Tegoroczna zima jest dla nas łaskawa. Ale wystarczy kilka bezwietrznych dni, żeby drastycznie pogorszyła się jakość powietrza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na pewno świadomość zagrożenia jest większa niż kilka lat temu, gdy organizowaliśmy pierwszą konferencję o walce z zanieczyszczeniem powietrza. Informację o jakości powietrza znajdziemy bez problemu na wielu portalach w internecie i w prasie (m.in. codziennie na wrocławskich stronach „Gazety Wyborczej”). Nie znaczy to jednak, że nadal jest dobrze.

Wciąż bardzo dużo osób ogrzewa swoje domy, spalając węgiel. Co gorzej – wiele z nich używa najgorszej jakości opału lub wręcz odpadów, czego efektem jest zanieczyszczenie powietrza. Potwierdzają to pomiary, ale też sami widzimy i czujemy.

Smog we Wrocławiu
Smog we Wrocławiu  Fot. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

Pod koniec 2017 r. województwo przyjęło tzw. uchwałę antysmogową, która ma pomóc w zwalczeniu problemu zanieczyszczeń. Jej pierwsza część obowiązuje od lipca 2018 r. Nie jest tak rygorystyczna jak krakowska, która wprowadziła całkowity zakaz ogrzewania domów węglem i drewnem.

Dolnośląska uchwała przewiduje, że we Wrocławiu piece na węgiel zostaną zastąpione ogrzewaniem z elektrociepłowni, gazowym, elektrycznym oraz ekologicznym, jak pompy ciepła. Do 2024 r. powinny zostać wymienione kopciuchy, czyli paleniska niespełniające żadnych norm, a do 2028 r. pozostałe. We Wrocławiu nadal też można palić w kominku, jeśli nie jest głównym źródła ciepła, a także nie truje.

Zakaz spalania węgla i drewna ma obowiązywać też od 2028 r. w niektórych uzdrowiskach (Cieplice-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Szczawno-Zdrój).

W pozostałej części Dolnego Śląska kopciuchy powinny zniknąć do 2024 r., a piece III i IV klasy do 2028 r. Nadal jednak mogą być montowane nowe piece węglowe, tzw. piątej klasy.

Jak wygląda realizacja uchwały antysmogowej, jak szybko następują zmiany, co mogą zrobić samorządy, a do czego potrzebne jest wsparcie instytucji rządowych, na ile mieszkańcy są gotowi (i chętni) do zmiany ogrzewania na bardziej ekologiczne i czego potrzebują od samorządów – m.in. o tym będziemy mówić 2 marca na organizowanej przez nas konferencji „Dolny Śląsk bez smogu”. Poruszymy także temat ruchu samochodowego, który również zanieczyszcza powietrze.

Na spotkanie zaprosiliśmy m.in. Pawła Ścigalskiego, pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. Chcemy, by opowiedział nam o krakowskich doświadczeniach z walki ze smogiem. Zapewne wiele z nich warto wykorzystać.

Konferencja 'Dolny Śląsk bez smogu'

Spotkanie rozpocznie się 2 marca o godz. 12 w sali 218A w budynku A Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Uniwersyteckiej 22/23.

Smog we Wrocławiu
Smog we Wrocławiu  Fot. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

Wykłady

* „Czyste zasady! Ale dla kogo?”, Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Regionalnego

* "Działania Miasta Krakowa w zakresie poprawy jakości powietrza", Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza

* „Czy Dolnoślązacy rzeczywiście chcą pozbyć się smogu?”, Krzysztof Smolnicki, Dolnośląski Alarm Smogowy

* „Odpowiedzialni za środowisko – co dziś oznacza świadomość ekologiczna i dlaczego firmy powinny wzmocnić swoje własne działania CSR?”, Łukasz Wilczewski, General Manager w Oxytree SA

Debata

„Zachęcać czy zmuszać i kontrolować? Jak mieszkańców Dolnego Śląska przekonać do zmian, które zmniejszą smog”

Paneliści:

* Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy

* Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyr. Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia

* Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego

* Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza

* Marek Gawroński, wiceprezes Volvo Polska ds. relacji z sektorem publicznym oraz dyrektor ds. sprzedaży na Polskę i kraje bałtyckie

* Moderator: Mateusz Kokoszkiewicz, dziennikarz „Gazety Wyborczej”

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem