Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Ich definicję reguluje ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych.

Natomiast już w poniedziałek po południu wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski ogłosił, że od wtorku 10 marca na Dolnym Śląsku zostają odwołane wszelkie imprezy masowe, a więc takie, które gromadzą przynajmniej 1000 uczestników. Wyjątkiem są wydarzenia sportowe, które mogą być organizowane bez udziału publiczności. 

Z kolei wrocławskie uczelnie wyższe odwołały wszystkie organizowane przez siebie imprezy, w tym juwenalia.

Koronawirus we Wrocławiu. Odwołane występy

Jako pierwszy we Wrocławiu odwołano koncert rapera Pezeta, który miał się odbyć we wtorek 10 marca w Hali Stulecia w ramach jego trasy „Magenta Tour”. Występ ma zostać przełożony, nowa data nie została jeszcze podana.

Przeniesiony w czasie został także koncert Dire Straits Experience, który był zaplanowany na sobotę 14 marca. - Nową datę odbycia się koncertu podamy w najbliższym czasie po ustaleniu dostępnych możliwych terminów z zespołem. Jednocześnie gwarantujemy, że koncert odbędzie się w niezmienionej formule i w tym samym miejscu - informuje czeska agencja koncertowa Moravia Top Concerts. 

Nie będzie też Polskiej Nocy Kabaretowej, zaplanowanej na niedzielę 15 marca. Na razie nie wiadomo, co z akustycznym koncertem Kultu (20 marca), a także późniejszymi wydarzeniami, m.in. show z udziałem tenorów lub 3-majówką.

- Wszystkie decyzje stoją po stronie organizatorów wydarzeń, my jedynie wynajmujemy przestrzeń - tłumaczy Anna Worsztynowicz, rzeczniczka Hali Stulecia. Ale także wystawa multimedialna w Centrum Poznawczym Hali Stulecia oraz wnętrze Hali nie są obecnie dostępne dla zwiedzających.

Koronawirus we Wrocławiu. Koncerty odwołuje też NFM

Narodowe Forum Muzyki odwołuje w najbliższym czasie trzy występy: „Siedem bram Jerozolimy” (13 marca), koncert NDR Radiophilharmonie (15 marca) oraz Matinée (15 marca).

Dyrektor NFM Andrzej Kosendiak spotkał się w tej sprawie z wojewodą dolnośląskim. - Ustalono, że decyzje w sprawie organizacji koncertów w NFM i ich ewentualnego odwołania będą podejmowane przez wojewodę dolnośląskiego na wniosek NFM, po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego - informuje rzeczniczka instytucji Agnieszka Frei.

Bieżące postanowienia będą publikowane na stronie instytucji i w jej mediach społecznościowych. Można tam znaleźć również informacje o zwrocie zakupionych biletów, szczegółów można dowiedzieć się pod nr. +48 71 715 97 00. 

Koronawirus we Wrocławiu. Bez książek i piwa

Odwołany został festiwal piwny Beer Geek Madness, który miał się odbyć w dniach 3-4 kwietnia w klubie Zaklęte Rewiry. - Mimo że nasza impreza nie kwalifikuje się jako masowa, nade wszystko cenimy bezpieczeństwo uczestników oraz wystawców - w tym przedstawicieli mediów, blogerów i influencerów. Zapewniamy, że chcemy kontynuować naszą współpracę jak tylko sytuacja się unormuje - informuje zespół organizacyjny imprezy. 

Beer Geek Summer w Zaklętych RewirachBeer Geek Summer w Zaklętych Rewirach MIECZYSŁAW MICHALAK

Wiadomo już także, że nie odbędzie się zaplanowany na drugą połowę maja międzynarodowy festiwal literacki Apostrof, organizowany przez Empik w kilku miastach, w tym we Wrocławiu. Empik rezygnuje także z tegorocznej edycji Przecinka i Kropki, imprezy poświęconej literaturze dziecięcej.

Koronawirus we Wrocławiu. Odwołane biegi

O odwołaniu bądź zmianie terminów wydarzeń informują również organizatorzy imprez biegowych. W niedzielę 15 marca w parku Tysiąclecia nie odbędzie się Wrocławska Dycha i nie wiadomo na razie, czy zapisani uczestnicy pobiegną w innym terminie.

Odwołano także zaplanowany na sobotę 21 marca 13. PANAS Półmaraton Ślężański, największy bieg w regionie otwierający sezon biegowy. Bieg każdego roku startuje z Rynku w Sobótce położonej u podnóża góry Ślęży, tym razem spodziewano się ok. pięciu tysięcy uczestników. Dyrektor Biegu Wojciech Kacperski poinformował, że impreza zostanie przełożona na 24 października.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.