienie testów każdemu, kto chce było przyczyną epidemii w kilku miastach Włoch, gdy zablokowało to możliwość szybkiego zbadania osób rzeczywiście chorych.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Kwarantanna rozłoży gospodarkę. Trzeba robic testy. Wtedy kwarantanna ma sens
  @krytyczny10
  Przecież powszechne robienie testów każdemu, kto chce było przyczyną epidemii w kilku miastach Włoch, gdy zablokowało to możliwość szybkiego zbadania osób rzeczywiście chorych
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Dziwne te dane:
  "Z informacji wojewody dolnośląskiego (stan na czwartek 12 marca, na godz. 9) liczba osób objętych kwarantanna lub izolacją w województwie wynosi - 158, liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 772, a liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV to 46."
  A w samym Zgorzelcu od wczoraj wieczora (11 marca) na kwarantannie jest 900 osób???
  "Szanowni Państwo,
  Z uwagi na prowadzone działania p/epidemiczne w związku z podejrzeniem o zachorowanie na chorobę wywołaną koronawirusem (COVID-19) u ucznia SP5 w Zg-cu, PPIS w Zg-cu ustalił, że Pana/Pani dziecko pozostawało w styczności z osobą podejrzaną o zachorowanie. Od dnia 11.03.2020 r. została nałożona 14 dniowa kwarantanna."
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Co to znaczy "w sile wieku"? Czy moje 32 wiosny to jeszcze siła czy już wiek średni?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0