Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Komisja jest gościem honorowym. W tym roku mija 15 lat, odkąd Polska należy do Unii Europejskiej. Komisja reprezentuje 28 krajów na kontynencie, dbając o ich dziedzictwo kulturalne, m.in. przyznając Europejską Nagrodę Literacką.

W tym roku otrzymała ją polska pisarka i reżyserka Marta Dzido za powieść miłosną „Frajda”. Pisarka pojawi się na targach, spotkanie z laureatką poprowadzi dziennikarz Michał Nogaś.

Pasmo ekologiczne, jak ładnie nazwali swoje działania w trakcie targów przedstawiciele KE, charakteryzuje się bogatym programem.

– Ekologia, zmiana klimatu, europejski „Zielony ład” to dla Komisji w tej chwili temat absolutnie najważniejszy – wyjaśnia Jacek Wasik, dyrektor przedstawicielstwa regionalnego KE we Wrocławiu.

Na wybór tematu duży wpływ miała długoterminowa strategia Komisji Europejskiej wprowadzenia do 2050 r. europejskiego „Zielonego Ładu”, czyli gospodarki bezemisyjnej. Komisja w nowym składzie po wyborach zaczęła go wdrażać od 1 grudnia.

Wrocławskie przedstawicielstwo KE proponuje więc podczas targów wiele warsztatów i spotkań, które mają przekonać uczestników, że nawet drobna codzienna działalność ludzi w trosce o środowisko może nas nieco oddalić od przepowiadanej katastrofy ekologicznej na naszej planecie.

Dowiemy się, zarówno mali, jak i duzi, jak prawidłowo segregować śmieci, co to jest zero waste, jak gotować, nie marnując jedzenia, jak ekologicznie podróżować, co Unia Europejska robi, by poprawiać stan środowiska.

Dzieci i młodzież nauczą się tworzyć książki i komiksy z materiałów ekologicznych.

Jedną z najciekawszych inicjatyw okaże się zapewne spotkanie warsztatowe, które pomoże dzieciom odbudować więź z przyrodą. Podejmą się tego zadania superfajni ludzie: Cecylia Malik, performerka, kuratorka sztuki współczesnej i działaczka na rzecz ekologii, Adam Wajrak, dziennikarz, pisarz i aktywista, oraz Tomasz Samojlik, naukowiec, biolog i artysta, autor komiksów i książek dla dzieci z życia lasu. Spotkanie wyjątkowo odbędzie się nie w Hali Stulecia, jak wszystkie pozostałe zdarzenia, ale w siedzibie KE przy ul. Widok 10.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.