Każdy ma prawo do odpoczynku, a zwłaszcza rodzice, którzy bez przerwy opiekują się śmiertelnie chorymi dziećmi - mówi Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Wyborcza Wrocław” i Fundacja Agora już od 16 lat organizują akcję charytatywną Fabryka św. Mikołaja. Dzięki hojności Darczyńców udało się pomóc wielu instytucjom. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przekazane na budowę Domu Opieki Wyręczającej dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, które powstanie przy ul. Sołtysowickiej 58. Fundacja kupiła już od miasta dwupiętrowy budynek z przylegającą działką. Na niej zostanie dobudowany kolejny budynek jednopiętrowy. Na pierwszy etap inwestycji potrzeba 300 tys. zł.

Dom Opieki Wyręczającej będzie mieć 1500 m kw. powierzchni. Znajdzie się w nim 18 miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych. Do dyspozycji będzie również sala rehabilitacyjna, pokój zabaw i ogród. To tutaj pod czujną opieką specjalistów, którym ufają opiekunowie dzieci, będą przebywać dzieci chore terminalnie, gdy rodzice będą potrzebować kilku, a nawet kilkunastu dni na załatwienie swoich spraw.

– Wyręczamy w opiece rodzica w jego roli. Mamy 62 pacjentów i większość rodziców przyznaje, że potrzebuje takiego miejsca. Rodzice opiekują się chorym dzieckiem przez 24 h na dobę. Rezygnują z życia zawodowego i prywatnego, robią to z miłości dla dzieci. A sami są czasem hospitalizowani, muszą zająć się zdrowym dzieckiem lub załatwić sprawy urzędowe. W żadnym wypadku nie będą to szpitalne warunki. Chcemy dać chorym dzieciom, a trafiają do nas nawet niemowlęta, warunki przypominające dom – przyznaje Hernik-Janiszewska.

Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji
Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

– Pomożemy też szpitalom. Kiedy rodzice dziecka, które jest w szpitalu po zakończonym leczeniu, sami jeszcze nie są w stanie się nim zaopiekować, będą mogli liczyć na naszą pomoc, zanim przystosują dom do opieki nad niepełnosprawnym, nieuleczalnie chorym dzieckiem. Będą mogli skorzystać ze szkolenia opiekuńczego i otrzymają wsparcie psychologiczne, aby jak najpłynniej i bezboleśnie podjąć trudną opiekę, która przewraca życie do góry nogami.

Obecnie na zachodzie kraju nie ma podobnego ośrodka dla terminalnie, nieuleczalnie i przewlekle chorych dzieci.

W takiej sytuacji rodzice muszą podróżować do Łodzi, Krakowa, Rzeszowa czy Lublina, gdzie ich dzieci mogą spędzić kilka dni lub tygodni.

– W każdym województwie powinien być taki ośrodek. Tak daleka podróż dla chorych dzieci jest bardzo trudna – dodaje Hernik-Janiszewska, która liczy, że uda się otworzyć ośrodek już w 2022 r. W sumie potrzeba ok. 8 mln zł.

Wszystkie zainteresowany firmy, które chcą wesprzeć Fabrykę św. Mikołaja, proszone są o kontakt z Agnieszką Iwanowską (agnieszka.iwanowska@wroclaw.agora.pl). Część zebranej kwoty z darowizn przeznaczymy na zakup upominków mikołajkowych dla podopiecznych hospicjum.

Jak dotąd udało się zebrać 122,5 tys. zł.

Do naszej akcji przyłączyli się już:

 • Profit Development SA (Złoty Sponsor i Partner naszej akcji, który przekazał 100 tys. zł)
 • Temar Deweloper
 • Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy
 • PR Expert
 • Artcom Systemy Radiokomunikacyjne
 • Hotel "Willa Odkrywców"
 • Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem