Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 - Państwowy Inspektor Sanitarny lub Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kogoś kwarantannie lub izolacji, jeśli osoba jest zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną lub miała styczność ze źródłem czynnika chorobotwórczego – mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

- Zaświadczenie od Inspektora można dostarczyć swojemu pracodawcy lub do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny czy izolacji – dodaje.

Ponadto, jeżeli lekarz uzna, że w trakcie hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny uzasadnione jest ze względu na stan zdrowia pacjenta orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, to potwierdzi to, wystawiając zwolnienie lekarskie.

- Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza – podkreśla Kowalska-Matis.

W przypadku, gdy ktoś podejmie decyzję o tym, że ze względu na złe samopoczucie nie idzie do pracy i nie dostanie zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, to oczywiście nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Według danych ze środy (godz. 17) w całym województwie dolnośląskim kwarantanną lub izolacją objęto 158 osób, a nadzór epidemiologiczny sprawowany jest nad 772 przypadkami. Ze względu na podejrzenie zachorowania hospitalizowanych jest 46 pacjentów.

Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy na dziecko

Rodzic ma też prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka.

- Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Oznacza bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki – wskazuje Iwona Kowalska-Matis.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również rodzicom dzieci do ośmiu lat, w sytuacji zamknięcia z powodu epidemii żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Po wejściu w życie ustawy ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem przysługuje też dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni, jeżeli w związku ze zwalczaniem zakażenia wirusem i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi wywołanej tym wirusem nastąpi zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone przypadki zakażenia

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590. Na naszych mapach znajdziecie lokalizacje przypadków koronawirusa w naszym kraju i poza jego granicami.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Zapisz się na codzienny newsletter: Koronawirus w skrócie

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.