Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Porozmawiamy o tym w Muzeum Pana Tadeusza, które w sobotę 8 lutego o godz. 17 zaprasza na dyskusję „Kim byliśmy? Kim jesteśmy?”. Towarzyszy ona przeglądowi filmowemu „Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4”.

Do wspólnego debatowania zaproszeni zostali ludzie filmu, literatury i naukowcy. Przyjrzą się oni zjawisku buntu młodych przedstawionemu w filmach z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Zbuntowani

Młodzi, buntując się przeciwko otaczającemu ich światu, ustrojowi i władzy, bardzo często kwestionowali również prywatne autorytety. Właściwie to wciąż kwestionują, bo choć filmy opowiadają o przeszłych buntach, mają też ogólny wydźwięk.

Agata Buzek w filmie 'Córka trenera' (mat. prasowe)Agata Buzek w filmie 'Córka trenera' (mat. prasowe) Agata Buzek w filmie 'Córka trenera' (mat. prasowe)

– „Kim jesteśmy? Kim byliśmy?”. Nad tym zastanawiał się Jerzy Skolimowski w swoim filmie „Ręce do góry” z 1967 roku – tłumaczy Maria Marszałek z muzeum, która razem z Joanną Flisek przygotowała spotkanie. – Nasza debata ma też rys nostalgiczny, bo uczestnicy mają po 40-50 lat, odwołują się do swojej wiedzy, ale także do wspomnień. Przecież Łukasz Grzegorzek, twórca filmu „Córka trenera”, sam jest synem trenera. Z kolei o Marku Šindelce [rocznik 1984 – przyp. red.] wciąż piszą i mówią „młody”.

Organizatorzy postanowili zaprosić do debaty także ludzi bardzo młodych. Przeprowadzili wywiady z nastolatkami w wieku 11-13 lat z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu. Ich sfilmowane wypowiedzi zaczną debatę.

Starzy trzydziestoletni

– Są niewątpliwie ekspertami młodzieży i ich spraw. Zapytaliśmy ich, jak rozumieją pojęcie „młodzież”, ile lat ma człowiek stary i jak można wygrać konflikt z dorosłymi – informuje Maria Marszałek.

Marek SindelkaMarek Sindelka materiały MFO

Co ciekawe, niektórzy młodzi ludzie za starych uznali 60-latków, ale zdarzyło się też, że wskazano osobę w wieku lat 30.

– Zapraszamy do udziału w debacie ludzi bardzo młodych i dojrzałych – mówi Joanna Flisek. – Chcemy uciec od akademickiego schematu, więc będziemy rozmawiać o wątkach filmowych, ale nie tylko, bo przecież Marek Šindelka jest pisarzem i ma inne spojrzenie na świat.

Zachęca: – Będzie to rozmowa, a nie wykład.

– Pracując w muzeum, na co dzień obserwuję, że każda grupa wiekowa ma nie tylko przypisane wiekowi problemy, ale także własny i niepowtarzalny potencjał. Warto go wykorzystać do rozmowy. Przecież kino łączy ludzi w każdym wieku – uważa Maria Marszałek.

Co myślimy o młodzieży

– Zawsze jest dobry moment, żeby rozmawiać o młodzieży, dorośli mają o niej różne wyobrażenia – mówi Adriana Prodeus, która poprowadzi debatę. – Są momenty, kiedy młodzież jest bardziej słyszalna, nie bardzo nam się podoba, różnie ją nazywamy: „pokoleniem X”, „pokoleniem JP II”, „milenialsami” itp. Uważamy, że jest roszczeniowa, że nie ma wiedzy ogólnej, że jest uzależniona od internetu. A przecież to, jak ich nazywamy, najwięcej mówi o nas samych.

Podaje przykład Grety Thunberg: – Niektórzy uważają ją za marionetkę w rękach dorosłych, inni twierdzą, że mówi głosem pokolenia. Niedawno było głośno o „Patointeligencji” rapera Maty. Reakcje na wiralowy teledysk więcej mówiły o naszych wyobrażeniach o młodzieży niż o niej samej.

Bunt młodzieży w kinie, kino oniryczne i poetyckie, satyra w filmie oraz kino kobiet to cztery bloki tematyczne, na które został podzielony przegląd filmowy. Debata zacznie się w sobotę 8 lutego o godzinie 17 w Muzeum Pana Tadeusza w rynku. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Wejściówki można odebrać w kasie muzeum.

Uczestnicy debaty

Łukasz Grzegorzek jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UW, byłym tenisistą, twórcą filmów. Jego „Kamper” miał premierę na festiwalu filmowym w Karlowych Warach w 2016 r., zdobył m.in. Discovery Award na festiwalu Raindance w Londynie. Film „Córka trenera” pokazywany na MFF Nowe Horyzonty w 2018 r. został nagrodzony przez publiczność Forum Kina Europejskiego „Cinergia”, był też najlepszym młodzieżowym filmem na Cottbus Film Festival.

Prof. Krzysztof Kornacki z Uniwersytetu Gdańskiego jest filmoznawcą, pracownikiem Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej, specjalizującym się w historii kina polskiego. Opublikował m.in. książkę „Kino polskie wobec katolicyzmu 1945–1970” oraz „Popiół i diament Andrzeja Wajdy”. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim, w Gdyńskiej Szkole Filmowej, Akademii Filmu Polskiego oraz Akademii Edukacji Filmowej w Ostrołęce. Jest też współredaktorem tomu „Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie” oraz „Sacrum w kinie dekadę później”.

Marek Šindelka to czeski poeta i prozaik, kulturoznawca i scenopisarz, nagradzany za tom poezji „Strychnin a jiné básne” („Strychnina i inne wiersze”), opowiadania „Zustante s nami” („Zostańcie z nami”), książkę „Únava materiálu” („Zmęczenie materiału”), opublikował też powieść „Błąd”, wydaną także jako komiks.

Debatę poprowadzi Adriana Prodeus, krytyczka filmowa związana z miesięcznikiem „Kino”, autorka m.in. książki „Themersonowie. Szkice biograficzne”, kuratorka przeglądu adaptacji filmowych Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania i przeglądu polskiej animacji w Anthology Film Archive w Nowym Jorku. Jest wykładowczynią na Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu oraz Instytucie Sztuki PAN.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.