Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Zdecydowaliśmy się połączyć główne targi grudniowe oraz te wiosenne dla dzieci i młodzieży w jedną imprezę m.in. po to, by wzmocnić wydźwięk obu konkursów, które organizujemy – wyjaśnia Katarzyna Janusik, szefowa działu programowego Wrocławskiego Domu Literatury, organizatora imprezy.

Dlaczego grudzień? Nie tylko ze względu na okres zakupu świątecznych prezentów, ale przede wszystkim dlatego, że to koniec roku i prawie wszystkie nagrody literackie są już przyznane, wydarzenia literackie zrealizowane, więc obraz polskiej literatury za ostatni rok jest już klarowny. Ten rok jest jeszcze cudownie przyozdobiony nagrodą Nobla dla Olgi Tokarczuk.

Wrocławskie Targi Dobrych KsiążekWrocławskie Targi Dobrych Książek Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta

W obu konkursach od tego roku są nagrody pieniężne – do tej pory tylko Dobre Strony – i suma 20 tys. zł w każdym z nich jest przeznaczona na realizację nowej książki zwycięskiego wydawnictwa.

Ten rok to nie tylko Nobel, ale i wejście Wrocławia do sieci Miast Literatury UNESCO. Co to dokładnie oznacza dla miasta, dowiemy się 8 stycznia, gdy Wrocławski Dom Literatury ogłosi program działania w ramach sieci.

Sieć tych miast rozwijana jest od 2004 r. Ich zadaniem jest rozwój i podnoszenie jakości życia mieszkańców poprzez wybraną dziedzinę kultury, czyli w naszym wypadku poprzez literaturę, a także współpraca z innymi zrzeszonymi miastami na świecie.

Z okazji nadanego Wrocławiowi tytułu na targach będzie można dostać pocztówkę z pozdrowieniami z Miasta Literatury UNESCO.

Kryminalny jubileusz

Wśród atrakcji targów jedna z najbardziej ekscytujących to jubileusz pracy twórczej Marka Krajewskiego.

Świętowanie zaczyna się w sobotę o godz. 14 spotkaniem z autorem. Znak z tej okazji wydał dwie nowe powieści mistrza kryminału: „Dziewczynę o czterech palcach” w cyklu o Edwardzie Popielskim i „Mock. Golem” w cyklu o Eberhardzie Mocku, a na ul. Jedności 42/44a powstał mural z wizerunkiem pisarza i bohaterów jego książek.

Stworzony przez Marka Krajewskiego komisarz Mock jest gwiazdą spektakli w teatrze telewizji i muzycznym
Stworzony przez Marka Krajewskiego komisarz Mock jest gwiazdą spektakli w teatrze telewizji i muzycznym  Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

W sobotę podczas targów powołana zostanie do życia nowa postać wśród wrocławskich krasnali, czyli Ebi, nawiązujący do policjanta Eberharda Mocka, bohatera retrokryminałów Krajewskiego. Na pomysł wpadła Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodniczka miejska ze Stowarzyszenia Podróżników „TuiTam”. Krasnala zaprojektowała i wykonała Beata Zwolańska-Hołod. Ebiego namaści do miejskiego życia sam Marek Krajewski, wraz z pomysłodawczynią, stanie się to w sobotę o godz. 13.30 przed wejściem do Hali Stulecia, gdzie krasnal będzie stał.

Książki, autorzy i miejsca

Przyjedzie 150 autorów, odbędzie się ponad 100 spotkań. Gościem honorowym jest Komisja Europejska, która uruchomi specjalne pasmo spotkań wokół problemów ekologicznych.

Na targach nie zabraknie znanych nazwisk. Grzegorz Kasdepke, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i poczytnych twórców literatury dziecięcej, autor „Detektywa Pozytywki”, spotka się ze swymi młodymi czytelnikami. Profesor Jerzy Bralczyk, który zawsze przyciąga tłumy, będzie promował swoją najnowszą książkę „Zwierzyniec”. Przyjedzie Adam Wajrak, z którym spotkanie odbędzie się w ramach programu Komisji Europejskiej.

Prof. Jerzy BralczykProf. Jerzy Bralczyk Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta

Silnie wybrzmi literatura kryminalna, bo obok Marka Krajewskiego będą m.in. Wojciech Chmielarz, Igor Brejdygant i Jakub Ćwiek.

