Bez pomocy hospicjum i babci byłoby bardzo ciężko. Nie dałbym rady - opowiada Tomasz Penczonek, ojciec wychowujący dwójkę chorych dzieci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Wyborcza Wrocław” i Fundacja Agora już od 16 lat organizują akcję charytatywną Fabryka św. Mikołaja. Przez te wszystkie lata, dzięki hojności darczyńców, udało się pomóc wielu instytucjom. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przekazane na budowę Domu Opieki Wyręczającej (DOW) dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, który powstanie przy ul. Sołtysowickiej 58.

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci przy ulicy Jedności Narodowej
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci przy ulicy Jedności Narodowej  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Fundacja kupiła już od miasta dwupiętrowy budynek z przylegającą działką. Na niej zostanie dobudowany kolejny budynek, jednopiętrowy. Na pierwszy etap inwestycji potrzeba 300 tys. zł. Mamy już deklaracje wpłat na prawie 160 tys. zł.

Pomagają

- Ten ośrodek jest bardzo potrzebny. Dzięki pomocy hospicjum dzieci mogą się rozwijać - przyznaje Tomasz Penczonek.

Jego trzyletni syn Gracjan walczy z nowotworem. Jest również niewidomy.

- Ma guza mózgu. Gdy miał 10 miesięcy zaczęło mu delikatnie drgać oczko. Później pogarszało się, drganie przeszło również na drugie. Dostał oczopląsu - opowiada ojciec chłopca. - Poszliśmy do okulisty i otrzymaliśmy skierowanie na USG główki. Okazało się, że Gracjanek ma dwa torbiele naciskające na nerwy wzrokowe. Teraz nie widzi, nie ma nawet poczucia światła. Do tego dochodzi niedowład lewej strony ciała. Jeździmy na chemioterapię.

Tomasz Penczonek, tato, którego dziecko jest w programie opieki wytchnieniowej Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
Tomasz Penczonek, tato, którego dziecko jest w programie opieki wytchnieniowej Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Z chorobą zmaga się również jego drugi syn - pięcioletni Krzyś, który choruje na cukrzycę typu 1. Musi być pod stałą opieką, bo insulina podawana jest przez pompę insulinową.

- Ocieplałem budynki 10-piętrowe. Fajna praca, ale mama dzieci wpadła w depresję, do tego mieszka niedaleko Łodzi. Dlatego dwa lata temu zrezygnowałem z pracy - opowiada Tomasz Penczonek. - Głównie pomaga mi babcia i hospicjum, które jest dla nas wielkim darem.

Potrzebują odpoczynku

Pan Tomasz obecnie korzysta z opieki wytchnieniowej dzięki projektowi Per aspera ad astra („Przez trudy do gwiazd”). Może przez 5 godz. w tygodniu poprosić o dodatkową opiekę domową. W tym czasie rodzice załatwiają własne sprawy, bo wiedzą, że dzieci są bezpieczne.

-  Opieka wytchnieniowa daje wiele możliwości. Pani Wiktoria jest zawsze obecna, gdy tego potrzebujemy. Pilnując chłopców pozwala mi na chwilę wolnego. W tym czasie zorganizowałem pompy insulinowe dla Krzysia i przedszkole dla Gracjanka. Jeśli zostanie przyjęty od stycznia, to woziłbym ich razem. I mógłbym wrócić do pracy - cieszy się pan Tomasz.

Szansa na lepsze życie

Budowa DOW dla niego i pozostałych rodziców to szansa na lepsze życie. W domu znajdzie się miejsce dla 18 pacjentów. Będą mieć do dyspozycji salę rehabilitacyjną, pokój zabaw i ogród. Tutaj przez kilka lub kilkanaście dni mogą przebywać chore terminalnie dzieci, pod opieką profesjonalnego personelu.

- Staram się wygenerować czas dla siebie, chodzę ze starszym synem na basen, a gdy jest opieka mogę wyjść ze znajomymi - opowiada Tomasz Penczonek. - To jednak rzadkość. Wstaję o 5 rano i to jest chwila dla mnie.

Przyznaje jednak, że bez pomocy babci i hospicjum nie dałby rady: - Kilka dni wolnego to dla mnie abstrakcja. Nie wiem, co mógłbym wtedy robić. Musiałbym to przemyśleć.

Oni już pomogli Fabryce św. Mikołaja

Mamy deklaracje wpłat na łączną kwotę: 155,7 tys. zł. Do naszej akcji przyłączyli się już:

* Profit  Development SA (Złoty Sponsor i Partner naszej akcji, który przekazał 100 tys. zł)

* Volvo Polska

* Temar Deweloper

* Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy

* Rudy Consulting Sp. z o.o.

* Cargill Poland Sp. z o.o.

* Softlog Sp. z o.o. Sp.k.

* PR Expert

* Artcom Systemy Radiokomunikacyjne

* Hotel "Willa Odkrywców"

* Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości

* Multi Grupa

* "Maćków" Pracownia Projektowa

* Usługi Ogólnobudowlane "Osiński i Syn"

* Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu

Firmy zainteresowane wsparciem dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci prosimy o kontakt z Agnieszką Iwanowską: agnieszka.iwanowska@wroclaw.agora.pl. Część zebranej kwoty z darowizn przeznaczymy na zakup upominków mikołajkowych dla podopiecznych hospicjum.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem