Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ferie są na półmetku w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Od poniedziałku rozpoczną się w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim. Uczniowie z Dolnego Śląska doczekają się przerwy w nauce w terminie 10–23 lutego.

Mimo iż dzieci i młodzież z naszego regionu są ostatni w kolejce do wypoczywania, z pomysłem na zimową przerwę nie ma co czekać do ostatniej chwili. A jeśli nie planujesz wyjazdu, to i we Wrocławiu uczniowie nie muszą się nudzić.

Daj się olśnić

Zoo Wrocław przygotowało dwie propozycje. „Egzotyczne spotkania” to wizyta w zoo połączona ze specjalnym, dwugodzinnym spacerem po Afrykarium, podczas którego dzieci spotkają się z opiekunami zwierząt, którzy przedstawią swoich podopiecznych i opowiedzą o ich życiu. Przygotowano kilka bloków tematycznych – „Morze Czerwone: rafa koralowa”, „Afryka Wschodnia: hipopotamy”, „Kanał Mozambicki: rekiny i płaszczki”, „Wybrzeże Szkieletów: kotiki i pingwiny” oraz „Dżungla Kongo: manaty”.

MIECZYSŁAW MICHALAK

Spacery organizowane są w każdy dzień roboczy od 10 do 21 lutego dla wszystkich w wieku od 5 lat i w 25-osobowych grupach – 11.10–13.10. Do ceny biletu trzeba dopłacić 10 zł, a miejsca można rezerwować telefonicznie.

Już od najbliższej niedzieli dostępna będzie kolejna atrakcja – wystawa „ZOOlśnienie”. Artyści plastycy przygotowali podświetlane figury zwierząt: żyrafy, zebry, słonia czy flamingów, które staną przed Afrykarium. Najwyższa z nich – żyrafa – będzie miała 3,5 m wysokości.

– Wizyta w zoo to rekreacja, edukacja i ochrona gatunkowa. Dużo mówimy ostatnio o tych dwóch ostatnich, więc naszym zwiedzającym chcemy dać także trochę więcej rekreacji – mówi Radosław Ratajszczak, prezes zoo, który jest pomysłodawcą ekspozycji. – Zima to dość trudny czas. W styczniu i lutym marzymy o tym, by zrobiło się ciepło i jasno, więc w zoo ciemność rozjaśnią figury zwierząt, a ciepło zapewni Afrykarium.

Z myślą o wystawie zoo wydłuży godziny otwarcia. Atrakcja będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających do godz. 19 w piątki i soboty oraz do godz. 18 w pozostałe dni. Kasy biletowe czynne będą o godzinę krócej.

Rusz głową i nie tylko

Znajdująca się obok Hala Stulecia zaprasza dzieci w wieku 6–12 lat na półkolonie pod hasłem: „No to… w kosmos! Architektoniczna przygoda z robotami”. Od 10 do 14 lutego w godz. 7.30–17 uczestnicy codziennie będą kodować, budować i bawić się. Kosztują 650 zł, rezerwacja na stronie: centrumpoznawcze.pl.

Grupy szkolne mogą wybrać się na spacer pn. „Zakamarki kompleksu Hali Stulecia”, w trakcie którego zwiedzą halę szlakiem miejsc na co dzień niedostępnych. Od 10 do 21 lutego ta propozycja jest bezpłatna dla grup z placówek szkolnych prowadzonych przez gminę Wrocław.

Hydropolis, czyli centrum nauki o wodzieHydropolis, czyli centrum nauki o wodzie Fot. Mat. MPWiK Wrocław

Również Hydropolis zaprasza dzieci podczas ferii zimowych. Technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe ukazują wodę z różnych, fascynujących perspektyw. W dziewięciu strefach tematycznych można zobaczyć m.in., jak działa najdłuższa w Europie drukarka wodna, stanąć w środku sceny polowania żarłacza tygrysiego na ławicę 1,5 tys. tuńczyków, zanurkować przy rafie koralowej czy wejść do legendarnej łodzi podwodnej „Trieste”, która dotarła do najgłębszego miejsca na ziemi – Głębi Challengera.

Nowością są karty pracy dla uczniów szkół podstawowych i średnich, które zachęcają dzieci do uważnego zwiedzania wystawy. Za prawidłowe rozwiązanie karty przy kasie czekają nagrody.

Zajęcia dla dzieci podczas ferii we wrocławskim aquaparkuZajęcia dla dzieci podczas ferii we wrocławskim aquaparku Fot. Aquapark Wrocław

Dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat lubiących aktywność fizyczną są AquaFerie w Aquaparku, codziennie w dni robocze od godz. 9 do 16. Można je zapisać na jeden dzień lub cały pięciodniowy turnus (za 120 lub 500 zł). W cenie są: opieka profesjonalnych animatorów, trzy posiłki i nauka pływania. Każdy dzień będzie miał inny temat: piracki, nurka, olimpijski, hawajski i w dżungli. Rezerwacja na stronie: aquapark.wroc.pl/aquaferie/.

Można też samemu wybrać się do Aquaparku, gdzie w strefie rekreacji udostępnione będą nowe atrakcje. Pojawią się: wodny tor przeszkód, dmuchany zamek, basen z łódeczkami i kule zorbingowe. Zostanie również przygotowany bogaty program animacji: pływanie na pontonie, skoki do wody z materaca, wyścigi wodnych skuterów, warsztaty baniek mydlanych, malowanie buziek i wiele innych.

