Dom Opieki Wyręczającej (DOW) pomoże nie tylko nieuleczalnie chorym dzieciom, ale przede wszystkim ich rodzicom - mówi Przemysław Koniński, dyrektor medyczny Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Wyborcza Wrocław” i Fundacja Agora już od 16 lat organizują akcję charytatywną Fabryka św. Mikołaja. Dzięki hojności Darczyńców udało się pomóc wielu instytucjom. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przekazane na budowę DOW dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, które powstanie przy ul. Sołtysowickiej 58.

Fundacja kupiła już od miasta dwupiętrowy budynek z przylegającą działką. Na niej zostanie dobudowany kolejny budynek jednopiętrowy. Na pierwszy etap inwestycji potrzeba 300 tys. zł. Mamy już deklaracje wpłat na 136,2 tys. zł.

– W większości trafiają do nas pacjenci ze schorzeniami neurologicznymi, głównie z mózgowym porażeniem dziecięcym. Niektóre z dzieci trzeba żywić dojelitowo poprzez PEG, inne nie mają takich problemów, ale chorują na tyle, że wymagają codziennej pomocy z hospicjum – tłumaczy dr Przemysław Koniński. – Pacjenci mają również choroby genetyczne oraz nowotworowe w końcowym stadium, gdy nie są już leczeni przyczynowo i nie ma typowej chemioterapii i radioterapii. Medycyna w ich sytuacji nie może już nic zaoferować. W skrajnym okresie choroby nowotworowej trafiają do nas, żeby im ulżyć w cierpieniu.

Dr Koniński podkreśla, że choroby przewlekłe mogą prowadzić do wykluczenia społecznego. W przypadku terminalnie chorych dzieci, to na rodziców w głównej mierze spada obowiązek całodobowej opieki. Zwalniają się z pracy, rezygnują z życia towarzyskiego. Hospicjum pomaga im prowadząc opiekę domową dla 62 pacjentów na terenie całego województwa. Kilkanaście pielęgniarek czasowo sprawuje pieczę nad młodymi pacjentami.

– Pomagamy w zmianie opatrunków, leczeniu odleżyn, wymianie rurki tracheostomijnej. Rodzic może w każdej chwili zadzwonić do lekarza opiekującego się dzieckiem i poprosić o pomoc – wyjaśnia dr Koniński.

Dlatego Fundacja chce do 2022 r. otworzyć DOW dla 18 pacjentów. Do dyspozycji będą mieć salę rehabilitacyjną, ogród i pokój zabaw.

– W tym domu rodzice będą mogli zostawić dzieci pod opieką naszego personelu. Nie będą to przypadkowe osoby, tylko lekarze pracujący już z danymi pacjentami w hospicjum domowym. Wyręczymy rodziców w opiece na jakiś czas. Sami nie mają czasu na swoje leczenie, wyjazd na urlop lub załatwienie spraw życia codziennego. Teraz nie mają takiej możliwości – dodaje dr Koniński.

Firmy zainteresowane wsparciem Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci prosimy o kontakt: agnieszka.iwanowska@wroclaw.agora.pl.

Jak dotąd udało się zebrać 136,2 tys. zł.

Do naszej akcji przyłączyli się już:

 • Profit Development SA (Złoty Sponsor i Partner naszej akcji, który przekazał 100 tys. zł)
 • Volvo Polska
 • Temar Deweloper
 • Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy
 • PR Expert
 • Artcom Systemy Radiokomunikacyjne
 • Hotel "Willa Odkrywców"
 • Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości
 • Multi Grupa
 • "Maćków" Pracownia Projektowa
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem