Trwa proces proboszcza z Ruszowa, który jest oskarżony o molestowanie dwóch niepełnosprawnych intelektualnie dziewczynek. Fundacja "Nie tylko Matka Polka" chce pomóc ofiarom, zbierając pieniądze na pomoc psychologiczną i prawną. Matki dziewczynek nie tylko muszą mierzyć się z postępowaniem sądowym, ale też z niechęcią mieszkańców wsi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ksiądz Piotr M. jest oskarżony o inne czynności seksualne wobec dwóch 10-letnich dziewczynek z niepełnosprawnością intelektualną. Przygotowywał je do pierwszej komunii i to tuż po tej uroczystości pojawiły się pierwsze zarzuty.

10-letnia Julia wybuchła płaczem, gdy miała iść na mszę dla dzieci pierwszokomunijnych. Mamie powiedziała, że ksiądz sadzał ją na kolanach i dotykał. Dziewczynka pokazywała na swoje uda, brzuch i miejsca intymne. Już przed prokuraturą zeznawała: „Jak mnie ksiądz dotykał, to nie byłam w ubraniu. Nie wiem, gdzie było ubranie. Siedziałam przodem na kolanach księdza.Dotykanie to było pukanie. To było dotykanie, ale bolało”.

Kilka tygodni później zeznania złożyła także druga dziewczynka. Opowiadała, że ksiądz sadzał ją na kolana, całował, wkładał rękę pod bluzkę. Jej mama zauważyła także, że miała zaczerwienione miejsca intymne. Biegła psycholożka zeznania obydwu dziewczynek uznała za wiarygodne.

Gdy sprawa zyskała rozgłos, do prokuratury zgłosiło się kilkanaście kobiet, które ksiądz miał seksualnie wykorzystać w latach 80. Opowiadały o sadzaniu na kolana, rozbieraniu, wkładaniu rąk pod koszulkę i całowaniu w usta w czasie przygotowań do komunii.

Wszystkie te dowody były na tyle mocne, że ksiądz Piotr M. od maja przebywa w areszcie, skąd jest doprowadzany na rozprawę, która rozpoczęła się w październiku.

Wielu parafian w winę księdza jednak nie wierzy. Zbierali podpisy z prośbą o jego uwolnienie, organizują msze w intencji proboszcza , przed parafią kolportują przedrukowane listy proboszcza, w których pisze o "kajdanach za miłość" i z różańcami pojawiają się na każdej rozprawie. O księdzu mówią, że jest "święty". Ofiary i ich matki uważają za winne tego, co się stało. Twierdzą, że się "na księdza uwzięły" i "chcą go zniszczyć".

"Matki i dziewczynki będące ofiarami księdza spotykają się z ostracyzmem w ruszowskiej społeczności. Nie mogą liczyć na zrozumienie, wsparcie i jakąkolwiek pomoc, gdyż uznawane są za wrogów księdza i tamtejszego kościoła. Mogą liczyć tylko na nienawiść ze strony mieszkańców" - napisali w informacji o zbiórce przedstawiciele Fundacji "Nie tylko Matka Polka". I tłumaczą, że konieczne jest wsparcie dla ofiar.

"Pomoc psychologiczna przy takich sprawach to podstawa. Prosimy o pomoc w zorganizowaniu działań które wesprą ofiary" - tłumaczą.

Zbiórkę można znaleźć TUTAJ.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie powinno się robić zbiórki pieniędzy, tylko ściąć, zlikwidować Fundusz Kościelny i przeznaczyć środki na pomoc ofiarom. KK, to czarna zaraza.
  @emeryt071
  Płacić powinni kolejni biskupi wrocławscy oraz proboszczowie, którym Piotr M. podlegał!

  Doskonale pamiętam tego faceta z parafii na Nowym Dworze. Tę sprawę można było rozwiązać z wielkim hukiem już w 1986 r.!
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @emeryt071
  To prawda, że płacić powinni biskupi. Ale ci ludzie muszą jakoś dożyć do dnia, kiedy uda się z winnych wydusić jakiś grosz. Nie licz też, że obecna władza ruszy Fundusz Kościelny.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @emeryt071
  Problem w tym, że i PO, iPSL, i PiS ręki na kler nie podniosą.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  co to za ludzie którzy bronią księdza?
  @wawafre
  To inni pedofile.
  już oceniałe(a)ś
  12
  2
  @wawafre
  Polscy katolicy. W innych krajach ludzie już się z letargu obudzili.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @wawafre
  Pedofilofile. Jak Piotrowicz czy Michalkiewicz.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @wawafre
  To nie są ludzie, to są katolicy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Dzisiejszą tacę przekażemy na pomoc ofiarom księży.
  @bezmajewicz
  Uważaj, bo "wierni" jeszcze w to uwierzą.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A pan PISkup Kiernikowski na co czeka?
  Parę złotych pierścionków i innych ozdóbek niech sprzeda i dorzuci się na pomoc ofiarom.
  I niech nie opowiada bajek, że on za swojego ksindza nie odpowiada.
  już oceniałe(a)ś
  30
  0
  a jego koleś ( ksiądz ubrany po cywilnemu ) przyszedł do sadu i publicznie spoliczkował kobietę, która wstawiała się za ofiarami. Takie chamstwo i buta!!!
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  Takich gnójów powinno się tak jak w normanych krajach osadzać w więzieniach. A od siebie dodam żeby kastrować. Przecież im w tym celibacie jądra nie są potrzebne.
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  Wredny, ciemny motłoch - Najlepsi wierni czarnej pedofilii.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Zbiórka? Jaka zbiórka? Nie dam ani grosza. KK powinien wypłacać milionowe odszkodowania za gwałty i molestowanie dokonywane przez księży. Jeśli zwykła moralność nie nakazuje klerowi właściwego postępowania to utrata pieniędzy tak. Niczego nie kochają tak jak mamony.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1