A na Partynicach podczas pięciodniowych turnusów ferii jeździeckich uczestnicy poznają codzienne życie stajni, nauczą się czyścić oraz siodłać konie, a także odkryją podstawy jeździectwa. Codzienne jazdy konne wzbogacą zajęcia z woltyżerki, które poprawią koordynację ruchową i sprawność fizyczną. Podczas lekcji o koniu dzieci poznają wiele ciekawostek na temat ras, budowy anatomicznej i zachowania tych zwierząt, np. jak konie widzą lub co pokazują za pomocą ruchu uszu. Miejsca w cenie 650 zł za turnus można rezerwować na stronie: bilety.torpartynice.pl.

Poszukaj śniegu

– Cała południowa część województwa, od Ziemi Kłodzkiej poprzez Góry Sowie, a właściwie całe Sudety, to obszar, gdzie warto jechać. Mimo że naturalnego śniegu może brakować, ośrodki narciarskie dośnieżają stoki – zachęca Rajmund Papiernik, dyrektor Biura Zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Stoki narciarskie w Zieleńcu - styczeń 2020 r.Stoki narciarskie w Zieleńcu - styczeń 2020 r. Fot. Mat. Winterpol Zieleniec

Ostatnie noce i poranki były mroźne, a w ciągu dnia temperatura utrzymywała się w okolicach zera. Wszystkie ośrodki narciarskie na Dolnym Śląsku działają.

Można więc pojeździć na desce lub dwóch w Szklarskiej Porębie i Karpaczu w Karkonoszach, Świeradowie-Zdroju w Górach Izerskich, w kompleksie Czarna Góra w Masywie Śnieżnika i w Zieleńcu w Górach Orlickich, a także w miejscowościach położonych w Górach Sowich – Jugowie, Sokolcu i Rzeczce.

Gospodarze stoków robią wszystko, by turyści jak najmniej odczuwali tegoroczną wyjątkowo łagodną zimę.

– Kapryśna aura nie rozpieszcza miłośników sportów zimowych. Opadów śniegu mamy tej zimy jak na lekarstwo. A na to, podobnie jak na temperaturę, niestety wpływu nie mamy – mówi Grzegorz Głód, marketing menedżer w Winterpol z Zieleńcu. – Mamy co prawda piękne słońce, momentami robi się wręcz naprawdę wiosennie, ale również są dni z przymrozkami, które umożliwiają nam dośnieżanie stoków.

Nie tylko narty

Ale nawet gdy brakuje śniegu, w naszym regionie mamy wiele opcji spędzania wolnego czasu. Zwiedzanie dolnośląskich zamków i pałaców można rozpocząć od Zamku Grodziec, do którego wstęp przez cały styczeń jest bezpłatny. Wśród dolnośląskich zabytków warto zobaczyć liczne zamki i warownie (Książ, Czocha, fortyfikacje Srebrnej Góry i Kłodzka), tajemnicze sztolnie Gór Sowich, a także wspaniałe pałace (jak Krasków), opactwa cysterskie w Krzeszowie, Henrykowie i Lubiążu czy świątynię Wang w Karpaczu.

Według informacji urzędu marszałkowskiego w naszym województwie mamy największą liczbę miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. W kilkunastu ośrodkach zdrojowych możemy liczyć na drogocenne źródła i mikroklimat, a także lecznicze i relaksacyjne zabiegi. Poza tym w Kudowie działają Muzeum Żaby czy Muzeum Zabawek „Bajka” z kolekcją zabawek od czasów starożytnych po lata 80. W Dusznikach-Zdroju są zaś Muzeum Papiernictwa oraz Dworek Chopina.

Z atrakcji Dolnego Śląska chętnie korzystają nie tylko jego mieszkańcy, ale również turyści z innych regionów Polski i z zagranicy.

– Dzięki rozwojowi sieci połączeń lotniczych i budowie dróg ekspresowych na terenie Polski we Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsku przybywa turystów z różnych stron – opowiada Papiernik. – Jeszcze kilka lat temu mało osób przyjeżdżało do nas z województwa łódzkiego, ale stale ich przybywa. Spodziewamy się też większej liczby turystów z Wielkopolski dzięki dobremu połączeniu drogowemu z Poznaniem. Ciągle czekamy też na kolejne połączenia lotnicze, istotne dla turystyki międzynarodowej.

Baw się dobrze

W każdym z ośrodków narciarskich zaplanowane są także różne wydarzenia.

Projekt Zima TVN na Czarnej Górze zagości od 30 stycznia do 2 lutego, Miasto Milki – w weekend 8-9 lutego, a słodka Zima z Wedlem – od 13 do 17 lutego.

W Karpaczu na stoku będą prowadzone zajęcia dla dzieci ze szkół w ramach WF-u na stoku. W Szklarskiej Porębie odbędzie się Festiwal Narciarstwa Biegowego Bieg Piastów – największe w tej części Europy zawody biegowe z udziałem niemal 5000 uczestników z kilkudziesięciu krajów świata. W dniach 13-16 lutego zagości tam Festiwal Trójka Górom, 14-15 lutego – Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu, a na 22-23 lutego na stokach Szrenicy zaplanowany jest Projekt Zima TVN.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.