Fundacja Bente Kahan zaprasza na wykłady i pokazy filmowe związane z zagładą Żydów. W ten sposób Wrocław uczci Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Data nie jest przypadkowa, tego dnia przypada rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. przez Armię Czerwoną. Fundacja Bente Kahan zaprasza na szereg wydarzeń upamiętniających ofiary. Dni pamięci zorganizowano w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w synagodze Pod Białym Bocianem.

Medal za wycofanie z OBI obrazków Żyda z pieniążkiem

Dni pamięci zainauguruje wręczenie medalu 75-lecia Misji Karskiego. Postać Jana Karskiego jest wzorem walki z antysemityzmem w przestrzeni publicznej. 26 stycznia medal otrzyma Tomasz Sikora - wrocławski muzyk, animator kultury i promotor zbliżenia kultur i narodów. W 2019 r. znalazł się wśród 30 Kreatywnych Wrocławia. Dzięki niemu w mieście odbył się festiwal WrocloveUkraina. 

W zeszłym roku Sikora doprowadził do usunięcia z sieci magazynów OBI Polska obrazki przedstawiające tzw. Żyda z pieniążkiem. Między innymi z tego powodu otrzyma medal. 

Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.30. Ceremonię uświetni występ artystyczny laureata wraz z Markiem Otwinowskim, z premierowym i specjalnie dedykowanym Janowi Karskiemu utworem muzycznym. Następnie o godz. 18 uczestnicy wydarzenia obejrzą film „Moja misja” poświęcony Janowi Karskiemu. 

Wykłady i filmy, które poruszą 

27 stycznia o godz. 18.30 publiczność spotka się z Krzysztofem Rozenem - członkiem Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i autorem programu Oneg Szabat. Opowie o historii archiwum Ringelbluma.

O godz.19 rozpocznie się pokaz filmu „Kto napisze naszą historię” w reż. Roberta Grossmana. Dokument opowiada o podziemnym archiwum getta warszawskiego, które w 1940 r. zostało założone przez Emanuela Ringelbluma. Celem archiwum było zbieranie informacji na temat codziennych trudów w getcie oraz dokumentowanie tego.To unikatowy zbiór, który dotyczy największego getta utworzonego przez nazistów. Znajdują się w nim także materiały dotyczące losów społeczności żydowskiej na innych obszarach okupacji hitlerowskiej.

Film „Kto napisze naszą historię” przybliża postać Emanuela Ringelbluma. Opowiada też o organizacji Oneg Szabatp stworzonej przez intelektualistów oraz działaczy społecznych. Film składa się z archiwalnych nagrań, jak i scen z udziałem aktorów. Na ekranie pojawią się m.in. Jowita Budnik, Piotr Głowacki, a także Karolina Gruszka.

Narratorem filmu jest Adrien Brody, znany z filmu Romana Polańskiego „Pianista”.

Dni pamięci zakończą się 28 stycznia. Tego dnia o godz. 18 wykład poprowadzi dr Alicja Bartuś - kierowniczka Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka i przewodnicząca Fundacji na rzecz MDSM w Oświęcimiu. 

Wykład „Pamięć Auschwitz po 75 latach” będzie dotyczył edukacji o II wojnie światowej. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wnioski z badań prowadzonych przez dr Alicję Bartuś wśród młodzieży ze szkół średnich w latach 2016-2019, która odwiedzała Muzeum Auschwitz. Dr Bartuś podzieli się też szerszą refleksją na temat uniwersalizacji pamięci o Auschwitz we współczesnym świecie. 

Projekt dofinansowany jest ze środków Gminy Wrocław. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem