Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sezon narciarski w ośrodkach Zieleniec Ski Arena i Winterpol Karpacz rozpoczął się w weekend 7-8 grudnia. Przyjechało wielu narciarzy i snowboardzistów.

Narty na Dolnym Śląsku

– Pomimo niesprzyjającej aury spowodowanej ociepleniem oraz przelotnymi opadami mżawki turyści byli zadowoleni z możliwości pierwszego szusowania w sezonie 2019/20 – opowiada Grzegorz Głód, menedżer stacji Zieleniec Ski Arena i marketing menedżer w spółce Winterpol.

Trasy zjazdowe dla narciarzy w ZieleńcuTrasy zjazdowe dla narciarzy w Zieleńcu Fot. Mat. prasowe

Zieleniec Ski Arena to 29 wyciągów i kolei (na razie czynnych jest 10), w tym pięć nowoczesnych kanap i jeden wyciąg kanapowo-gondolowy, oraz 23 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Na wszystkie wyciągi i koleje obowiązuje w kurorcie jeden wspólny karnet, który kupić można również w sklepie internetowym. Jest tu także duże zaplecze noclegowo-gastronomiczne – ponad 1,5 tys. miejsc o zróżnicowanym standardzie w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych, z których część ma baseny i gabinety SPA.

Nowością w tym sezonie jest akcja specjalna „#szusowanko za 50 proc. ceny” – do 20 grudnia oraz od 9 marca do końca sezonu wybrane karnety (na okres od dwóch do sześciu dni) kosztują połowę ceny.

Czarna Góra Resort rozpoczął sezon na mikołajki, a z tej okazji wszyscy narciarze płacili tylko połowę za karnet. Premierowe szusy odbyły się na najdłuższej czerwonej trasie – Helly Hansen B FIS, dostępnej z sześcioosobowej kolei Luxtorpeda, oraz na niebieskich trasach M, K i L (od wczoraj są jazdy nocne).

Początkujący mieli do dyspozycji instruktorów i Misiową Polanę z taśmą ułatwiającą naukę. Warunki w dniu otwarcia dopisały, na Czarnej Górze był lekki mróz i błękitne niebo, a na stoku przez cały dzień panowały doskonałe warunki narciarskie. Dzięki tygodniowemu dośnieżaniu pokrywa sięgała 70 cm.

Na narty można się wybrać także do Szklarskiej Poręby. Tamtejsza Ski Arena Szrenica to 12 km dośnieżanych tras. Koleje linowe i wyciągi narciarskie mogą przewieźć nawet 10 tys. osób na godzinę.

Wprawni narciarze najwięcej emocji przeżyją tam na trasie zjazdowej FIS — tzw. Ścianie, której nachylenie miejscami sięga 50 proc. Najdłuższa trasa — Lolobrygida – ma ponad 4400 m. Najbardziej popularny i zaliczany do łatwych Puchatek umożliwia jazdy wieczorne (godz. 18-22).

Mniej doświadczeni narciarze znajdą doskonałe warunki do szlifowania umiejętności na mniejszych i łatwiejszych stokach z wyciągami orczykowymi: Pietkiewiczówka, W Dolinie Szczęścia, Nartolandia, Wesoła Górka i Biała Polana. Znajdują się one w mieście, blisko pensjonatów i hotelów, są więc łatwo dostępne.

Warunki klimatyczne w Szklarskiej, porównywane do alpejskich, utrzymują grubą pokrywę śnieżną nawet do wiosny. Trasy położone na północnym stoku Szrenicy gwarantują warunki narciarskie czasem nawet do kwietnia.

Wyprodukują śnieg

W ostatnich latach pogoda nie rozpieszcza narciarzy. Czego więc możemy się spodziewać w dolnośląskich ośrodkach narciarskich w razie ciepłej zimy?

