Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wszystkie placówki oświatowe zostaną zamknięte od 12 do 25 marca, a dalsze ich funkcjonowanie będzie uzależnione od rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

A Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, ogłosił: - Zamknięte są wrocławskie placówki kultury, baseny, zoo z Afrykarium oraz Hydropolis.

Koronawirus. Zamykają szkoły, przedszkola, żłobki i uczelnie

- W tej chwili powinniśmy wystrzegać się dużych skupisk ludzkich, a są nimi również placówki oświatowe. Dlatego na spotkaniu rządowego sztabu zarządzania kryzysowego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej. 

Placówki mają być zamknięte od poniedziałku na dwa tygodnie, ale już od czwartku nie będzie w nich zajęć. 

- Od czwartku nie ma lekcji i zajęć dydaktycznych, ale można przyprowadzać dzieci, które nie mają zapewnionej opieki - tłumaczy Dariusz Piontkowski, minister edukacji. - Natomiast od poniedziałku na dwa tygodnie całkowicie zawieszamy w szkołach i przedszkolach wszystkie zajęcia, bez możliwości przyprowadzenia dzieci. Rozporządzenie nie dotyczy szkół specjalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Szkoły i przedszkola zamykane z powodu koronawirusa. Jakie prawa przysługują rodzicom?

Epidemia koronawirusa. "Kwarantanna całego społeczeństwa"

- Najlepiej, by dzieci w ogóle nie wychodziły z domu - radził premier. - Same przechodzą chorobę stosunkowo łagodnie, ale mogą w bardzo łatwy sposób zarażać innych. Na przykład swoich dziadków i babcie, a dla osób starszych jest to bardzo niebezpieczne. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że jest to "kwarantanna społeczeństwa": - Administracyjne dekrety czy nakazy nie są w stanie powstrzymać epidemii. Stąd apel do wszystkich, którzy będą przez 14 dni nie chodzili do szkoły i na uczelnie. To nie są ferie, spędzajmy ten czas w domu, w izolacji, starając się nie zakazić i nie zakażać innych. 

Przestrzegał: - Ten błąd popełniono we Włoszech, gdzie wychodzono do klubów, na spotkania towarzyskie i do restauracji. Apeluję więc o odpowiedzialność, żeby poważnie traktować to ryzyko. 

Koronawirus w Polsce. Zamknięcie szkół a egzaminy

Dariusz Piontkowski podkreślał podczas konferencji prasowej, że teraz jest właściwy moment na ograniczenie działalności placówek oświatowych: - Na razie ta decyzja nie wpływa na przebieg roku szkolnego i egzaminów.  

Nie wszystkie placówki oświatowe zostaną zamknięte. Nadal mają działać m.in. jednostki pomocy społecznej, a także szkoły w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, ośrodkach socjoterapii i zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, przy aresztach śledczych.

Koronawirus w Polsce. Uczelnie też zamknięte

Przypomnijmy, że we Wrocławiu odwołano we wtorek zajęcia na wszystkich uczelniach publicznych. A w środę przyłączyły się do tej decyzji niektóre prywatne szkoły wyższe. Dotyczy to także wydziałów zamiejscowych, m.in. filii Politechniki Wrocławskiej w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. 

Zajęcia z wychowania fizycznego także są odwołane, a lektoraty z języków obcych mają odbywać się przez internet.

- Biorąc pod uwagę dobro naszych pracowników i studentów, jednomyślnie podjęliśmy uchwałę, że od środy wstrzymujemy wszelkie zajęcia dydaktyczne na naszych uczelniach publicznych - mówi prof. Cezary Madryas, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

Teraz o zamknięciu uczelni zadecydował także rząd.

Poza tym zamknięto również muzea, teatry i kina, wrocławskie placówki kultury, miejskie baseny, zoo z Afrykarium oraz Hydropolis.

- Na razie nie ma takiej potrzeby, żeby odwoływać msze św. w kościołach – mówił minister zdrowia.

Samorządowcy w Warszawie

Do stolicy przyjechali samorządowcy z całej Polski. Na spotkaniu w kancelarii premiera mają debatować o edukacji i środkach ostrożności podjętych przez rząd.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk tłumaczył w specjalnym nagraniu na Facebooku skierowanym do mieszkańców, że "zamknięcie szkół ma kolosalne znaczenie dla wielu z was. Oznacza, że nie tylko dzieci i młodzież zostaną w domach, i trzeba im będzie zapewnić opiekę, ale także wielu ich rodziców i opiekunów, co będzie miało wpływ na działalność firm i funkcjonowanie całego państwa. To jest system naczyń połączonych. Musimy o tym mówić, ale też myśleć w sposób bardzo odpowiedzialny.

Zamknięte obiekty sportowe

Decyzją prezydenta do odwołania zostają zamknięte wszystkie obiekty, którymi zarządza Młodzieżowe Centrum Sportu. Mowa o 32 obiektach, w tym Stadionie Olimpijskim oraz Oławka i przy ul. Sztabowej. 

To oznacza, że 21 marca nie będzie meczu futbolistów amerykańskich Panthers Wrocław z Amsterdam Crusaders w ramach europejskich pucharów. Odwołane są również treningi żużlowców WTS Sparty - na 12 marca planowano otwarty trening dla kibiców. 

- Informujemy o konieczności odwołania wszelkich odbywających się i planowanych imprez masowych organizowanych zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Ponadto odwołane powinny zostać wszelkie inne wydarzenia organizowane przez państwa na obiektach zarządzanych przez MCS Wrocław, również te niebędące imprezami masowymi (sparingi i treningi) - informuje MCS. 

Nie odwołano jednak meczów w Orbicie, gdzie grają koszykarze Śląska oraz siatkarze Gwardii i siatkarki Volley. Te mecze będą odbywać się przy pustych trybunach, chyba że inną decyzje podejmie dana liga.

Bez kibiców zagra również piłkarski Śląsk Wrocław. Wszystkie mecze ekstraklasy zostaną zorganizowane przy pustych trybunach.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Zapisz się na codzienny newsletter: Koronawirus w skrócie 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.