Ciekawy jest program wrocławsko-regionalny. Spotkania będą wokół takich książek jak o bardzo znanym budynku ZETO (Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej) przy Ofiar Oświęcimskich, o „Kamienicach 2. Opowieściach mieszkańców przedwojennego Wrocławia”, o bardzo ciekawym debiucie Karoliny Kuszyk „Poniemieckie”, wydanym przez Czarne. – Autorka opowiada o przedmiotach, miejscach, cmentarzach, które pozostały po niemieckich mieszkańcach Wrocławia, o tym, co się z tymi rzeczami stało – przybliża książkę Katarzyna Janusik.

Na stoisku Wydawnictwa Literackiego, które jest wydawcą Olgi Tokarczuk, będzie można kupić wszystkie tytuły tegorocznej noblistki.

Także wrocławianin Filip Zawada, pisarz, fotograf i muzyk, będzie promował swoją nową powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, świetnie przyjętą przez recenzentów i czytelników, o świecie, który nie przystaje do naszych wyobrażeń.

Adam WajrakAdam Wajrak Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

– Targi to nie tylko okazja zakupu dobrej książki, ale także szansa na rozmowę o literaturze – uważa Katarzyna Janusik. – Wydawcy spotykają się z odbiorcami bezpośrednio, co nie jest możliwe poprzez internet czy w księgarniach wielkich sieci. Przychodzimy na targi, nie zawsze wiedząc, co chcemy kupić, a tylko jakie książki lubimy, rozmawiamy z wydawcami i dokonujemy odkryć: nowych książek, nieznanych książek, zaskakujących książek.

Nie tylko książka

* Targi Dobrego

Nie tylko ciekawa i ładna książka, ale i ładna sztuka, ładny artystyczny przedmiot, dobry design pojawia się na Wrocławskich Targach Dobrej Książki. Twórcy z małych firm i manufaktur otworzą po raz trzeci swoją strefę Targów Wszystkiego Dobrego w Hali Stulecia, w królestwie książek.

Będzie można kupić coś dla siebie lub na prezent pod choinkę. Cenione rękodzieło obejmuje i ręcznie szytą odzież młodych polskich projektantów, autorską biżuterię, unikatowe zabawki, i dzieła plastyczne polskich artystów, także płyty winylowe i ozdoby świąteczne. W tej strefie targów zaplanowane są bezpłatne warsztaty dla dzieci z technik rękodzielniczych, jak wyrabianie ceramiki, szycie czy sitodruk. Całość umilą pokazy didżejów.

* Targowa strefa dla dzieci

W przestrzeni targów – jak co roku – będzie działać strefa zabaw dla dzieci z warsztatami i zajęciami kreatywnymi. Na dzieci będzie też czekać Grzegorz Kasdepke, jeden z najpoczytniejszych autorów książek dla nich. Będą też spotkania z autorkami Joanną Gwis, Moniką Kassner, Anną Paszkiewicz. Pośród oferty warsztatowej znajdą się zajęcia plastyczne z Joanną Bartosik, zajęcia poświęcone komiksowi z Tomaszem Koroniakiem, a nawet warsztaty detektywistyczne wokół serii książek „Biuro detektywistycznego Lassego i Mai”. Oferta dziecięca jest także skierowana do dorosłych, czyli rodziców i opiekunów. Organizatorzy proponują więc warsztaty o nowych książkach dziecięcych, praktyczne z edukacji metodą Montessori oraz ciekawe wykłady: Michała Zawadki o pozytywnym myśleniu i wspieraniu dziecka czy Agnieszki Urbańskiej „Dorośli w świecie baśni”. Na większość propozycji sa zapisy na: www.domliteratury.wroc.pl.

* Targowy autobus

Do Hali Stulecia przy Wystawowej 1 dojeżdżać będzie od 5 do 8 grudnia bezpłatny autobus. MPK Wrocław, partner Targów, uruchomi specjalną linię TK, która zaczyna się na przystanku Dworca Autobusowego i prowadzi m.in. przez plac Dominikański, urząd wojewódzki i plac Grunwaldzki. Autobusy z przystanku przy dworcu będą odjeżdżać o pełnych godzinach, zaś w przeciwnym kierunku 21 minut po pełnej godzinie.

Cały program 28. WTDK znajdziecie na www.domliteratury.wroc.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.