– Od soboty 30 listopada w Zieleńcu niemal przez 24 godz. na dobę pracowały armatki śnieżne, co umożliwiło otwarcie sezonu w miniony weekend. Dodatkowo w międzyczasie występowały opady śniegu – mówi Grzegorz Głód.

Deklaruje, że w razie potrzeby trasy będą nadal dośnieżane: – W Zieleńcu 40 proc. opadów przypada na okres od listopada do marca, co sprawia, że śnieg leży tu blisko przez 150 dni w roku. Jeśli więc zimowe warunki dopisują na przełomie listopada i grudnia, to zwykle można tu jeździć jeszcze nawet w trakcie Świąt Wielkanocnych.

W Karpaczu, na stoku w Białym Jarze, produkcja śniegu trwała od początku listopada dzięki fabryce śniegu. Jest ona w stanie wytwarzać ok. 130 m sześc. śniegu na dobę.

Trasy zjazdowe dla narciarzy w KarpaczuTrasy zjazdowe dla narciarzy w Karpaczu Fot. Mat. prasowe

– Tak zwane snow factory to jedno z nielicznych w Polsce tak zaawansowanych technologicznie urządzeń, które umożliwia produkcję śniegu nawet w dodatnich temperaturach do +20 st. C. Urządzenie w szybki sposób ochładza wodę do temperatury zamarzania i w efekcie końcowym otrzymywane są „suche śnieżynki” – opowiada Grzegorz Głód.

A jak wyczarowuje się śnieg na Czarnej Górze?

– Co roku inwestujemy w szkolenia z ekipami, które są odpowiedzialne za naśnieżanie i ratrakowanie największych zawodów narciarskich na świecie. Rozbudowaliśmy też system naśnieżania, pracujemy na ponad 100 nowoczesnych urządzeniach – wylicza Mateusz Lisowski, dyrektor Ośrodka Czarna Góra Resort.

Na biegówki

Oferta dla narciarzy biegowych w Górach Izerskich, dostępna z Jakuszyc, to bez mała 100 km uprawianych ratrakiem tras do biegów klasycznych i krokiem łyżwowym. Mogą z nich korzystać początkujący amatorzy, trenujący do zawodów, jak i profesjonaliści doskonalący formę.

Trasy tworzą spójny, złożony z wielu odcinków system, które można pokonać w rozmaitych pętlach. A do Jakuszyc – najwyżej położonego osiedla Szklarskiej Poręby – można dojechać koleją izerską ze stacji „Górna” lub dobiec na nartach trasami łącznikowymi z Białej Doliny.

Nowości i wydarzenia

Zarządcy ośrodków narciarskich kuszą także dodatkowymi atrakcjami.

W Zieleńcu rozbudowano snow park – pojawiły się nasypy ziemne i przybyło przeszkód. Obecnie znajduje się w nim już osiem przeszkód o różnym poziomie trudności, cztery platformy pod skocznie (od 2 m do 12 m) oraz tor snow crossowy. Pokonanie ich może być wyzwaniem, ponieważ zmiany były wprowadzane przy współpracy z Ruebenem Storbeckiem, członkiem czeskiej ekipy Spolecnost Sport Support, który pracował przy realizacji snow parków na dwóch olimpiadach zimowych – w Pjongczangu w 2018 r. i w Soczi w 2014 r.

– Liczymy, że rozbudowa snow parku przyciągnie do Zieleńca nowych turystów, którzy szukają większej ilości adrenaliny, ale także tych, którzy mają ograniczone możliwości trenowanie freestyle’u na polskich stokach – mówi Grzegorz Głód.

Ski Arena w Szklarskiej PorębieSki Arena w Szklarskiej Porębie Fot. Daniel Koszela

1-2 lutego w snow parku zaplanowano zawody Pucharu Polski w konkurencjach snowboardcross i freestyle, a 7-8 marca odbędą się mistrzostwa Polski w snowboardcrossie, freestyle’u i skicrossie. Obie atrakcje trafiły do kalendarium Polskiego Związku Narciarskiego.

