Trwa zbiórka charytatywna na rzecz Tosi Wiśniewskiej. Dziewczynkę z Oleśnicy może uratować najdroższy lek na świecie. Do głównej kwoty brakuje jeszcze 5 milionów. Mieszkańcy pobliskich miast ruszyli Tosi na pomoc.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czteromiesięczna Tosia Wiśniewska cierpi na rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Choroba charakteryzuje się niedostatkiem białka w organizmie. Stan dziewczynki poprawi jedynie terapia genowa lekiem Zolgensma w Stanach Zjednoczonych. Jego koszt wynosi 9 milionów złotych, co czyni go najdroższym na świecie.

Pod koniec grudnia za pośrednictwem Fundacji "Siępomaga" rodzice utworzyli zbiórkę charytatywną. Do tej pory zebrali 4 miliony złotych. Na pomoc Tosi przyszli mieszkańcy między innymi Jelcza-Laskowic, Oławy i Oleśnicy.

Zbiórki nakrętek

"Odkręcamy dla Tosi Wiśniewskiej" to inicjatywa zorganizowana przez Joannę Januszek. Do tej pory w Oławie odbyły się dwie zbiórki nakrętek. Przedsięwzięcie objęło swoim zasięgiem również takie miasta jak Brzeg, Trzebnica oraz Opole.

- Druga edycja akcji była najpiękniejsza. Ludzi przejętych losem Tosi przybywało nieustannie. Nie nadążałyśmy pakować i odbierać reklamówek - opowiada organizatorka Joanna Januszek.

I podkreśla, że wzruszający był dla niej widok małych dzieci, które przynosiły nakrętki i mówiły: "To dla małej Tosi, żeby była zdrowa".

Niedawno miał miejsce również kiermasz w Jelczu-Laskowicach. Podczas tego wydarzenia mieszkańcy mogli kupić m.in. własnoręcznie robione mydła, filiżanki oraz książki. Głównymi pomysłodawczyniami kiermaszu były dyrektorka Żłobków Niepublicznych "Tuptuś" Ewa Nosek oraz współwłaścicielka tych placówek Alicja Sidor.

 

Każdy może pomóc

24 stycznia miłośnicy zumby zatańczą dla Tosi. Wydarzenie przyjmie formę dwugodzinnego maratonu. Będzie miał miejsce w oławskiej Szkole Podstawowej nr 6. Z tej okazji w mieście pojawi się pięciu instruktorów pokazujących mieszkańcom kroki taneczne.

- Każdy maraton, który może pomóc, jest ważny. Mam nadzieję, że w piątek będzie nas ponad 300 osób - mówi organizatorka Dominika Bator-Wróbel. Więcej szczegółów TUTAJ.

Z kolei 1 marca odbędzie się całodniowy event - TOSIexpress. W Centrum Sportu i Rekreacji uczestnicy koncertu będą mogli posłuchać Bartosza Deryły, półfinalisty ostatniej edycji "The Voice of Poland” i mieszkańca Jelcza-Laskowic. Na scenie zaśpiewają również Ewelina Lisowska i Mezo. Będzie można także zobaczyć połykaczy ognia oraz sztuczki iluzjonisty pana Ząbka, znanego z programu „Mam talent”. Autorami projektu są Młodzieżowe Centrum Pomocy w Jelczu-Laskowicach wraz z Agencją Eventową „Vassari Events” oraz Centrum Sportu i Rekreacji.

27 marca uczestnicy "500 km biegiem po życie Tosi!" pobiegną w sztafecie z Oleśnicy do Świnoujścia. Biegacze będą zmieniać kolejność co 10 kilometrów. W sumie bieg potrwa 50 godzin.

- Czeka nas dużo pracy, ale do sztafety jesteśmy w stanie poruszyć ludzi ze wszystkich miejscowości, przez które będziemy przebiegać. Nie ukrywam, że ich zaangażowanie i pomoc mają tutaj kluczowe znaczenie - opowiada Dawid Gajlusz, organizator.

I dodaje: - Grosz do grosza i Tosia niebawem poleci do Stanów Zjednoczonych. Mamy taki cel, żeby w akcję włączyła się cała południowo-zachodnia część Polski. Jestem optymistą i nie widzę innego zakończenia, jak takie, że Tosia poleci do USA. Więcej szczegółów TUTAJ.

Każdy może pomóc Tosi. Jednym ze sposobów jest dołączenie do grupy Licytacje dla Tosia Wiśniewska. Można wylicytować nocny lot samolotem czy pobyt dla dwóch osób w Niemczech.

Zbiórka dla Tosi prowadzona jest również na stronie www.siepomaga.pl/tosia, a poszczególne wydarzenia można znaleźć w grupie Tosia Wiśniewska walczy o życie

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A gdzie jest Państwo Polskie? Lekką ręką rozdaje pieniądze na prawo i lewo, a dla dziecka brak 9 mln! Granda!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0