Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W niedzielę włoski rząd wprowadził specjalny dekret dotyczący północy kraju, gdzie miało miejsce najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem. Teraz - jak w poniedziałek wieczorem ogłosił premier Włoch Giuseppe Conte - obostrzenia mają dotyczyć całego Półwyspu Apenińskiego.

Epidemia koronawirusa. Wstrzymano loty do Włoch

Oznacza to m.in. drastyczne ograniczenie ruchu w całym kraju i kontrole prowadzone na drogach, stacjach kolejowych i lotniskach. Do 3 kwietnia pozostaną zamknięte szkoły i uniwersytety. Obowiązuje zakaz zgromadzeń. 

To reakcja na dane dotyczące liczby zakażonych: w poniedziałek we Włoszech było ich prawie 8 tys. (czyli o 1,6 tys. więcej niż w niedzielę), a na chorobę wywołaną koronawirusem umarło kolejnych 97 osób. 

Na decyzje włoskiego rządu reagują linie lotnicze. Najpierw w poniedziałek Ryanair – który lata z i do Włoch także z Wrocławia – ogłosił cięcia w rozkładach lotów. A we wtorek - zawieszenie połączeń. 

Od środy 11 marca do środy 8 kwietnia zawiesza wszystkie loty krajowe we Włoszech.

Z kolei od północy w piątek 13 marca do północy w środę 8 kwietnia Ryanair zawiesi wszystkie loty międzynarodowe z i do Włoch. 

- "Wszyscy pasażerowie, których loty nie odbędą się otrzymali taką informację. Pasażerowie, którzy przebywają we Włoszech i chcą wrócić, mogą bezpłatnie zmienić datę wylotu i lecieć najpóźniej w piątek 13 marca" - można przeczytać w komunikacie. -"Pozostali pasażerowie mogą otrzymać zwrot kosztów lub punkty Travel Credit na podróż Ryanairem w ciągu najbliższych 12 miesięcy". 

Przedstawiciele linii podkreślają, że „sytuacja jest dynamiczna i zmienia się codziennie”. 

Koronawirus we Włoszech. Wizz Air 

Wizz Air ogłosił z kolei, że od wtorku 10 marca zawiesza wszystkie loty do Włoch. Od 12 marca linia zawiesza też połączenia do Tel Awiwu oraz Ejlatu. To reakcja na ogłoszenie przez izraelski rząd 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich pasażerów przylatujących do Izraela.

Loty do wszystkich miejsc na mapie Wizz Air we Włoszech (Alghero, Bari, Bolonia, Katania, Mediolan Bergamo, Mediolan Malpensa, Neapol, Piza, Rzym Ciampino, Rzym Fiumicino, Turyn, Wenecja Treviso, Werona) będą zawieszone do 3 kwietnia. Loty z Katowic, Krakowa i Warszawy do Tel Awiwu i Ejlatu będą zawieszone do 23 marca włącznie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.