Zieleniec Ski Arena przez cały okres świąt będą działać w godzinach 9-21, a w Wigilię do godz. 16. Również tu turyści mogą spędzić sylwestra na stoku – wyciągi będą czynne wtedy od godz. 9 do 1. Aby z nich skorzystać, należy zakupić osobny, promocyjny karnet.

W Zieleńcu kalendarium zawodów narciarskich otwiera bożonarodzeniowa edycja Dziecięcego Pucharu Orlicy 27 grudnia. W sezonie 2019/20 cały cykl zawodów obchodzi swoje 25-lecie. Kolejne zawody DPO zaplanowano 18 stycznia, 1 lutego i 15 lutego, a wielki finał przypadnie 14 marca.

W przyszłym roku planowany jest tam także Nocny Zjazd Duchów połączony z pokazami szkółek narciarskich, a tradycyjnie w pierwszą niedzielę marca odbędzie się już XXXIV Memoriał im. Bronisława Haczkiewicza.

Na Czarnej Górze już trwa promocja „Free Ski – Nocuj w Czarna Góra Resort i odbierz karnet z rabatem -95 proc.” – dzięki temu można szusować za mniej niż 5 zł dziennie. W sylwestra – poza jazdami nocnymi – będzie impreza z muzyką na żywo. Zagrają didżej Macu i Jan Adamczewski ze swoim Saxbusters. Drink-bar i strefa gastro czekać będą na gości w Skibarze przy kolei Efka.

Jest tam nowa polana saneczkowa z ogólnodostępną taśmą baby lift. Wkrótce zacznie się też budowa snow parku. Dłużej będą czynne restauracje, dzięki czemu śniadanie będzie można zjeść jeszcze przed otwarciem tras.

Na Czarnej Górze na początek ferii zimowych (w weekend 19-20 stycznia) zaplanowano „Start do nart z Radiem Zet”. Natomiast projekt „Zima TVN na Czarnej Górze” planowany jest od 30 stycznia do 2 lutego. 8-9 lutego przewidziano „Miasto Milki”, a od 13 do 17 lutego – słodką „Zimę z Wedlem”. Od 27 lutego do 1 marca organizowane są testy sprzętu narciarskiego i spotkania branżowe w ramach Snow Expo na Śniegu.

Bieg PiastówBieg Piastów Fot. Mat. prasowe

W Karpaczu w marcu zostanie rozegrana kolejna edycja Pucharu Białego Jaru.

W Szklarskiej Porębie ukoronowaniem sezonu zimowego jest Festiwal Narciarstwa Biegowego – Bieg Piastów – największe w tej części Europy zawody biegowe. W 44. edycji weźmie udział ponad 5 tys. uczestników z kilkudziesięciu krajów świata. Bieg Piastów jako jedyny polski maraton narciarski, obok długodystansowych biegów z Europy, Azji i obu Ameryk, należy do Worldloppet – Światowej Federacji Narciarskich Biegów Długodystansowych.

Ale wydarzeń w Szklarskiej jest więcej. W Światowy Dzień Śniegu, 19 stycznia, zaplanowano testy najnowszych modeli nart i snowboardu, a na zakończenie – koncert niespodziankę.

Koncert Noworoczny Retro Narodzenie w wykonaniu Ani Rusowicz i gości odbędzie się 3 stycznia. W tegorocznej edycji pojawią się między innymi Adam Nowak, Paulina Przybysz, Czesław Mozil i Maria Sadowska.

W dniach 13-16 lutego odbędzie się Festiwal Trójka Górom, 14-15 lutego – Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu, a 22-23 lutego na stokach Szrenicy gościć będzie „Projekt Zima TVN”.

Nowością w szklarskiej Porębie jest górka saneczkowa – przy ul. Stromej tuż obok SkiAreny Szrenica. Można tam zjeżdżać bez obawy o kolizję z narciarzami.

Bieg Piastów

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.