Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na terenie województwa dolnośląskiego potwierdzane są kolejne przypadki zachorowania na wirusa SARS-CoV-2.

Pierwsza osoba to 73-latek, który trafił do szpitala w piątek, a od niedzieli przebywa na oddziale intensywnej terapii. Jest podłączony do respiratora i znajduje się w bardzo ciężkim stanie. Jego syn również jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna jest teraz w USA, tam też został poddany hospitalizacji. Najprawdopodobniej to on zakaził ojca, gdy przyjechał do Polski go odwiedzić.

Druga osoba to 74-latka, która została przetransportowana do szpitala z kwarantanny. Jej stan jest poważny. Kobieta jest spokrewniona z 73-latkiem leżącym w szpitalu przy ul. Koszarowej.

Trzecia zakażona osoba to 26-latek, który przyleciał z lotniska East Midlands niedaleko Nottingham.

Czwarta zarażona koronawirusem osoba z Wrocławia nie jest hospitalizowana. Przebywa w swoim mieszkaniu z dzieckiem i innymi domownikami. CZYTAJ WIĘCEJ

Epidemia koronawirusa. Kontrole na lotnisku

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego obecnie pomiar temperatury jest wykonywany u wszystkich pasażerów powracających z Włoch. Pasażerowie z kierunków włoskich muszą wypełnić również karty lokalizacyjne. Wszystkie działania są prowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego, przy zastosowaniu odpowiednich środków ochrony, w odosobnieniu, przy udziale pracowników medycznych.

Dodatkowo w sytuacji, gdy podróżny powracający do Wrocławia z innego lotniska poinformuje załogę, że źle się czuje, zostanie on wstępnie przebadany przez lotniskowe służy medyczne, a o całej sytuacji będą powiadomione służby sanitarne.

Ale co z personelem lotniska, który może mieć kontakt z zarażonymi pasażerami z innych regionów?

– W obecnej sytuacji dla Portu Lotniczego Wrocław priorytetem jest zarówno bezpieczeństwo pasażerów, jak i pracowników i służb pracujących na lotnisku – mówi Jarosław Wróblewski, dyrektor Portu Lotniczego Wrocław. – Postępowanie wobec pracowników lotniska, którzy potencjalnie mogą mieć kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, regulują przepisy GIS, służb państwowych (poprzez wojewodę) oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego. Wrocławskie lotnisko działa w pełni zgodnie z nimi, zachowując wszelkie standardy bezpieczeństwa i higieny. Dla przykładu: pomieszczenia lotniskowe, w których mogła przebywać lub przebywała osoba zgłaszająca objawy chorobowe, są zabezpieczane, a przed dopuszczeniem do ponownego użytku poddawane dezynfekcji.

Jak dodaje Wróblewski, personel, który udziela pomocy osobom zgłaszającym objawy choroby, jest wyposażony w środki ochrony osobistej, zachowywane są niezbędne standardy i procedury. Pomiar temperatury pasażerów odbywa się bezdotykowo, przy użyciu pirometrów, w miejscu wyznaczonym i odizolowanym od innych osób.

Wróblewski: – Własne procedury bezpieczeństwa i higieny stosują także linie lotnicze obsługujące połączenia z i do Wrocławia. I tak zgodnie z nimi załoga samolotu, którym z East Midlands do Wrocławia przyleciał pasażer zdiagnozowany później jako zakażony koronawirusem, została poddana procedurom brytyjskiej inspekcji sanitarnej.

Koronawirus we Wrocławiu. Tak pracują na lotnisku

Dodatkowe procedury zostały wdrożone także w zakresie utrzymania czystości i zabezpieczenia przestrzeni lotniska.

– Pracownicy działów oraz firm odpowiedzialnych za sprzątanie otrzymali specjalne środki czystości, prowadzona jest wzmożona kontrola oraz dezynfekcja powierzchni ogólnodostępnych, zwłaszcza często dotykanych, czyli klamek i poręczy – wylicza Wróblewski. – Dodatkowo wszyscy pracownicy lotniska mają stały dostęp do środków do dezynfekcji rąk i przedmiotów, a w razie konieczności liczba dozowników do dezynfekcji dłoni będzie zwiększana.

Zgodnie z zaleceniami GIS pracownicy Portu Lotniczego Wrocław powinni obserwować swój stan zdrowia, a jeśli zauważą u siebie niepokojące objawy, postępować zgodnie z instrukcją przekazywaną powszechnie przez GIS.

– Wdrożono monitoring pracowników powracających z obszarów uznanych za zagrożone, tak aby po powrocie przez zalecany okres 14 dni nie mieli styczności z pozostałymi pracownikami i pasażerami – dodaje Wróblewski.

Kontrole temperatury podróżnych będą prowadzone do odwołania. W chwili otrzymania nowych wytycznych GIS port lotniczy niezwłocznie wdroży je w życie.

Koronawirus na Dolnym Śląsku. Kontrole na granicy

W poniedziałek na przejściach granicznych na granicy z Niemcami i Czechami wprowadzono kontrolę sanitarną. Punkty sanitarne stanęły na pięciu przejściach granicznych: Zgorzelec-Jędrzychowice (A4), Olszyna (DK18), Świecko (A2), Kołbaskowo (A6), a także na granicy polsko-czeskiej – przejście Gorzyczki.

– Każdy jadący busem lub autobusem ma mierzoną temperaturę, jest przeprowadzany wywiad. Pytamy, czy podróżny miał kontakt z kimś, kto mógł być potencjalnym źródłem zakażenia, czy ma objawy takie jak kaszel, katar – informowała w poniedziałek Marzena Krupa ze szpitala w Zgorzelcu, która wraz z drugim ratownikiem medycznym mierzyła temperaturę na przejściu Zgorzelec-Jędrzychowice. 

We wtorek - decyzją wojewody dolnośląskiego - punkt kontroli granicznej został też uruchomiony przy przejściu granicznym na moście drogowym im. Jana Pawła II w Zgorzelcu. 

Czytaj więcej: Tak wygląda kontrola sanitarna na granicy z Niemcami. Ściągają na pobocze, sprawdzają temperaturę i zbierają dane

- Osoba, u której występuje temperatura powyżej 38 stopni, a także dodatkowe objawy, takie jak bóle mięśni czy kaszel, jest konsultowana z inspektorem sanitarnym w Zgorzelcu, celem podejmowania dalszych kroków medycznych - mówi Kamila Kowalska, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu.

Koronawirus w Polsce. Co robić?

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Przed zarazkiem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

Z powodu trwania epidemii SARS-CoV-2 Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji).

Czytaj więcej: Kolejne loty z Wrocławia odwołane, nie tylko do Włoch, ale też do innych krajów

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do odwołania.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Zapisz się na codzienny newsletter: Koronawirus w skrócie

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.