W samo południe w piątek maturzyści razem z prezydentem Jackiem Sutrykiem przeszli tanecznym krokiem przez Rynek. W pierwszych parach szli także wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Iwona Bartoszewicz, redaktor naczelny "Wyborczej Wrocław" Leszek Frelich oraz redaktor Jacek Kulesza.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. uczniowie liceum nr VIII, X, XIV, XI i z Zespołu Szkół Gastronomicznych. Przyjechali nawet uczniowie z Brzegu i Wołowa. Były też klasy z XII LO we Wrocławiu.
Polonez dla Fredry 2020
Dla niektórych maturzystów polonez jest już wieloletnią tradycją. - Tańczę go trzeci raz, ale po raz pierwszy w Rynku. Pojawiłem się tutaj symbolicznie, aby taniec przyniósł mi szczęście - mówił Michał Moneta z Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu. Poloneza tańczył już wcześniej po zakończeniu podstawówki i gimnazjum.
20. Polonez dla Fredry we Wrocławiu, 31.01.2020 Fot. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl
Inni uczniowie podkreślali, że było to dla nich nowe doświadczenie. - To jest przeżycie i warto było tutaj przyjść. Chociaż mamy nadzieję, że matura pójdzie nam sto razy lepiej niż ten polonez - śmiała się Weronika z klasy IIIA z VIII LO we Wrocławiu. - Było bardzo dużo osób, nie bardzo wiedzieliśmy jak złapać rytm.
- Atmosfera była przyjemna, prowadzący wspaniali, do tego zaskoczyło mnie, że zjawiło się tyle osób - dodawała jej koleżanka z klasy Natalia.
Maturzyści tańczyli do "Poloneza Noworocznego" Mariana Waśkiewicza i do "Poloneza" Wojciecha Kilara.
Na koniec uczniowie zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia pod wrocławską choinką. Jedno z napisem "Polonez 2020", drugie - z flagą Wielkiej Brytanii, by podkreślić partnerstwo z Oxfordem - współpracującym z Wrocławiem miastem, które napisało do magistratu, że mimo iż Wielka Brytanii wychodzi w Unii Europejskiej, to Oxford chce utrzymywać z Wrocławiem wszystkie kontakty w ramach edukacji, ochrony środowiska, współpracy w rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
- Solidaryzujemy się z Oxfordem. W takich momentach trzeba być razem i pokazać, że nic się nie zmienia. - mówił na Rynku prezydent Jacek Sutryk. - Możemy się domyślać, że część społeczeństwa żałuje Brexitu, ale musimy uszanować ich decyzję. Wyjście z Unii nie zmienia faktu, że jesteśmy wspólną, zjednoczoną Europą. W Wielkiej Brytanii mieszka milion Polaków, także z tego powodu to jest dla nas ważna sprawa.
Po polonezie Jacek Sutryk życzył licealistom powodzenia na maturze. - Życzę wam samych szóstek i tego, żebyście się dobrze przygotowali - chociaż wrocławscy maturzyści są najlepsi na świecie, więc o to jestem spokojny - zachwalał prezydent. - Sam z historii miałem szóstkę, co sprawiło, że byłem zwolniony z matury ustnej. Jestem zadowolony ze swoich wyników i oczywiście tańczyłem poloneza na szczęście - dodaje.
Do matury pozostało 95 dni. Część licealistów uważa, że pozostało mało czasu. - Jesteśmy już po studniówce i maturach próbnych, więc zaczynamy odczuwać zbliżające się egzaminy - mówi Natalia.
- Chcąc nie chcąc już teraz zaczyna się o tym intensywnie myśleć. Chociaż przerwa między rozdaniem świadectw a maturą będzie pod tym względem najgorsza - dodaje Michał z klasy IIIA z VIII LO we Wrocławiu.
- Najbardziej stresuje mnie, że dostanę trudny temat na j. polskim i ciężko będzie wymyślić argumenty na wypracowaniu. Do tego obawiam się, że może mi coś wylecieć z głowy na egzaminach z chemii i biologii - mówi Weronika. Na dobrych wynikach z nauk przyrodniczych zależy również Wiktorowi Nowakowi z klasy IIIB w VII LO we Wrocławiu. - Zamierzam iść na medycynę i najbardziej się obawiam biologii. Wynik na maturze zależy od sformułowania odpowiedzi, a nie wiedzy posiadanej przez ucznia. To jest bardziej egzamin z umiejętności pisania, a nie wiedzy faktycznej.
Polonez dla Fredry po raz dwudziesty
Przypomnijmy: pierwszego Poloneza dla Fredry, w 2001 r., zatańczyło 20 śmiałków. Od tego czasu uczniów, którzy wzięli udział w zabawie, były tysiące. Niepisana tradycja głosi bowiem, że taniec dla hrabiego oznacza murowane szczęście na egzaminie dojrzałości.
Redakcja „Gazety Wyborczej Wrocław” wraz z Miastem Wrocław i Uniwersytetem Wrocławskim zapraszali uczniów klas maturalnych, by stawili się do wspólnej zabawy, bo tańcząc poloneza na wrocławskim Rynku, można podobno wytańczyć sobie szczęście na maturze.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.