Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Temu służyć ma Salon Zdobywców, na który zaproszeni zostali laureaci tegorocznych nagród literackich przyznanych w naszym kraju.

– Te targi są okazją, by porozmawiać o najciekawszych wydarzeniach literackich mijającego roku. Dlatego już drugi rok z rzędu organizujemy spotkania z laureatami najważniejszych nagród w tej dziedzinie – wyjaśnia Katarzyna Janusik.

Równolegle toczy się na przełomie listopada i grudnia Festiwal Puls Literatury w Łodzi, gdzie poznamy laureata nagrody im. Juliana Tuwima.

Do Wrocławia niestety nie przyjedzie Małgorzata Rejmer, laureatka rozpoczynającej rok literacki 2019 nagrody Paszport „Polityki”, autorka reportażu „Błoto słodsze niż miód” o komunistycznej Albanii, wydanego przez Czarne. Pisarka wyruszyła z pomocą humanitarną do Albanii.

W cyklu Salon Zdobywców prezentowane są różne gatunki od reportażu właśnie po poezję i tłumaczenie. I tak na spotkaniach z publicznością pojawi się jeszcze jeden reportażysta Maciej Zaremba Bielawski, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za „Dom z dwiema wieżami” o swojej historii rodzinnej, sięgającej wiek wstecz, ze skomplikowanym historycznym i obyczajowym tłem.

Wśród poetów będzie aż czterech laureatów: Adam Kaczanowski, zdobywca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za książkę „Cele”, Marta Podgórnik z Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej za „Mordercze ballady”, Małgorzata Lebda, której tom wierszy „Sny uckermärkerów” otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii poezja i Aldona Kopkiewicz uhonorowana Nagrodą Fundacji im. Kościelskich za tom „Szczodra”.

Poeci spotkają się z publicznością na wspólnym wieczorze, podczas którego będą także czytać swoje teksty.

Wśród prozaików spotkamy Zytę Rudzką, laureatkę Gdyni w kategorii proza za powieść „Krótka wymiana ognia”.

W tym roku uhonorowani zostali także tłumacze. Więc będzie to nieczęsta okazja spotkania ich we Wrocławiu.

– A przecież, jak są ważni mistrzowie przekładu, mówi sama noblistka Olga Tokarczuk. Nieustannie podkreśla, jak wiele im zawdzięcza – dopowiada Katarzyna Janusik.

Przyjedzie Małgorzata Łukaszewicz, wybitna nestorka przekładów literatury w języku niemieckim, uhonorowana Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za całokształt twórczości, a więc za Sebalda, Walsera, Hessego czy Süskinda i wielu innych wielkich z niemieckiego obszaru językowego. Nadto spotkania z Łukaszewicz to cudowna przygoda z literaturą na żywo. Będzie także Magdalena Pytlak, laureatka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za bułgarskie „Sto lat samotności”, czyli „Fizykę smutku” Georgiego Gospodinowa i Bogusława Sochańska z nagrodą Gdynia za przekład „Alfabetu” Inger Christensen.

Spotkania ze zdobywcami poprowadzi Michał Nogaś, dziennikarz radiowy i "Gazety Wyborczej", współtwórca projektu. To cykl towarzyszący, który będzie miał w tym roku drugą edycję, a jego celem jest zwrócenie uwagi wrocławian na różnorodność polskiej literatury i nagród, jakimi jest obdarzana. Literatury często niszowej, mniej znanej, a ciekawej i oryginalnej.

Salon Zdobywców będzie miał miejsce zarówno na targach w Hali Stulecia, jak i w klubie Proza w Przejściu Garncarskim w Rynku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.