Te rodziny muszą wszystko sobie wywalczyć. Nic im z nieba nie spada - mówi Małgorzata Traczyk, która opiekuje się siedmiorgiem nieuleczalnie chorych dzieci w Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Wyborcza Wrocław” i Fundacja Agora już od 16 lat organizują akcję charytatywną Fabryka Świętego Mikołaja. Dzięki hojności darczyńców udało się pomóc wielu instytucjom. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przekazane na budowę Domu Opieki Wyręczającej dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, które powstanie przy ul. Sołtysowickiej 58. Fundacja kupiła już od miasta dwupiętrowy budynek z przylegającą działką. Na niej zostanie dobudowany kolejny budynek jednopiętrowy. Na pierwszy etap inwestycji potrzeba 300 tys. zł. My mamy już deklaracje wpłat na 155,7 tys. zł.

Dom Opieki Wyręczającej będzie mieć 1500 m kw. powierzchni. Znajdzie się w nim 18 miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych. Do dyspozycji będzie również sala rehabilitacyjna, pokój zabaw i ogród. To tutaj pod czujną opieką specjalistów, którym ufają opiekunowie dzieci, będą przebywać dzieci chore terminalnie, gdy rodzice będą potrzebować kilku, a nawet kilkunastu dni na załatwienie swoich spraw.

– Współpracuję z mamą, która wychowuje dwuletnie dziecko i ma wyrzuty sumienia, że chce wrócić do pracy. Wydawało jej się to niestosowne, gdy ma chore dziecko. A przecież to nic złego być czynnym zawodowo. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko – opowiada Traczyk, która pracuje w hospicjum od września 2018 r. i opiekuje się siedmiorgiem dzieci w projekcie Per Aspera Ad Astra. Celem projektu jest zapewnienie chorym i rodzinie opieki psychologicznej oraz wytchnieniowej. Przez 20 godzin w miesiącu wyspecjalizowany personel opiekuje się w domu pacjentem. Rodzice przynajmniej na chwilę mogą wyjść z domu i załatwić własne sprawy.

Małgorzata Traczyk, opiekunka siedmiorga dzieci w programie Per Aspera Ad Astra
Małgorzata Traczyk, opiekunka siedmiorga dzieci w programie Per Aspera Ad Astra  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

– Mamy przyjmują na siebie wszystkie obowiązki i nie wyobrażają sobie zostawienia dziecka pod opieką obcej osoby. Przez lata opiekowały się dzieckiem i mają trudności z powrotem do pracy. Zmieniają się realia życia, w którym tkwiło się przez lata. Do tego dochodzi kwestia kompetencji i pojawia się strach – tłumaczy Paulina Grzegorek, psycholog fundacji. – Problem obejmuje całą rodzinę, bo chorują wszyscy – nie tylko dziecko. Najlepszym rozwiązaniem dla rodziny jest w miarę normalne funkcjonowanie rodziców i powrót do pracy. Wtedy także dziecko lepiej funkcjonuje. Ma wokół innych ludzi i rozwija się społecznie.

Traczyk zauważa, że choroba nie powinna wykluczać dzieci, które nadal mogą się rozwijać.

– Te dzieci mogą robić właściwie wszystko. Milenka ma rdzeniowy zanik mięśni i zaprojektowała sukienkę dla mamy. Narysowała ją w Paincie, wybrała kolor i znalazła sklep, który ją uszył. Ja jedynie kupiłam dla niej materiał. Dziewczynka leży, ale jest sprawna intelektualnie i ma olbrzymie możliwości. Uczy się w szóstej klasie i ma lekcje w domu. Pomagam nauczycielom w kwestiach medycznych – dodaje Traczyk i podkreśla bardzo ważną rzecz. Opiekunowie nie są dla pacjentów obcymi ludźmi. – Mam 10 dzieci, troje swoich i siedmioro hospicyjnych. Jestem częścią tych rodzin. Staram się zawsze być dla nich dyspozycyjna, mogą kontaktować się ze mną w każdej chwili. Te rodziny muszą wszystko sobie wywalczyć. Nic im z nieba nie spada – odpowiada Traczyk, która przeżyła już śmierć dwójki podopiecznych – 20-letniej Arletty i 13-letniego Filipa. – To był niezwykle trudny dla mnie czas, ale pomogła mi wiara – stwierdza.

Jeszcze tylko dziś można zadeklarować chęć wsparcia rozpoczęcia budowy Domu Opieki Wyręczającej. Wszystkie zainteresowany firmy, które chcą wesprzeć Fabrykę Świętego Mikołaja, proszone są o kontakt z Agnieszką Iwanowską (agnieszka.iwanowska@wroclaw.agora.pl). Część zebranej kwoty z darowizn przeznaczymy na zakup upominków mikołajkowych dla podopiecznych hospicjum.

Oni już pomogli Fabryce św. Mikołaja

Mamy deklaracje wpłat na łączną kwotę: 155,7 tys. zł. Do naszej akcji przyłączyli się już:

* Profit  Development SA (Złoty Sponsor i Partner naszej akcji, który przekazał 100 tys. zł)

* Volvo Polska

* Temar Deweloper

* Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy

* Rudy Consulting Sp. z o.o.

* Cargill Poland Sp. z o.o.

* Softlog Sp. z o.o. Sp.k.

* PR Expert

* Artcom Systemy Radiokomunikacyjne

* Hotel "Willa Odkrywców"

* Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości

* Multi Grupa

* "Maćków" Pracownia Projektowa

* Usługi Ogólnobudowlane "Osiński i Syn"

* Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem